Ξεκινά ο διαχειριστικός έλεγχος στην Αμάρι Α.Ε. από το 2005 έως το 2013, μετά και την υπογραφή σχετικής σύμβασης μεταξύ της εταιρείας και των ορκωτών λογιστών.
Η σύμβαση εστάλη χθες στον γενικό γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης, Γρηγόρη Ροκαδάκη απ’ τον πρόεδρο της Αμάρι ΑΕ ΟΤΑ Νικόλαο Μαρκίδη.
Υπενθυμίζεται ότι ορισμός ορκωτών λογιστών έγινε κατόπιν αιτήματος του Μ. Πετρακάκη, πρώην επικεφαλής της αντιπολίτευσης του Δήμου Αμαρίου, ο οποίος σε σχετική επιστολή του τον περασμένο Ιούλιο προς την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης, έκανε λόγο για κρυφές συνελεύσεις και αδιαφανείς διαδικασίες, σε σχέση με τα οικονομικά της Αμάρι Α.Ε και ζητούσε από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση να δώσει εντολή διαχειριστικού ελέγχου στην εταιρεία για τα έτη 2012-2013.
Ο πρόεδρος της ΑΜΑΡΙ Α.Ε. κ. Μαρκίδης ως απάντηση στον κ. Πετρακάκη που ζητούσε διαχειριστικό έλεγχο στην εταιρεία για τα τελευταία χρόνια, μετά από την σχετική συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας, αποφασίστηκε η ανάθεση σε εταιρεία ορκωτών ελεγκτών διενέργειας έκτακτου διαχειριστικού ελέγχου, όχι μόνο για τα τρία έτη που ζητούσε ο κ. Πετρακάκης, αλλά και για τις χρήσεις ετών 2005 έως και 2013, δηλαδή συμπεριέλαβε στον έλεγχο και την τετραετία της δημοτικής θητείας του ιδίου του κ. Πετρακάκη στον Δήμο Συβρίτου στην ευθύνη του οποίου ήταν η διαχείριση της Αμάρι Α.Ε.
Σε επιστολή του προ δυο ημερών προς τον γενικό γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης, ο πρόεδρος της Αμάρι Α.Ε. κ. Μαρκίδης τον ενημερώνει για τον ορισμό των ορκωτών λογιστών στην εταιρεία, αποστέλλοντας στον κ. Ροκαδάκη το αντίγραφο της σύμβασης της εταιρείας με τους ορκωτούς ελεγκτές, επισημαίνοντάς του ότι οι αναλυτικές εκθέσεις θα κοινοποιούνται κατευθείαν στον ίδιο (τον κ. Ροκαδάκη) από τους ορκωτούς ελεγκτές.