Από τη Δευτέρα 5 Αυγούστου ξεκινούν τα βάσανα του ΟΦ Αρμένων. Η φετινή σεζόν που θα βρει τους «κόκκινους» στη β’ κατηγορία τοπικού, θα αρχίσει στο γήπεδό τους την παραπάνω ημερομηνία στις 18.00 με τα ίδια όνειρα και φιλοδοξίες όπως και τα περασμένα χρόνια.
Από φέτος, προπονητής είναι ως γνωστό, ο Σήφης Μανωλούδης όμως, πρωτίστως, όπως επισημαίνεται επισήμως από την ομάδα, οι ποδοσφαιριστές θα βρεθούν πρώτη φορά στο γήπεδο Αρμένων αυτή την Παρασκευή το απόγευμα, όπου αρχικά και μετά από σύντομη ομιλία του νέου τεχνικού τους, θα πραγματοποιήσουν το τεστ μέγιστης καρδιακής συχνότητας και στη συνέχεια θα χωριστούν σε δύο γκρουπ (το πρώτο στις 18.00 και το δεύτερο στις 19.00) για τον έλεγχο αερόβιας φυσικής κατάστασης.
Την επομένη (σ.σ. Σάββατο) οι παίκτες θα πάρουν ρεπό και από την Κυριακή θα γίνει μια προαιρετική προπόνηση με ασκήσεις τακτικής στις 18.00. Μία ώρα μετά θα ακολουθήσει το καθιερωμένο φιλικό ματς με τους παλαιμάχους του ΟΦΑ, ένας αγώνας που εντάσσεται στο πλαίσιο της διοργάνωσης των Αρμένειων 2019.
Τη Δευτέρα στις 18.00 ξεκινάει επίσημα η προετοιμασία και μία ώρα αργότερα η ομάδα θα συμμετέχει στον Αρμένειο δρόμο, όπου όλοι μαζί θα τρέξουν στους δρόμους του χωρίου μια απόσταση περίπου τριών χιλιομέτρων.
Οι φιλικοί αγώνες
Παράλληλα με τις υποχρεώσεις των προπονήσεων υπάρχουν και οι φιλικοί αγώνες που έχουν ήδη οριστεί. Μοναδική εκκρεμότητα είναι οι ώρες των αναμετρήσεων που θα οριστικοποιηθούν μέσα στις επόμενες μέρες.
Με μια πρώτη ματιά διακρίνουμε ότι στον ΟΦ Αρμένων έχουν προγραμματιστεί φιλικοί αγώνες με την Κ19 του Εργοτέλη, και τους Νέους του ίδιου συλλόγου… Πρόκειται για μια σημαντική εμπειρία για τους παίκτες μας αλλά και το φιλικό με τον Ερμή Ζωνιανών μια από τις πιο δυνατές ομάδες του τοπικού Πρωταθλήματος στο Ρέθυμνο.
Το πρόγραμμα
Σάββατο 17 Αυγούστου
Τουρνουά στο Μαρτινέγκο (έδρα Εργοτέλη)
Εργοτέλης Κ19-ΟΦ Αρμένων
Νέοι Εργοτέλη-ΟΦ Αρμένων
Πέμπτη 22 Αυγούστου
Δόξα Πλατανέ-ΟΦ Αρμένων (γήπεδο Μισιρίων)
Σάββατο 24 Αυγούστου
ΟΦ Αρμένων-Ψηλορείτης (γήπεδο Αρμένων)
Τετάρτη 28 Αυγούστου
Απόλλων Ρεθύμνου-ΟΦ Αρμένων (γήπεδο Μισιρίων)
Σάββατο 31 Αυγούστου
Σπήλι-ΟΦ Αρμένων (γήπεδο Σπηλίου)
Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου
ΟΦ Αρμένων-Ερμής Ζωνιανών (γήπεδο Αρμένων)