Μετά το προσκύνημά μας επισκεφθήκαμε την πλατεία του χωριού και απολαύσαμε τη δροσιά από τα υπεραιωνόβια Πλατάνια και τα ορμητικά νερά των πηγών του Σπηλίου. Ο επόμενος προορισμός ήταν η παραλία της Τριόπετρας. Μαγευτήκαμε από τα πεντακάθαρα νερά της Ακουμιανής Γιαλιάς, τις υπέροχες παραλίες και απολαύσαμε το μπάνιο μας. Καθίσαμε στην εκεί ταβέρνα που μας περίμενε και με θέα τη θάλασσα απολαύσαμε τα πλούσια εδέσματα και τη φιλόξενη διάθεση των ιδιοκτητών. Το απόγευμα πήγαμε στην Αγία Γαλήνη και πήραμε το καφεδάκι μας ή το παγωτό μας.
Περάσαμε μια μέρα λυτρωμένοι από φροντίδες και έγνοιες, έστω και προσωρινά. Σε αυτό συντέλεσε η καλή παρέα, η θετική διάθεση των εκδρομέων, τα έξυπνα ανέκδοτα, η μουσική και οπωσδήποτε τα παρθένα μέρη της Νότιας Κρήτης που σε ηρεμούν και σου φυγαδεύουν τη σκέψη με την απλότητά τους.
Η επόμενη εκδρομή μας θα είναι κρουαζιέρα στις 5 Σεπτεμβρίου Ηράκλειο -Σαντορίνη- Πειραιάς -Μύκονος- Κουσάντασι (Έφεσος )-Πάτμος -Ηράκλειο.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...