Το Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη και η Τοπική Επιτροπή Νομού Ηρακλείου της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη φιλοξενούν στο Ηράκλειο, στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, την έκθεση αφιέρωμα στον Νίκο Καζαντζάκη με τον τίτλο «Αναφορά» η οποία ξεκίνησε με πρωτοβουλία της Τοπικής Επιτροπής Νομού Ρεθύμνης της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη. Θέλοντας να γιορτάσει τα 25 χρόνια από την ίδρυση της Εταιρείας, η τελευταία διοργάνωσε την έκθεση αυτή σε συνεργασία με το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Ρεθύμνου, τον περασμένο Οκτώβριο, ενώ στόχος είναι το ταξίδι της να συνεχιστεί και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού.
Ο τίτλος «Αναφορά» είναι δάνειο από τον ίδιο τον συγγραφέα και τον τίτλο του εμβληματικού του βιβλίου «Αναφορά στον Γκρέκο». Τα εγκαίνια της έκθεσης, που θα διαρκέσει από τις 13 ως τις 27 του μηνός, θα γίνουν την ερχόμενη Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου, στις οκτώ το απόγευμα. Σε αυτήν συμμετέχουν 37 σύγχρονοι καλλιτέχνες.
Σύμφωνα με τους διοργανωτές «Η έκθεση αντικατοπτρίζει τη σύγχρονη ματιά σπουδαίων καλλιτεχνών, που εμπνεύστηκαν από τον ανήσυχο στοχαστή Νίκο Καζαντζάκη και δημιούργησαν έργα, που μετουσιώνουν τη ζωή και το έργο του. Η δύναμη, η πίστη, η αγάπη, το πάθος για αναζήτηση, η ανησυχία για το άγνωστο, η γη, το νερό και η φωτιά, στοιχεία, που συγκροτούν την ύλη και την ουσία αναζητούν την ισορροπία μέσα στο ίδιο το άτομο και το είναι του. Αυτή η αέναη πάλη για το ανώτερο, τη σωτηρία, την κατάκτηση του απόλυτου εμπνέει τον καλλιτέχνη, που δημιουργεί με φθαρτά στοιχεία άφθαρτα έργα».
Όπως σχολιάζει η επιμελήτρια της έκθεσης Χρυσούλα Σκεπετζή: «Στην Ασκητική γράφει ο Νίκος Καζαντζάκης: «Ένας έρωτας σφοδρός διαπερνάει το Σύμπαντο. Είναι σαν τον αιθέρα: σκληρότερος από ατσάλι, μαλακότερος από τον αγέρα.
Ανοίγει, διαπερνά τα πάντα, φεύγει, ξεφεύγει. Δεν αναπαύεται στη θερμή λεπτομέρεια, δε σκλαβώνεται στο αγαπημένο σώμα. Είναι ένας έρωτας στρατευμένος.
Αυτός ο έρωτας στον άνθρωπο μύθο, στον άνθρωπο με την εμβληματική παρουσία και απουσία είναι ο σημαντικότερος λόγος στον οποίο 37 καλλιτέχνες ακούμπησαν, ανίχνευσαν, περιπλανήθηκαν, άπλωσαν τα φτερά τους στα τοπία της ψυχής τους και της δικής του, με στοχασμό και ειλικρίνεια, με όλες τις ηδονές και τις οδύνες δικές τους, για να βρεθούν σ’ ένα σκαλοπάτι μιας σκάλας, που στο πρώτο της σκαλί υπάρχει ένα κτήνος, στα ενδιάμεσα σκαλοπάτια αυτοί και εμείς και στο τελευταίο της ο Θεός-άνθρωπος. Είμαστε εδώ κι εκεί γι’ αυτόν και για μας κι είναι τιμή μας».
Οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες είναι οι:
Θεοδοσία Αργυράκη-Ασσαριωτάκη, Αντώνης Βολανάκης, Όλγα Βερυκάκη, Νίκος Βισκαδουράκης, Βασίλης Γρατσίας, Μαρία Γρηγοριάδη, Γιώργος Γυπαράκης, Σοφία Δατσέρη, Μιχάλης Δουκουμετζάκης, Στέλλα Δρυγιαννάκη, Αγγελική Δουβέρη, Μαρίβα Ζαχάροφ, Κάλλη Καραδάκη, Καλλιόπη Κουκλινού, Στέλλα Κουκουλάκη, Δήμητρα Κουμαντάκη, Γιάννης Κουμεντάκης, Μαρίνα Μαραβελάκη, Γιάννης Μαρκαντωνάκης, Λαμπρινή Μποβιάτσου, Κων/να Μπολιεράκη, Κώστας Παγωμένος, Ευτύχης Παλλήκαρης, Μάριος Παπουτσάκης, Αναστασία Πετράκη, Κορίνα Πρεβεδουράκη, Μανώλης Σαριδάκης, Χρυσούλα Σκεπετζή, Βασίλης Σολιδάκης, Γιάννης Στεφανάκις, Εύα Τζαγκαράκη, Δημήτρης Τζάνης, Βαγγέλης Τζερμιάς, Γιάννης Τζερμιάς, Ζαχαρίας Τσαμάνδουρας, Αλέξανδρος Τσίντζος, Ηλίας Χαρίσης.
Ώρες επίσκεψης:
Δευτέρα – Παρασκευή 9:30-13:00 και 18:00-21:00
Σάββατο 9:30-13:30
Κυριακή κλειστά.
Περισσότερες πληροφορίες:
Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη, τηλ.: 2810741689, e-mail: info@κazantzakis-museum.gr.
Τοπική Επιτροπή Ν. Ηρακλείου, κα Σοφία Κανάκη, τηλ.: 6976134161, e-mail: sfkanaki@gmail.com