Μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για ξεκούραση έχουν στο Ρέθυμνο Cretan Kings και γενικότερα στις περισσότερες ομάδες της Basket League. Το πρωτάθλημα αρχίζει ξανά στις 3 Μαρτίου λόγω του All Star Game, των ημιτελικών και του τελικού κυπέλλου και των υποχρεώσεων της Εθνικής μας ομάδας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου. Συνεπώς, οι περισσότεροι αθλητές θα πάρουν σημαντικές ανάσες και οι ομάδες θα επιδοθούν σε μίνι προετοιμασία.
Το διάστημα, κακά τα ψέματα, είναι πάρα πολύ μεγάλο και οι προπονητές καλούνται να διατηρήσουν τους παίκτες τους σε εγρήγορση. Δυσκολότερο εγχείρημα έχουν οι ομάδες της επαρχίας, καθώς θα πρέπει να μετακινηθούν για να δώσουν φιλικά παιχνίδια. Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν αποτελεί εξαίρεση του κανόνα και ο Βαγγέλης Ζιάγκος έχει καταστρώσει τα πλάνα του γι’ αυτόν τον ένα μήνα. Το κλίμα στις τάξεις των «κεραμιδί» είναι εξαιρετικό και η ψυχολογία στα ύψη μετά το «διπλό» επί του Λαυρίου. Ένα αποτέλεσμα που τους έχει βάλει πολύ γερά… στο κόλπο της παραμονής, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη όρεξη σε όλους για σκληρότερη δουλειά.
Από κει και πέρα, οι περισσότεροι Έλληνες αναμένονται σήμερα στο Ρέθυμνο και σιγά-σιγά θα μπουν σε ρυθμό προπονήσεων. Οι Αμερικάνοι έχουν ταξιδέψει στη χώρα τους και η άφιξή τους είναι προγραμματισμένη μέσα στο Σαββατοκύριακο. Τέλος, ο Στιβ Μπαρτ θα κάνει απευθείας το ταξίδι Η.Π.Α. – Θεσσαλονίκη, καθώς ως γνωστόν θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό τριπόντων του All Star Game. Την Δευτέρα θα επιστρέψει στη βάση του, με τον Βαγγέλη Ζιάγκο να ξεκινά μία μίνι προετοιμασία.
«Τέλος» ο Οικονόμου, επιστροφή Φραγκιά στον Πανιώνιο
Νέα αλλαγή στην άκρη του πάγκου του Πανιωνίου. Ο Νίκος Οικονόμου αποτελεί παρελθόν από την ομάδα της Νέας Σμύρνης και την θέση του θα πάρει ο προπονητής που είχε αντικαταστήσει ο Οικονόμου στον «κυανέρυθρο πάγκο», ο Βασίλης Φραγκιάς.
Ο έμπειρος τεχνικός είχε αναλάβει τον Πανιώνιο στις 31 Οκτωβρίου και δη μετά το διαζύγιο με τον Κρις Χουγκάζ. Κάθισε στον πάγκο του μόλις σε 2 μόνο αγώνες (με τον Παναθηναϊκό και το Ρέθυμνο) και στην συνέχεια παραιτήθηκε. Αντικαταστάθηκε από τον Νίκο Οικονόμου, ο οποίος επίσης αποτελεί παρελθόν για να αναλάβει ξανά ο Βασίλης Φραγκιάς.
Από κει και πέρα, αλλαγές αναμένονται και στο ρόστερ. Ο Τζίμι Τέιλορ αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του στην Τσιμπόνα, ενώ πολύ σύντομο δείχνει να είναι το πέρασμα του Ελ-Αμίν από το Πανιώνιο. Τέλος, αρκετά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για επικείμενη επιστροφή του Ζήση Σαρικόπουλου.