![](/uploads/Articles/Photos/DOC.20140716.293760.SATHAS (2).jpg)
Επανέρχομαι στο Ρέθυμνο όπου έχουμε άλλη μια περίπτωση παρατονισμού του ονόματος ενός δρόμου. Ακούμε συχνά κυρίως σε ραδιοφωνικές διαφημίσεις: οδός Τζανέ Μπουνιαλή αντί του ορθού Τζάνε Μπουνιαλή. (Με την ευκαιρία επανέρχομαι σε παλαιότερη πρότασή μου η οδός Μαρίνου Τζάνε Μπουνιαλή να μετονομαστεί σε οδό Μπουνιαλήδων, αφού ο Μαρίνος είχε άλλα δύο αδέλφια τον Εμμανουήλ και τον Κωνσταντίνο, σημαντικούς ζωγράφους της Κρητικής Σχολής).
Κλείνοντας το μικρό αυτό σημείωμα να δούμε με δυο λόγια ποιος ήταν ο Σάθας. Ο Κωνσταντίνος Σάθας (1842-1914) υπήρξε ο πρώτος Έλληνας ερευνητής και μελετητής της μεσαιωνικής και νεότερης Ελληνικής Γραμματείας. Έφερε στο φως ανεκτίμητους θησαυρούς αναδιφώντας τα αρχεία της Βενετίας, της Γένοβας, της Πίζας κ.ά. πόλεων της Ιταλίας και γενικότερα της δυτικής Ευρώπης. Εξέδωσε πλήθος αγνώστων κειμένων στη συλλογή «Μεσαιωνική Βιβλιοθήκη» επτά τόμων. Επίσης οκτώ τόμους με τον γενικό τίτλο «Νεοελληνική Βιβλιοθήκη», το «Κρητικόν Θέατρον», το ιστορικό δοκίμιο «Τουρκοκρατουμένη Ελλάς» και πλήθος άλλων μελετών.