Μπορεί να ακολουθούν βίους αντίθετους στην διεξαγωγή των φιλικών τους, αλλά διατηρούν βίους παράλληλους στην συνέχιση της προετοιμασίας τους για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΡ. Ο «τελευταίος των μοϊκανών» στην προετοιμασία για την νέα σεζόν Απόλλωνας, μπήκε και εκείνος «μετά βαΐων και κλάδων» στην επίπονη διαδικασία, την ίδια ώρα που ο Φοίνικας Σελλίων που βρίσκεται σε πιο προχωρημένο χρονικά επίπεδο, δυσκολεύεται λίγο με τα επαγγελματικά για την πραγματοποίηση των φιλικών μονταρίσματός του. Πάμε να δούμε όμως πιο διεξοδικά τι συμβαίνει στα δυο αυτά «στρατόπεδα». Και για όσους σπεύδουν να πραγματοποιήσουν σχόλια, ίσως θα χρειαστεί να το… ξανασκεφτούν, γιατί στο ερχόμενο πρωτάθλημα της «μικρής» των ερασιτεχνικών κατηγοριών, πολλοί είναι εκείνοι που έχουν αποδείξει πως έχουν «θέση στον ήλιο» και έχουν υποχρεώσει ακόμη περισσότερους να τρίψουν έκπληκτοι τα μάτια τους, με τις επιδόσεις τους. Πάμε λοιπόν…
Απόλλωνας Ρεθύμνου: Διανύει την δεύτερη εβδομάδα της προετοιμασίας του και ήδη έχει καταφέρει και έχει δώσει ήδη δυο φιλικά. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με μια ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Παναρκαδικό, με τον οποίο μοιράζονται την κοινή έδρα του γηπέδου των Μισιρίων, ενώ το απόγευμα του Σαββάτου νίκησε στην Σοχώρα τον Λίβα, στο δεύτερο φιλικό μονταρίσματος, με 1-0, χάρις σε γκολ του Μερταράκη.
Ο Μάκης Αλυσανδράτος, εξετάζει τις περιπτώσεις δυο ποδοσφαιριστών, ενός αμυντικού και ενός μέσου, με τις περιπτώσεις να βρίσκονται σε προχωρημένο επίπεδο, για την ενίσχυση των «γαλάζιων» και μέσα στις επόμενες ημέρες, αναμένονται και οι σχετικές επίσημες ανακοινώσεις.
Μέχρι τότε, οι Απολλώνιστες θα συνεχίζουν την προετοιμασίας τους, αλλά και τα διτέρματα με τον ΑΓΟΔΑ, που «πατάει και εκείνος τον τάπητα του γηπέδου του «Ταύρου», αποτελώντας μια κατάλληλη ευκαιρία για τεστ αγωνιστικής κατάστασης.
Φοίνικας Σελλίων: Το θέλει αλλά η κατάσταση δεν το επιτρέπει. Ο Γιώργος Κωσταράκος είχε κάνει τα πλάνα και είχε καταρτίσει το πρόγραμμα των φιλικών προετοιμασίας των «πρασινόμαυρων» όμως τα επαγγελματικά τον οδηγούν σε ακυρώσεις.
Βλέπετε, ζώντας σε μια περιοχή με εποχικές δουλείες και τουριστική «βιομηχανία» το ποδόσφαιρο… πρέπει να περιμένει. Πάντως οι προπονήσεις δεν χάνονται και οι πιτσιρικάδες του απλά δεν έχουν πολλά φιλικά προετοιμασίας στα πόδια τους. Έχουν όμως πολλές ώρες την μπάλα στα αντίστοιχα άκρα και αυτό τον κάνει να δηλώνει «Παικτικά θα είμαστε έτοιμοι για τους επίσημους αγώνες μας. Αναζητώ ημερομηνία για ένα τουλάχιστον ακόμη φιλικό με το κοντινό γεωγραφικά Σπήλι, όμως υπάρχουν και οι αγώνες του Κυπέλλου που έχει η ομάδα αυτή και δεν τους δίνει την δυνατότητα για άμεσο προγραμματισμό. Όμως εμείς γνωρίζουμε ότι όποια λάθη εμφανίζονται σε κάθε αγώνα μας θα τα βελτιώνουμε στον επόμενο. Έχουμε μια ιδιαίτερα νεανική ομάδα επενδύοντας σε σωστές βάσεις για την επόμενη μέρα μας στο ποδόσφαιρο του Ρεθύμνου».