Όταν οι Μηχανικοί του Δημοσίου μαζί με τους φίλους τους κόβουν την πίτα τους, σαν ανήσυχα πνεύματα που είναι συνδυάζουν την κοπή και με άλλα πράγματα. Ξεκινήσαμε λοιπόν το πρωί της 27 Ιανουαρίου 2018 με περπάτημα – πεζοπορία στην υπέροχη τοποθεσία 5 Παρθένες που συνοδεύτηκε με αφιλοκερδή ξενάγηση από τον εξαίρετο αρχαιολόγο και φίλο του συλλόγου μας κ. Κώστα Γιαπιτζόγλου, συνεχίσαμε περπατώντας ανηφορικά μέχρι την Αργυρούπολη, όπου και άρχισε το οδοιπορικό μας στην Αρχαία Λάππα.
Είδαμε τους ναούς, περιδιαβήκαμε διατηρητέα κτίσματα, ξεναγηθήκαμε στα ψηφιδωτά, μάθαμε την ιστορία της περιοχής της Αρχαίας Λάππας από τον αρχαιολόγο κ. Γιαπιτζόγλου. Αφού ολοκληρώσαμε το οδοιπορικό και την ξενάγησή μας στην Αρχαία Λάππα καθίσαμε σε παραδοσιακό καφενείο της Αργυρούπολης, όπου μας κέρασαν βραστάρια με 9 βότανα της περιοχής.
Μετά το κέρασμα μεταβήκαμε στον «κήπο της Αρκούδαινας», όπου καθίσαμε για γεύμα και για την κοπή της πίτας του συλλόγου μας. Το φλουρί είχε σαν δώρο το βιβλίο του κ. Γιαπιτζόγλου «Μαρουλάς- ο μεγάλος πύργος και ο οικισμός» αφιλοκερδή προσφορά του συναδέλφου Νίκου Δασκαλάκη προς το σύλλογο και έπεσε στο συνάδελφο και πρόεδρο του συλλόγου Μάνο Νικολουδάκη.
Σαν Σύλλογος Μηχανικών Δημοσίου Δυτικής Κρήτης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε δημόσια τον αρχαιολόγο κ. Γιαπιτζόγλου για την εθελοντική και εξαιρετική ξενάγησή του, που μας γέμισε γνώσεις για την ιστορία της Αργυρούπολης, το παραδοσιακό καφενείο του κ. Μανούσακα για το κέρασμα που μας πρόσφερε, το συνάδελφο Νίκο Δασκαλάκη για την προσφορά του δώρου της βασιλόπιτάς μας, τον κήπο της Αρκούδαινας για τα εξαιρετικά εδέσματα και την περιποίηση και τέλος όλα τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου μας που συμμετείχαν στη φετινή κοπή πίτας.
Από την ΕΜΔΥΔΑΣ Δυτικής Κρήτης