Το Αρκάδι προετοιμαζόταν για το κυριακάτικο ντέρμπι με τους Κυρίαρχους, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες (17β.) στην 9η θέση του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Όμως η ομάδα του Πειραιά δεν θα ταξιδέψει στο Ρέθυμνο και έτσι οι Ρεθεμνιώτισσες θα προσθέσουν… στο σακούλι τους 2 ξεκούραστους και συνάμα πολύ σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνουν για την παραμονή.
Όπως χαρακτηριστικά ανακοίνωσε η ΕΟΚ: «Μετά τη δήλωση μη συμμετοχής του Σωματείου ΑΟ Κυρίαρχοι Παλ. Κοκκινιάς στον αγώνα Ο.Κ.Α. Αρκάδι Ρεθ. – Α.Ο. Κυρίαρχοι Παλ. Κοκκινιάς της 26/02/2017 για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2′ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (1ος όμιλος), ο αγώνας ματαιώνεται και κατακυρώνεται υπέρ του Σωματείου Ο.Κ.Α. Αρκάδι Ρεθύμνου με σκορ 20 – 0. Επίσης σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη του Πρωταθλήματος της Α2′ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών το Σωματείο ΑΟ Κυρίαρχοι εκτός από τον μηδενισμό υφίσταται μείωση ενός (1) βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος της αγωνιστικής περιόδου 2016 – 2017 και ενός (1) βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα του αντίστοιχου Πρωταθλήματος που θα συμμετέχει την αγωνιστική περίοδο 2017 – 2018 (άρθρο 7)».
Βέβαια το συγκρότημα του Κώστα Πλευράκη ήταν το φαβορί, ενώ είχε επικρατήσει και στο εκτός έδρας ματς με 43-51. Συνεπώς, οι «ερυθρόλευκες» θα παραταχθούν χωρίς παιχνίδι στα πόδια τους στο εκτός έδρας ματς της 18ης αγωνιστικής κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου.