Στην Κρήτη αναμένεται επιδείνωση καιρικών φαινομένων από αύριο Πέμπτη ως και Παρασκευή 1/1/2016, με κύρια χαρακτηριστικά την αισθητή πτώση θερμοκρασίας, τους κατά τόπους θυελλώδεις ανέμους και τις χιονοπτώσεις στα ορεινά, ίσως και στα ημιορεινά του νησιού.
Παρακαλούνται οι πολίτες να είναι προσεκτικοί και ιδιαίτερα:
– Αν πρόκειται να μετακινηθούν να ενημερωθούν για τον καιρό και την κατάσταση του οδικού δικτύου.
– Να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες των κατά τόπους αρμοδίων φορέων, όπως Τροχαία κ.λπ.
– Να μεταβάλλουν το πρόγραμμα των μετακινήσεών τους ώστε να αποφεύγουν την αιχμή των καιρικών φαινομένων.
– Να αποφύγουν την οδήγηση σε δύσβατες ορεινές περιοχές σε περίπτωση χιονόπτωσης.
– Σε περιοχές, όπου προβλέπονται χιονοπτώσεις, απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή κατά τις μετακινήσεις. Όταν είναι απαραίτητο να μετακινηθούν με αυτοκίνητο, να χρησιμοποιούν αντιολισθητικές αλυσίδες.
– Να ταξιδέψουν κατά προτίμηση κατά τη διάρκεια της ημέρας. Να προτιμήσουν τους κεντρικούς δρόμους και να ενημερώνουν τους οικείους τους για τη διαδρομή που θα κάνουν.
– Να αποφεύγουν να διασχίζουν χείμαρρους και ρέματα πεζοί ή με το αυτοκίνητο κατά τη διάρκεια εκδήλωσης των επικίνδυνων καιρικών φαινομένων, καθώς επίσης και για αρκετές ώρες μετά το τέλος εκδήλωσής τους, σε περιπτώσεις έντονων βροχοπτώσεων.
Συμβουλές από το Λιμεναρχείο
Μετά το έκτακτο δελτίο της Ε.Μ.Υ. το Λιμεναρχείο Ρεθύμνου καλεί τους πολίτες να λάβουν μέτρα ασφαλείας. Σε σχετική ανακοίνωση του μεταξύ άλλων αναφέρει:
Παρακαλούνται οι ιδιοκτήτες των ελλιμενισμένων σκαφών σε λιμένες, μαρίνες, αλιευτικά καταφύγια ή όρμους της περιοχής μας:
α) Να προβούν άμεσα στην ασφαλή πρόσδεση των σκαφών τους.
β) Να βρίσκονται σε διαρκή ετοιμότητα για παροχή βοήθειας στα σκάφη τους ή αλλού, εφόσον απαιτηθεί.
Συνιστάται στους ιδιοκτήτες ερασιτεχνικών λέμβων να μην αποπλέουν από λιμένες ή εφόσον ήδη έχουν αποπλεύσει να επιστρέψουν έγκαιρα σε ασφαλές λιμένα ή όρμο.
Υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση ανάγκης οι επικοινωνίες μεταξύ σκαφών και υπηρεσίας μας διενεργούνται στο κανάλι VHF 12 και τηλεφωνικά στα: 28310 22276 και 28310 20248».