Τα πρώτα έργα που θα χρηματοδοτηθούν από το πακέτο των 48 εκατομμυρίων ευρώ, που εξασφάλισε μετά την κακοκαιρία του χειμώνα από την προηγούμενη κυβέρνηση η περιφερειακή ενότητα Ρεθύμνου, αναμένεται να ξεκινήσουν το επόμενο διάστημα με την διαδικασία του κατ’ επείγοντος.
Αυτό τόνισε μεταξύ άλλων μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η αντιπεριφερειάρχης, Μαίρη Λιονή και μάλιστα όπως είπε, τα εν λόγω έργα αφορούν στην αντιπλημμυρική «θωράκιση» ποταμών και παραποτάμων, καθώς και στην αποκατάσταση των ζημιών στο οδικό δίκτυο του νομού. Πρόκειται δηλαδή, για μια σειρά σημαντικών έργων, τα οποία θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί πριν την έναρξη της επόμενης χειμερινής περιόδου.
Αυτό τόνισε μεταξύ άλλων μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η αντιπεριφερειάρχης, Μαίρη Λιονή και μάλιστα όπως είπε, τα εν λόγω έργα αφορούν στην αντιπλημμυρική «θωράκιση» ποταμών και παραποτάμων, καθώς και στην αποκατάσταση των ζημιών στο οδικό δίκτυο του νομού. Πρόκειται δηλαδή, για μια σειρά σημαντικών έργων, τα οποία θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί πριν την έναρξη της επόμενης χειμερινής περιόδου.
Για τα έργα αυτά μάλιστα -η εκτέλεση των οποίων θα ξεκινήσει τμηματικά- έχει ήδη αρχίσει η διαδικασία της διαπραγμάτευσης με τους εργολάβους, ενώ θα ακολουθήσει η ανάθεση και η υπογραφή των σχετικών συμβάσεων.
Σύμφωνα με τη Μαίρη Λιονή, στην τελευταία συνεδρίαση της οικονομικής επιτροπής της περιφέρειας, εγκρίθηκαν τα πρώτα έργα, τα οποία παραθέτουμε στην συνέχεια και τα οποία αποτελούν πρώτη προτεραιότητα για το νομό. Αυτό το διάστημα μάλιστα, η αρμόδια υπηρεσία της αντιπεριφέρειας «τρέχει» όλες τις διαδικασίες για την ανάθεση των έργων στους αναδόχους τους και μάλιστα η διαδικασία αυτή προβλέπει την ανάδειξη του εργολάβου μέσω διαπραγματεύσεων.
«Στη συνεδρίαση της οικονομικής επιτροπής της 29ης Ιουλίου, εγκρίναμε κάποια επείγοντα έργα για τον νομό, ενώ στην επόμενη συνεδρίαση του οργάνου -που θα γίνει στις 7 Αυγούστου- θα εγκριθούν και άλλα για τα οποία όμως, δεν είμαστε ακόμα σε θέση να τα γνωρίζουμε σήμερα. Ωστόσο, μόλις ολοκληρωθεί και αυτή η διαδικασία, θα προχωρήσουμε με κανονικές δημοπρατήσεις για τα υπόλοιπα έργα που εκκρεμούν.
Σε ότι αφορά πάντως στην παρούσα διαδικασία που ακολουθείται, θα πρέπει να σας πω ότι αυτή προβλέπει την διαπραγμάτευση που καλείται να κάνει η υπηρεσία μας με τους εργολάβους, ώστε να καταλήξει στην υπογραφή της σύμβασης. Δηλαδή, καλούμε έναν αριθμό εργολάβων και όποιος καταθέσει την μεγαλύτερη έκπτωση, αυτός και θα πάρει το έργο», ανέφερε χαρακτηριστικά η κα Λιονή.
Τα πρώτα επείγοντα έργα
Σε ότι αφορά στα έργα που εξασφάλισαν το «πράσινο φως» της οικονομικής επιτροπής της περιφέρειας Κρήτης, αυτά αφορούν κατά κύριο λόγο σε καθαρισμούς ποταμών και παραποτάμων, καθώς και σε αποκαταστάσεις ζημιών στους δρόμους και τα οποία εντάσσονται στο μεγάλο έργο της αποκατάστασης ζημιών, οδικών υποδομών και των συνοδών υδραυλικών έργων στο οδικό δίκτυο και στις υποδομές της περιφερειακής ενότητας Ρεθύμνου. Αναλυτικά τα έργα αυτά είναι τα εξής:
– Καθαρισμός ποταμών και παραποτάμων δήμου Μυλοποτάμου, προϋπολογισμού 1.860.000 ευρώ.
– Καθαρισμός ποταμών και παραποτάμων δήμου Ρεθύμνου, προϋπολογισμού 1.860.000 ευρώ.
– Καθαρισμός ποταμών και παραποτάμων δήμου Αμαρίου, προϋπολογισμού 399.999 ευρώ.
– Καθαρισμός ποταμού Μουσέλα και παραποτάμων στα όρια του νομού Ρεθύμνου – Χανίων, προϋπολογισμού 99.999 ευρώ.
– Επείγουσες εργασίες αποκατάστασης ζημιών στον δρόμο Ρέθυμνο – Απόστολοι – Ποταμοί – Βολιώνες – Παντάνασσα – Γερακάρι – Γέφυρα Μανουρά και συνδεόμενοι δρόμοι, με προϋπολογισμό 1.860.000 ευρώ.
– Επείγουσες εργασίες αποκατάστασης ζημιών στα οδικά τμήματα της επαρχιακής οδού 14 Ρέθυμνο-Ρουσσοσπίτι και συνδεόμενοι δρόμοι, με προϋπολογισμό δημοπράτησης 930.000 ευρώ.
– Επείγουσες εργασίες αποκατάστασης ζημιών στο δρόμο διασταύρωσης, με νέα επαρχιακή οδό Μέλαμπες, Αγία Γαλήνη και συνδεόμενοι δρόμοι, προϋπολογισμού 1.500.000 ευρώ.
–
Οι εργασίες καθαρισμού που βρίσκονται σε εξέλιξη
Εν τω μεταξύ, πυρετωδώς εργάζονται αυτή την περίοδο τα συνεργεία των τεχνικών υπηρεσιών της αντιπεριφέρειας, καθαρίζοντας διάφορες περιοχές του οδικού δικτύου του νομού. Οι εργασίες αυτές, είναι ανεξάρτητες από τα έργα που προγραμματίζονται να ξεκινήσουν το επόμενο διάστημα και μάλιστα χρηματοδοτούνται με πόρους της αντιπεριφέρειας που αφορούν στους καθαρισμούς που γίνονται κάθε χρόνο.
Σύμφωνα με την διευθύντρια των τεχνικών υπηρεσιών της περιφερειακής ενότητας Ρεθύμνου, Ελένη Ρανουτσάκη, τα έργα που εκτελούνται αυτή την περίοδο, αφορούν σε καθαρισμούς δρόμων και τάφρων.
«Αυτή την ώρα υπάρχει ένα συνεργείο της υπηρεσίας μας, το οποίο τώρα δουλεύει κοντά στο μουσείο της Ελεύθερνας και συγκεκριμένα στην περιοχή από Μαργαρίτες μέχρι Ελεύθερνα. Ένα άλλο συνεργείο εργάζεται στην περιοχή του αγιοβασιλιώτικου δρόμου, κοντά στην Παλέ, ενώ στην συνέχεια οι εργασίες θα επεκταθούν σε περιοχές του δυτικού Ρεθύμνου. Δηλαδή, θα ξεκινήσει ο καθαρισμός των δρόμων από τον βόρειο οδικό άξονα Κρήτης μέχρι τα Μυριοκέφαλα.
Πάντως, οι εργασίες αυτές δεν σταματούν ποτέ, καθώς τα συνεργεία μας όλο τον χρόνο κάνουν αυτή τη δουλειά, διότι είναι εργασίες που πρέπει να επαναλαμβάνονται δεδομένου ότι τα χόρτα φυτρώνουν ξανά», τόνισε μεταξύ άλλων η κα Ρανουτσάκη.