Χρειάστηκε να περάσουν τρία ολόκληρα χρόνια από τότε που έγινε ο διαγωνισμός και αναδείχτηκε εργολάβος για την ανάπλαση της οδού Βάρδα Καλλέργη που οδηγεί στην παλιά πόλη, για να ξεκινήσουν οι απαιτούμενες εργασίες.
Η καθυστέρηση σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Τεχνικών Έργων του Δήμου, οφείλεται σε τεχνικούς λόγους, καθώς όπως υποστηρίζει για να προγραμματιστεί η έναρξη των εργασιών έπρεπε να προηγηθεί συνεννόηση με τη ΔΕΗ, η οποία και θα προχωρήσει στην υπογειοποίηση των καλωδίων της.
Με δεδομένο όπως αναφέρει ότι τα τελευταία χρόνια εκτελέστηκαν πολλά έργα ΕΣΠΑ, στα οποία και δόθηκε προτεραιότητα λόγω των ασφυκτικών χρονοδιαγραμμάτων του ευρωπαϊκού προγράμματος, τα συνεργεία της επιχείρησης έχουν πλέον το διαθέσιμο προσωπικό για να ξεκινήσουν την παρέμβαση στην περιοχή.
Ο συγκεκριμένος δρόμος στην οδό Βάρδα Καλλέργη σήμερα αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα, καθώς το οδόστρωμα είναι πεπαλαιωμένο με πολλές καθιζήσεις και λακκούβες, ενώ σχεδόν ανύπαρκτα είναι τα πεζοδρόμια.
Η μελέτη που έχει γίνει αφορά μια συνολική παρέμβαση με ασφαλτόστρωση και ανάπλαση των πεζοδρομίων, η οποία αναμένεται να συμβάλλει ουσιαστικά στην αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των κατοίκων, αλλά και της βιωσιμότητας των εμπορικών επιχειρήσεων που βρίσκονται στην περιοχή.
Οι επαγγελματίες της συγκεκριμένης οδού άλλωστε πολλές φορές στο παρελθόν είχαν εκφράσει δημόσια τις διαμαρτυρίες τους για την καθυστέρηση που παρατηρείται στη υλοποίηση του έργου αυτού νιώθοντας παραμελημένοι και αδικημένοι.
Σύμφωνα με το Μίνωα Αλεφαντινό το έργο αναμένεται να ξεκινήσει από την Τρίτη και με βάση την σύμβαση ο χρόνος υλοποίησής του είναι οι τρεις μήνες. Ο προϋπολογισμός του προέρχεται από χρήματα του Δήμου και ανέρχεται σε 39.000 ευρώ.
«Η παρέμβαση αφορά την υπογειοποίηση των καλωδίων της ΔΕΗ και του ΟΤΕ και ανάπλαση της οδού. Πλέον η ΔΕΗ μπορεί να υποστηρίξει το έργο αυτό που περιλαμβάνει ανάπλαση στην οδό με πλακόστρωση των πεζοδρομίων και ασφαλτόστρωση του κεντρικού δρόμου. Το έργο θα ξεκινήσει την Τρίτη. Είναι ένα πολύ σοβαρό έργο με την έννοια ότι με αυτό ολοκληρώνονται συνολικά τα απαιτούμενα έργα υποδομής της παλιάς πόλης μας, την οποία οφείλουμε όλοι να προστατεύουμε. Η παλιά μας πόλη σαν έργα υποδομής, αποχετευτικά, όμβρια, αντιπλημμυρικά, ηλεκτροφωτισμό και υπογειοποίηση δικτύων ολοκληρώνεται με αυτό το έργο».
Αποκατάσταση του πλακόστρωτου στην Αρκαδίου
Παράλληλα, θα γίνει η υπογειοποίηση των καλωδίων της ΔΕΗ στην οδό Αρκαδίου για να ακολουθήσει στην συνέχεια η αποκατάσταση του φθαρμένου πλακόστρωτου από την συμβολή της οδού με την Βάρδα Καλλέργη μέχρι και το ύψος της Λότζια στην οδό Παλαιολόγου. Το έργο που θα γίνει από συνεργεία του Δήμου θα ξεκινήσει μόλις ολοκληρωθεί η ανάπλαση στη Βάρδα Καλλέργη. Αρχικά θα ξεκινήσει από τη Μητρόπολη με κατεύθυνση προς την Βάρδα Καλλέργη και θα ακολουθήσει το τμήμα από Βάρδα Καλλέργη μέχρι και τη Λότζια.
Ο στόχος της δημοτικής αρχής είναι τα δυο έργα να έχουν ολοκληρωθεί πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου, τόνισε ο κ. Αλεφαντινός, ο οποίος και ζήτησε την κατανόηση των πολιτών, ώστε το έργο να ολοκληρωθεί απρόσκοπτα χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις.