Σε εορταστικούς ρυθμούς κινείται η αγορά του Ρεθύμνου τις τελευταίες ημέρες και η κίνηση είναι αυξημένη στους εμπορικούς δρόμους της πόλης, με τους καταναλωτές να σπεύδουν να κάνουν τα καθιερωμένα ψώνια τόσο σε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης όσο κυρίως σε δώρα για τα παιδιά.
Οι στολισμένες βιτρίνες των καταστημάτων, το εορταστικό διευρυμένο ωράριο αλλά και οι εκδηλώσεις «Εορτάζω και ψωνίζω στο Ρέθυμνο», που διοργάνωσε για μια ακόμα φορά ο Εμπορικός Σύλλογος της πόλης, έχουν δημιουργήσει μια ευχάριστη ατμόσφαιρα στην αγορά, η οποία φαίνεται πως έστω και λίγο τις ημέρες αυτές τονώνεται και οι τζίροι των εμπορικών καταστημάτων ενισχύονται.
Αρκετοί καταναλωτές συνδυάζουν τις αγορές τους με μια βόλτα στην αγορά απολαμβάνοντας τις εορταστικές εκδηλώσεις του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνης που δίνουν «ζωντάνια» αλλά και εορταστική πινελιά στην πόλη. Οι ημέρες των εορτών τονώνουν την τοπική αγορά εν μέσω χειμερινής περιόδου δίνοντας μια μικρή αλλά σημαντική ώθηση στις εισπράξεις των εμπόρων.
«Η κίνηση στα εμπορικά καταστήματα αναμένεται να κορυφωθεί την Δευτέρα, παραμονή της πρωτοχρονιάς με τα ψώνια της τελευταίας στιγμής», επεσήμανε ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου, Γιώργος Πολιουδάκης. Όπως εξήγησε, αν και η καταναλωτική κίνηση κάθε χρόνο αυξάνεται την περίοδο των Χριστουγέννων ο εμπορικός κόσμος έχει ελπίδες για τόνωση των τζίρων και την Πρωτοχρονιά. «Και τα Χριστούγεννα και αυτές τις μέρες η κίνηση είναι αυξημένη στα εμπορικά καταστήματα και η εικόνα είναι λίγο καλύτερη σε σχέση με πέρυσι. Στην περίοδο των Χριστουγέννων ιδιαίτερα αυξημένη ήταν η κίνηση στα καταστήματα τροφίμων και σε εκείνα που απευθύνονται στα παιδιά, όμως, από την εικόνα που έχω υπήρξε τόνωση της αγοραστικής κίνησης συνολικά σε όλες τις εμπορικές επιχειρήσεις, η οποία και συνεχίζεται. Σημαντικός ήταν ο ρόλος και των επιδοτήσεων και του δώρου -όσα χρήματα ωστόσο έμειναν στις τσέπες των καταναλωτών, με δεδομένο ότι υπήρξαν και κατασχέσεις σε όσους είχαν οφειλές. Παράλληλα στην τόνωση της αγοραστική κίνησης συνετέλεσε και ο καλός καιρός και οι εκδηλώσεις, όπου διοργανώνουμε σαν Εμπορικός Σύλλογος, οι οποίες τονώνουν την ψυχολογία των καταναλωτών, που κάνουν τη βόλτα τους στην πόλη. Ο κόσμος κατεβαίνει στην αγορά, κάνει τα ψώνια του, διασκεδάζει, ανταλλάσει ευχές. Οι τιμές είναι στα περσινά επίπεδα, υπάρχει επάρκεια και ποικιλία προϊόντων και συστήνουμε στους καταναλωτές να εμπιστεύονται και να προτιμούν τα τοπικά καταστήματα.
Δεν είμαστε τόσο απαισιόδοξοι όσο άλλες χρονιές και εκτιμούμε ότι θα υπάρξει έστω και μικρή ενίσχυση του τζίρου των εμπορικών επιχειρήσεων».
Συνεχίζονται οι εκδηλώσεις «Εορτάζω και ψωνίζω στο Ρέθυμνο»
Ανοιχτά θα είναι σήμερα Κυριακή 30 Δεκεμβρίου τα εμπορικά καταστήματα, ενώ συνεχίζονται οι εκδηλώσεις του Εμπορικού Συλλόγου «Εορτάζω και Ψωνίζω στο Ρέθυμνο».
Ειδικότερα, στο στενό του Αγ. Φραγκίσκου (ύψος Εθν. Αντιστάσεως) θα πραγματοποιηθούν οι εκδηλώσεις: «Maskot show- Dj party» στις 12:00-14:00. Ένα πάρτι για όλους με Dj και τα Στρουμφάκια να ξεσηκώνουν τους περαστικούς με τα καμώματά τους.
Στις 14:00-15:00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα «Ζαχαρο… πλάστη αγάπη μου». Οι γιορτές για να μυρίσουν θέλουν ζύμη και κανέλα! Ελάτε όλοι στο υπαίθριο εργαστήριό μας να φτιάξουμε μαζί συνταγούλες της γιαγιάς Κανέλας!!
Στις 15:00-17:00 θα έχουμε «Γιορτινό παιδικό καφενείο». Οι μικροί και μεγάλοι μας φίλοι μπορούν να παίζουν διάφορα παιχνίδια στημένα σε σταθμούς, κερδίζοντας γλυκές λαχταριστές νοστιμιές! Το γκολφ του Santa στόλισε με… ψάρεψε το δώρο σου, γιορτινές κορίνες, τροχός της τύχης, ανισσόροποι χιονάνθρωποι, κουνιστά στρουμφάκια και είναι λίγα από τα παιχνίδια μας!! Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν από το «Αερόστατο».
Την Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου 2018 στην οδό Σουλίου στις 14:00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα «Τελευταία μέρα του χρόνου», για να γιορτάσουν μαζί έμποροι και καταναλωτές το κλείσιμο της χρονιάς με ανταλλαγή ευχών. Θα μας διασκεδάσει ο Λευτέρης Τζαγκαράκης με το συγκρότημά του.
Το εορταστικό ωράριο στα καταστήματα
Κυριακή 30/12/2018: 11:00-18:00
Δευτέρα: 31/12/2018: 09:00-18:00
Τρίτη 01/01/2019: Πρωτοχρονιά ΚΛΕΙΣΤΑ
Τετάρτη 02/01/2019: ΚΛΕΙΣΤΑ
Πέμπτη 03/01/2019: 09:00-14:00 και 18:00-21:00
Παρασκευή 04/01/2019: 09:00-14:00 και 18:00-21:00
Σάββατο 05/01/2019: 09:00-15:00
Κυριακή 06/01/2019: Θεοφάνεια ΚΛΕΙΣΤΑ