Ξεπερνούν τα 150 εκ. ευρώ οι ζημιές σε Χανιά και Ρέθυμνο από την πρόσφατη θεομηνία, σύμφωνα με χθεσινές δηλώσεις του περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρου Αρναουτάκη, ο οποίος ανέφερε ότι ξεκινούν οι διαδικασίες δρομολόγησης αιτήματος χρηματοδότησης από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Ο περιφερειάρχης είπε ότι έχουν φτάσει στην περιφέρεια 12 εκ. ευρώ για την αντιμετώπιση των πρώτων άμεσων αναγκών στις καταστροφές στην ΠΕ Χανίων και αναμένονται 5 εκ. ευρώ για το Ρέθυμνο. Επίσης αναφέρθηκε στην έγκριση των 15 εκ. ευρώ για παρεμβάσεις στον ΒΟΑΚ από το υπουργείο Εσωτερικών, όσον αφορά τις κατολισθήσεις, στις μελέτες του ΟΑΚ αλλά και στην άμεση κινητοποίηση της περιφέρειας, και την συνεργασία υπουργείων, δήμων, υπηρεσιών πολιτικής προστασίας, εθελοντών κ.α. τους οποίους και ευχαρίστησε.
Αναλυτικά στις δηλώσεις του ο περιφερειάρχης Κρήτης ανέφερε: «Είχαμε σοβαρά προβλήματα ειδικά στα Χανιά, στο Ρέθυμνο οι ζημιές είναι ανυπολόγιστες. Ήδη γίνεται καταγραφή από πλευράς και των υπηρεσιών των δικών μας αλλά και από 11 μηχανικούς που έχουν έρθει από το υπουργείο Υποδομών. Τα πρώτα χρήματα, τα 12 εκατομμύρια για την περιφερειακή ενότητα Χανίων έχουν έρθει και αναμένουμε και τα 5 εκατομμύρια για την περιφερειακή ενότητα Ρεθύμνου. Αυτό το οποίο χρειάζεται είναι μετά την καταγραφή, εμείς θα είμαστε πανέτοιμοι να υποβάλουμε ολοκληρωμένο φάκελο στην ευρωπαϊκή επιτροπή μέσω του υπουργείου Οικονομίας για το ταμείο φυσικών καταστροφών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ούτως ώστε να δοθεί και ένα ποσό για τις ζημιές. Επίσης ο αρμόδιος υπουργός κ. Σπίρτζης εγκρίνει χρηματοδότηση 15 εκ. ευρώ για τον βόρειο οδικό άξονα για τις κατολισθήσεις με τη διαδικασία του άρθρου 32 του 4412 του νόμου να προχωρήσουν άμεσα οι αποκαταστάσεις των καταπτώσεων ούτως ώστε μέσα στο επόμενο τρίμηνο το αργότερο και πριν την τουριστική περίοδο να είναι τα πιο σοβαρά έργα έτοιμα. Επίσης εμείς κάνουμε τη μελέτη στη γέφυρα του Πλατανιά ως περιφέρεια Κρήτης θεωρούμε ότι, μέχρι 15-20 του μήνα θα είναι έτοιμη η μελέτη και αμέσως θα δώσουμε σε ανάδοχο για να κατασκευάσει το έργο και να μην υπάρχουν τα προβλήματα και η ανησυχία και των κατοίκων αλλά και του τουριστικού κλάδου γιατί είναι μία περιοχή με πάρα πολλά ξενοδοχεία που πρέπει να έχουμε την καλύτερη πρόσβαση» και πρόσθεσε: «Όπως μας ενημέρωσε ο υπουργός την ερχόμενη εβδομάδα το αργότερο θα έρθει στην Κρήτη για να δείξει την τελική χάραξη του βόρειου οδικού άξονα από τα Χανιά μέχρι τη Χερσόνησο και πάνω σε αυτή τη μελέτη που αυτή ήταν και δική μας πρόταση εξαρχής, και όχι ο κάθε εργολάβος να καταθέσει τη δική του πρόταση, αυτή ήταν η πρότασή μας να δώσουν την προσφορά πάνω σε μία λύση και όχι διαφορετική να καταθέτει ο καθένας. Περιμένουμε λοιπόν για την ενημέρωση από το αρμόδιο υπουργείο και από ότι έχω ενημερωθεί ίσως και την ερχόμενη εβδομάδα να είναι ο ίδιος υπουργός εδώ να την παρουσιάσει».
Ο περιφερειάρχης ανέφερε επίσης ότι, «μια σειρά έργων σε όλους τους δήμους που συνεργαζόμαστε, ειδικά για την αποκατάσταση των μεγάλων ζημιών στους δήμους Πλατανιά, Κισσάμου, Μυλοποτάμου, να δούμε πώς θα βρούμε χρηματοδοτήσεις ούτως ώστε να ξεκινήσουν και οι δήμοι άμεσα να δίνουν τα έργα τα οποία χρειάζεται η κάθε περιοχή. Ήδη εμείς από δικούς μας πόρους έχουμε χρηματοδοτήσει τον δήμο Πλατανιά και τον δήμο Αποκόρωνα με 1 εκατομμύριο περίπου ευρώ, για να μπορούν να γίνουν οι άμεσες παρεμβάσεις. Επίσης με 2 εκατομμύρια την περιφερειακή ενότητα Χανίων εκτός των 12 εκατομμύριων τα οποία υπάρχουν για να μπορούν να ξεκινήσουν άμεσα παρεμβάσεις και την ερχόμενη εβδομάδα θα έχω μία ολοκληρωμένη πρόταση από πλευράς των μηχανικών για να έχουμε τα έργα που πρέπει άμεσα όπου χρειάζεται να γίνουν οι μελέτες ή να γίνουν νέες μελέτες. Συνολικά αυτό που βλέπουμε εμείς, οι υπηρεσίες μας, είναι ότι, οι ζημιές θα ξεπεράσουν τα 150 εκατομμύρια και μπορεί να ανέλθουν στα 200 εκ. ευρώ. Γίνεται καταγραφή και από τους ίδιους τους μηχανικούς του υπουργείου Υποδομών που θέλω να τους ευχαριστήσω όπως θέλω να ευχαριστήσω για μία ακόμα φορά, το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τον υπουργό τους αξιωματικούς μας, τους στρατευμένους μας, τις τεχνικές υπηρεσίες της περιφέρειας και της περιφερειακής ενότητας Χανίων όπως επίσης την αστυνομία και την πυροσβεστική υπηρεσία τις εθελοντικές μας οργανώσεις».
Να σημειωθεί ότι με την τήρηση ενός λεπτού σιγής για τα πέντε θύματα της Θεομηνίας που έπληξε την Κρήτη πριν από λίγες ημέρες ξεκίνησε χθες η συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου Κρήτης με θέμα τον απολογισμό πεπραγμένων του περιφερειάρχη και της εκτελεστικής επιτροπής της περιφέρειας Κρήτης έτους 2018 .
Αναφερόμενος στην απόδοση ευθυνών όσον αφορά την περίπτωση των πνιγμών στον «Γεροπόταμο» του δήμου Φαιστού, η Περιφέρεια Κρήτης όπως επεσήμανε ο περιφερειάρχης, είχε εγκρίνει για τη δημιουργία υποδομής δύο χρηματοδοτήσεις προς τον δήμο Φαιστού η μία το 2017 και η άλλη το 2018 συνολικού ύψους 660.000 ευρώ .
Ο περιφερειάρχης Κρήτης παράλληλα, εξέφρασε τα θερμά του συλλυπητήρια στις οικογένειες που έχασαν τους δικούς τους ανθρώπους στην πρόσφατη θεομηνία, ενώ πρόσθεσε ότι η περιφέρεια έχει εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη στην απόδοση ευθυνών όπου πραγματικά αυτές ανήκουν.
Ο κ. Αρναουτάκης έκανε λόγο για μια πρωτόγνωρη θεομηνία επισημαίνοντας ότι ο καθηγητής γεωλογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού πανεπιστημίου Αθηνών και πρόεδρος του ΟΑΣΠ, κ. Ευθύμιος Λέκκας, την παρομοιάζει με αυτή που έπληξε την Ινδονησία.
Στο Μπαλί Μυλοποτάμου η Φώφη Γεννηματά
Η πρόεδρος του Κινήματος Αλλαγής Φώφη Γεννηματά, συνοδευόμενη από κλιμάκιο του κόμματος, επισκέφθηκε το μεσημέρι του περασμένου Σαββάτου το Μπαλί Μυλοποτάμου στο πλαίσιο της επίσκεψης της στην Κρήτη και είδε από κοντά τις τεράστιες ζημιές που προκάλεσε στο χωριό η πρόσφαυη κακοκαιρία. Η κ. Γεννηματά δήλωσε:
«Είναι άλλο να στο περιγράφουν και άλλο να βλέπεις με τα μάτια σου αυτή την υπέροχη παραλία, που τη γνωρίσαμε όλοι και την αμμουδιά και τα καταγάλανα νερά της, να είναι σε αυτή την κατάσταση.
Εμείς, όπως είπαμε και χθες στην περιφέρεια, το επαναλαμβάνω και σήμερα, θα καταθέσουμε τροπολογία για να χαρακτηριστεί η περιοχή, να χαρακτηριστούν οι κάτοικοι πλημμυροπαθείς, για να αντιμετωπιστούν γραφειοκρατικές διαδικασίες και εμπόδια.
Αλλά το λέω, για άλλη μία φορά, ότι αυτό που έχει σημασία είναι να μην παλεύουν οι κάτοικοι μόνοι τους, οι δήμαρχοι και η περιφέρεια. Η κυβέρνηση πρέπει να δείξει την πολιτική βούληση και πρέπει να ορίσει συντονιστή υπουργό για να λύσει όλα τα προβλήματα, που δημιουργούνται με τις υπηρεσίες, τους οργανισμούς και τις διαδικασίες, που είναι πάρα πολλά. Εάν δεν το κάνει τώρα, σε λίγες μέρες θα παλεύουν οι άνθρωποι μόνοι.
Εμείς θα είμαστε εδώ, θα παρακολουθούμε από κοντά και μέσα από τον κοινοβουλευτικό έλεγχο θα κάνουμε ότι μπορούμε για να μην μείνουν μόνοι τους οι κάτοικοι της Κρήτης σε αυτή την περιπέτεια».