Tης ΑΝΝΑΣ ΜΑΝΤΑΔΑΚΗ
Για μία ακόμα χρονιά οι ρεθεμνιώτες «αγκάλιασαν» τη διοργάνωση της καρναβαλικής ομάδας Ανεμομύαλοι για την στήριξη του Χαμόγελου του Παιδιού. Μικροί και μεγάλοι για δύο μέρες Κυριακή και Δευτέρα κατέκλεισαν τον χώρο του Δημοτικού Κήπου, όπου οι Ανεμόμυαλοι είχαν ετοιμάσει μια μεγάλη γιορτή με πολλά παιχνίδια, εκπαιδευτικά προγράμματα, μουσική και χορό με μοναδικό στόχο τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν να προσφερθούν στον οργανισμό.
Το «παρών» στην εκδήλωση έδωσε και ο πρόεδρος του Χαμόγελου του Παιδιού Κώστας Γιαννόπουλος, ο οποίος έκανε λόγο για εξαιρετική διοργάνωση που τα τελευταία πέντε χρόνια συνδράμει σε μεγάλο βαθμό τον Οργανισμό.
Το διήμερο φεστιβάλ που διοργάνωσε το «Ανεμόμυαλοι Club» υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου, πραγματοποιήθηκε φέτος για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά και με την ίδια επιτυχία.
Το απόγευμα της Κυριακής τον κήπο κατέκλυζαν οι χαρούμενες παιδικές φωνές και τα παιδικά τραγουδάκια συνόδευαν κάθε δραστηριότητα των μικρών θαμώνων. Οι ήρωες της Disney, καλούσαν από τις 17.00 μ.μ. μικρούς και μεγάλους από την είσοδο του κήπου να μπουν και να διασκεδάσουν. Η συμμετοχή ήταν εντυπωσιακά μεγάλη, κυρίως από τις 19.30 μ.μ και εξής, όταν ο ήλιος είχε πέσει και όλοι είχαν επιστρέψει από τις παραλίες.
Η καρναβαλική ομάδα «Ανεμόμυαλοι Club» είχε φροντίσει να τοποθετήσει σε κάθε στενό του κήπου παιχνίδια και δραστηριότητες, όπως τραμπολίνο, αυτοσχέδιο λούνα παρκ, τοίχο αναρρίχησης και μικρά γηπεδάκια για μπάσκετ και πινκ πονκ, τα οποία απασχολούσαν παιδιά και όχι μόνο. Ακόμα, υπήρχε καλοκαιρινό bazzar με βιβλία, παιχνίδια, διακοσμητικά και πολλά άλλα, από τον οργανισμό «Χαμόγελο του παιδιού», ενώ επί σκηνής έτρεχαν συνεχώς μουσικοχορευτικά δρώμενα από διάφορες σχολές της πόλης.
Στον χώρο βρισκόταν επίσης μία έκθεση του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, που στόχο είχε να ενημερώσει τα παιδιά για τους κινδύνους ενός σεισμού και να τα προβληματίσει πάνω στα φαινόμενα του τσουνάμι και των ηφαιστείων, μέσω πειραμάτων.
Ενημέρωση στα παιδιά παρείχε και το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών- Διασωστών- Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου παρουσιάζοντας δεξιότητες Α’ βοηθειών.
Και καθώς νηστικό αρκούδι δε χορεύει, δε θα μπορούσαν να λείπουν ψησταριές, αναψυκτήρια και λιχουδιές για όλους και τις δύο μέρες.
Σε σχετικές δηλώσεις της η πρόεδρος του «Ανεμόμυαλοι club», Μίνα Μανουσάκη, ανέφερε «οι Ανεμόμυαλοι μπορεί να ξεκινήσαμε σαν μια καρναβαλική ομάδα, αλλά στην πορεία διαπιστώσαμε ότι έχουμε τη δύναμη να κάνουμε πράγματα για κοινωφελή σκοπό. Έτσι ξεκινήσαμε απ’ το 2010 με τέτοιες εκδηλώσεις. Για τα Χαμόγελο του Παιδιού είναι η πέμπτη χρονιά που το κάνουμε και είμαστε πολύ υπερήφανοι και πολύ χαρούμενοι. Είναι μια εκδήλωση που βασίζεται αποκλειστικά στην προσφορά και στον εθελοντισμό και γι’ αυτό πρέπει να ευχαριστήσουμε όλες τις εταιρίες και όλους τους ιδιώτες για την προσφορά τους και τη συμμετοχή τους. Και βέβαια ένα ξεχωριστό ευχαριστώ στο ΚΤΕΛ Ρεθύμνου- Χανίων που στηρίζει αυτή την εκδήλωση κάθε χρόνο. Ευχαριστούμε επίσης όλον τον κόσμο γιατί αυτός είναι που μας δίνει τη δύναμη να συνεχίζουμε κάθε χρονιά, και όλος ο κόσμος μας αποδεικνύει ότι τελικά μαζί μοιραζόμαστε ένα κοινό όραμα, για έναν κόσμο με περισσότερα χαμόγελα. Υπάρχει ανταπόκριση και τα πέντε αυτά χρόνια. Ο κόσμος αγαπάει, στηρίζει το Χαμόγελο του Παιδιού. Με αυτή την εκδήλωσή μας εμείς θέλουμε να περάσουμε καλά, να διασκεδάσουμε και να βάλουμε το λιθαράκι μας στο σημαντικό έργο που επιτελεί το Χαμόγελο του Παιδιού. Φέτος έχουμε ένα διήμερο φεστιβάλ μουσικής, χορού και παιχνιδιού. Όλοι συμμετέχουν αφιλοκερδώς, το λέω για πολλοστή φορά, γιατί αυτή η εκδήλωση στήνεται και στηρίζεται στην προσφορά και τον εθελοντισμό».
Ο Κώστας Γιαννόπουλος, πρόεδρος του Χαμόγελου του Παιδιού, μιλώντας για το φεστιβάλ τόνισε: «η σημερινή εκδήλωση δεν είναι απλά μια εκδήλωση που γίνεται για να στηρίξει το Χαμόγελο του Παιδιού, που και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είναι μια συνάντηση για πέμπτη συνεχή χρονιά, που γίνεται από ανθρώπους που και θέλουν να περνούν καλά από τη διαδικασία του καρναβαλιού, και από την άλλη νοιάζονται και θέλουν να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο. Έτσι λοιπόν αποφάσισαν να υιοθετήσουν το «Χαμόγελο του Παιδιού». Ουσιαστικά, όπως μας λένε και οι ίδιοι, είναι εθελοντές μας για το χειροπιαστό έργο που κάνουμε.
Θέλω να τονίσω λοιπόν ότι δεν είναι μια απλή εκδήλωση που γίνεται στην Κρήτη, αλλά είναι ένα μεγαλείο, γιατί κάποιοι άνθρωποι, χωρίς να παίρνουν φυσικά ούτε ένα ευρώ, έχοντας κινητοποιήσει όλες τις εταιρίες και δίνοντας ό,τι έσοδο θα προσφερθεί από εδώ, όλα στο Χαμόγελο του Παιδιού, όλα αυτά λοιπόν συντείνουν στο να παρουσιάσουν ότι αυτή είναι ίσως η καλύτερη οργάνωση που γίνεται σε όλη την Ελλάδα. Λέω ίσως, γιατί δεν θέλω να ακυρώσω κάποιες άλλες προσπάθειες που γίνονται, γιατί για εμάς όλες οι προσπάθειες είναι ιερές. Αυτή όμως η δυναμική, τόσοι άνθρωποι, με τέτοια δυνατότητα, είναι κάτι πολύ σημαντικό».
Ο κ. Γιαννόπουλος αναφερόμενος στο έργο του Χαμόγελου του Παιδιού, πρόσθεσε: «Μόνο το πρώτο εξάμηνο του 2016, το Χαμόγελο στήριξε 52.000 παιδιά και προσφέραμε υπηρεσίες σε 28.000 προσφυγόπουλα. Είναι ένας τεράστιος αριθμός, αν λάβουμε υπόψη μας ότι σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται παιδιά από όλο το Ρέθυμνο, όλη την Κρήτη και όλη την Ελλάδα, τα οποία έχουν ανάγκη λόγω προβλημάτων υγείας, είτε έχουν πέσει θύματα κακοποίησης, είτε πρέπει να βρεθεί ένας χώρος για να μεγαλώσουν και να ζήσουν».