Τέθηκε η αφετηρία για την εκπόνηση της οριστικής μελέτης χωροθέτησης λιμενικών υποδομών εξυπηρέτησης εμπορικών φορτίων, μετά την υπογραφή της σχετική σύμβασης για την προκαταρκτική διερεύνηση κατάλληλης θέσης λιμένα εμπορικού καθαρά χαρακτήρα. Το κόστος της μελέτης που προέρχεται από χρηματοδότηση του προγράμματος Φιλόδημος II προϋπολογισμού 70.000€ εξασφαλίστηκε από το Λιμενικό Ταμείο Ρεθύμνης και θα εκπονηθεί υπό την επίβλεψη της Τεχνικής Υπηρεσίας Δήμου Ρεθύμνης.
Σε δήλωση της η πρόεδρος του ΔΛΤΡ κα Ειρήνη Κουτσαλεδάκη, αναφέρει:
«Με αυτό το πολύ σημαντικό ξεκίνημα, δηλαδή τη διερεύνηση της μεταφοράς του εμπορικού λιμένα σε σημείο εκτός αστικού ιστού σε άμεση σύνδεση με το Βασικό Οδικό Δίκτυο επιχειρείται επίλυση και εκτονώνεται ο κυκλοφοριακός φόρτος φορτηγών και μεταφερόμενων φορτίων, σημαντική μείωση σκόνης και θορύβου που προέρχονται από τη μεταφορά χύδην φορτίου και προσφέρεται η δυνατότητα στην τοπική επιχειρηματική οικονομία του κλάδου αυτού να αναπτυχθεί με τη δημιουργία τόσο, κατάλληλων λιμενικών υποδομών όσο και αποθηκευτικού χώρου και εξοπλισμού, μηχανημάτων και επισκευαστικής ζώνης, σε ενδεδειγμένο σημείο. Ταυτόχρονα προσφέρεται η δυνατότητα πιο ήπιας ανάπτυξης πλέον στον υφιστάμενο λιμένα.
Η απόφαση αυτή που προάγει το κοινό καλό του τόπου μας, υπολογίζοντας και την τοπική οικονομία, υποστηρίζει πρώτα απ’ όλα την ίδια την ποιότητα ζωής όλων μας μέσα στην πόλη. Διαβουλευόμενοι με την κοινωνία, τον τεχνικό κόσμο, τις Υπηρεσίες, είμαστε βέβαιοι ότι η απαραίτητη εξωστρέφεια του σχεδιασμού θα έχει ως αποτέλεσμα να γίνει κτήμα όλων μας το μελλοντικό Ρέθυμνο που αφορά σε όλους τους ενεργούς πολίτες- συμμέτοχους στην ουσιαστική ποιότητα ζωής. Αυτήν επιθυμούμε και για αυτήν εργαζόμαστε».