Οι αργοπορημένοι… Καλώς τους κι ας άργησαν
Άλλοι ξεκίνησαν το… τρέξιμο κι άλλοι τους αγώνες. Αποτελεί πλέον ίδιον της ποδοσφαιρικής μας κουλτούρας πια -λέγεται κι έτσι- να μπαίνει ο Σεπτέμβρης και πολλοί ποδοσφαιριστές ή και ολόκληρα σωματεία, να ξεκινούν τώρα την προετοιμασία τους.
Το γεγονός ότι μιλάμε για ερασιτεχνικό αθλητισμό αλλά και το ότι η φετινή χρονιά μοιάζει περίεργη ακόμη και για τους ίδιους τους διοικούντες της Ρεθεμνιώτικης Ένωσης, έφεραν έτσι τα πράγματα, ούτως ώστε να ρίχνονται καθυστερημένα στις απαιτήσεις της σεζόν.
Ποιες όμως είναι οι απαιτήσεις και πως αυτές κατανέμονται; Υπάρχουν ομάδες που έχουν ξεκινήσει με επαγγελματισμό, ακολουθώντας το παράδειγμα που δείχνουν άλλα μεγάλα σωματεία της χώρας και φυσικά υπάρχουν αυτοί που, είτε λόγω κωλυσιεργίας σε εσωτερικά θέματα είτε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, ξεκινούν έναν μήνα αργότερα…
Επί παραδείγματι, η Ασή Γωνιά έφτιαξε μέσα σε τρεις μέρες ομάδα, προκειμένου να μη χάσει τη χρονιά, ενώ ταυτόχρονα γλίτωσε και το βαρύ πρόστιμο που προβλέπει ο ΚΑΠ.
Υπενθυμίζουμε φυσικά ότι κάποιες ομάδες, δεν δήλωσαν καν συμμετοχή στο Κύπελλο…
Ο Αετός Ανωγείων, που τόσο άδοξα σταμάτησε πέρυσι, ξεκίνησε σε άλλες πολύ πιο υγιείς βάσεις στο β’ τοπικό εντάσσοντας δικά του παιδιά στην ομάδα.
Σε μεμονωμένο επίπεδο, υπάρχουν ποδοσφαιριστές που περίμεναν να ολοκληρώσουν τα μπάνια τους και μετά να βρεθούν δίπλα στο αγαπημένο τους άθλημα.
Με λίγα λόγια, υπάρχουν κι αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν απαραίτητα πρωταθλητισμό. Η άποψη αυτή είναι απόλυτα σεβαστή, αρκεί να ακολουθεί τους νόμους και τους κανόνες των διατάξεων των θεσμών.