Την καλύτερή του πορεία καταγράφει το Ρέθυμνο Aegean στην πενταετή παρουσία του στην Α1 του ελληνικού μπάσκετ. Οι Ρεθυμνιώτες έχουν απολογισμό 7 νίκες και 3 ήττες στις 10 πρώτες αγωνιστικές, βρίσκονται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πάνω απ’ όλα παρουσιάζουν εξαιρετικά ομαδικά δείγματα γραφής στο παρκέ.
Μετά τις δύο συνεχόμενες αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, οι «κυανόλευκοι» μπήκαν σε μία πολύ δύσκολη και απαιτητική σειρά αγώνων και μέχρι στιγμής έχουν το απόλυτο. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε των Πανελευσινιακού, Απόλλωνα Πάτρας, Κηφισιάς και Κολοσσού Ρόδου και μέχρι το φινάλε του α’ γύρου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (εκτός), τα Τρίκαλα (εντός) και τον Άρη (εκτός).
Οι Ρεθυμνιώτες αναμένεται να πραγματοποιήσουν σήμερα την τελευταία τους προπόνηση και εν συνεχεία θα τους χορηγηθεί άδεια, καθώς δεν είναι προγραμματισμένοι αγώνες πρωταθλήματος για το Σαββατοκύριακο. Άπαντες θα επιστρέψουν στο παρκέ του «Μελίνα Μερκούρη» τη Δευτέρα, όταν και ουσιαστικά θα ξεκινήσει η προετοιμασία εν όψει ΑΕΚ. Παίκτες και τεχνικό τιμ έχουν μπροστά τους μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για ξεκούραση, μετά από συνεχόμενες υποχρεώσεις περίπου 5 μηνών.
Ζομπανάκης και Χαλβατζάκης στη συνάντηση του Μονάχου
Ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ και αντιπρόεδρος της ULEB, Γιώργος Χαλβατζάκης, συνοδευόμενος από τον μεγαλομέτοχο του Ρέθυμνο Aegean Κωστή Ζομπανάκη, συμμετείχαν στη συνάντηση FIBA, FIBA/Europe και ULEB που πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο.
Στη συνάντηση μετείχαν, από πλευράς FIBA ο γενικός γραμματέας Πάτρικ Μπάουμαν και ο διευθυντής Αθλητικής Ανάπτυξης Ζόραν Ράντοβιτς, από πλευράς FIBA/Europe ο πρόεδρος Τουργκάϊ Ντεμιρέλ και ο πρόεδρος της Ισπανικής Ομοσπονδίας Χοσέ Λουίς Σάεθ. Από πλευράς ULEB ο πρόεδρος Εδουάρδος Πορτέλα, ο πρόεδρος της Ισπανικής Λίγκας Φραντσίσκο Ρόκα, ο πρόεδρος της Ιταλικής Λίγκας Νάντο Μαρίνο, ο διευθύνων σύμβουλος της Ισραηλινής Λίγκας Σμουέλ Φρένκελ, ο πρόεδρος της Αδριατικής Λίγκας Ράντοβαν Λόρμπεκ και οι κ.κ. Χαλβατζάκης, Ζομπανάκης.
Στην συνάντηση, που έγινε σε πολύ θετικό κλίμα, συζητήθηκαν οι σχέσεις FIBA, FIBA/Europe και ULEB, η προτεινόμενη νέα δομή και το μέλλον των ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Αποφασίστηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα να συνεδριάσει η Γενική Συνέλευση της ULEB, να κατατεθούν από πλευράς της Ένωσης των Λιγκών οι προτάσεις της για την δομή των ευρωπαϊκών διοργανώσεων και οι τρεις πλευρές να συναντηθούν ξανά.
Σταύρος Σχίζας: «Αποφασιστικότητα και δυνατή άμυνα»
Ο φόργουορντ του Ρέθυμνο Aegean, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα του ΠΣΑΚ, αναφέρθηκε στη νίκη επί του Κολοσσού, στην καλή πορεία της ομάδας του στο πρωτάθλημα, στο ματς με την ΑΕΚ που ακολουθεί, ενώ δεν παρέλειψε να κάνει πρόβλεψη για το ζευγάρι στον τελικό κυπέλλου.
Όσο αφορά την αλλαγή της εικόνας στο 2ο ημίχρονο στη δύσκολη νίκη επί του Κολοσσού τόνισε: «Καθαρά στην άμυνα. Βγήκαμε αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, παίξαμε πολύ καλή άμυνα και πήραμε τη νίκη. Στο πρώτο μπήκαμε κάπως χαλαροί, κοιμισμένοι».
Για τα συστατικά της επιτυχημένης πορείας του Ρεθύμνου δήλωσε: «Νομίζω ότι οφείλεται καταρχήν στο πολύ καλό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα, είμαστε σαν οικογένεια. Έχουμε δεθεί πολύ με τους ξένους, βγαίνουμε και βόλτα, είμαστε συνεχώς μαζί. Επίσης, είμαστε πολύ σοβαροί στην προπόνηση, δεν γίνεται χαβαλές. Όταν κάνουμε δουλειά, κάνουμε δουλειά, δεν παίζουμε».
Για το ερχόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ επεσήμανε: «Είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, σε δυνατή έδρα. Θα βασιστούμε και πάλι στην άμυνα διότι η άμυνα είναι θέμα διάθεσης και μπορούμε να την ελέγξουμε. Στην επίθεση, τα σουτ, μία μπαίνουν και μία δεν μπαίνουν».
Τέλος, ο Σταύρος Σχίζας έκανε και την πρόβλεψή του σχετικά με τις ομάδες που θα προκριθούν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος: «Πιστεύω οι ομάδες που θα πάνε τελικό, είναι ο Παναθηναϊκός και η Κηφισιά».