«Προμαχώνες και κανονιοθυρίδες, κολισαύρες και πετρομαρουλίδες: περιήγηση στον μνημειακό, χλωριδικό και πανιδικό πλούτο των τειχών της Φορτέτζας του Ρεθύμνου», είναι το θέμα της ξενάγησης που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 5 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Ημέρες Ρεθύμνου 2016».
Στην πρόσκλησή τους προς το κοινό, οι διοργανωτές αναφέρουν: «Ξεκίνησε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο, όταν μια ρεθεμνιώτικη εφημερίδα ανήγγειλε ότι ο Σύλλογος Κατοίκων Παλιάς Πόλης διοργανώνει ξεναγήσεις στον χλωριδικό πλούτο των τειχών της Φορτέτζας. Την Κυριακή 5 Ιουνίου στις 7:00 το απόγευμα θα αποδείξουμε ότι μερικές φορές η φαντασία είναι κατώτερη της πραγματικότητας, απολαμβάνοντας όχι μόνο τον πλούτο αυτό αλλά και τον πανιδικό που τον συνοδεύει και, βεβαίως, τον μνημειακό».
Συντελεστής: Χάρης Στρατιδάκης, συγγραφέας, σχολικός σύμβουλος
Χώρος εκκίνησης: Κεντρική πύλη Φορτέτζας
Ώρα εκκίνησης: 19:00.
Σε όσους και όσες προσέλθουν πριν την ώρα τους, οι διοργανωτές της ξενάγησης προτίθενται να προσφέρουν δύο μικρές επιβραβεύσεις:
• Μια μικρή έκθεση βιβλίου, με τα καλύτερα από τα βιβλία που κυκλοφορούν και έχουν ως θέμα τους την χλωρίδα της Κρήτης.
• Ένα σύντομο εργαστήριο παρασκευής τουρσιού από κάπαρες και κρίταμα των τειχών της Φορτέτζας.
Η ξενάγηση ήταν προγραμματισμένη για τις 22 Μαΐου, όμως ακυρώθηκε λόγω άστατων καιρικών συνθηκών και μεταφέρθηκε για τις 5 Ιουνίου.
Χορηγοί της εκδήλωσης: Βιβλιοχαρτοπωλείο Δασκαλάκη / Jimmy’s Seafood/ Living Room Lounge Cafe.