Η ομάδα των «Γκουσγκούνηδων» κέρδισε το 26ο Κυνήγι του Θησαυρού, αφού κατάφερε να λύσει τους είκοσι συνολικά γρίφους που είχαν θέσει οι «Μαλαγάνες» που ήταν και η διοργανώτρια ομάδα και να φτάσουν στην άκρη του νήματος, για να ανακαλύψουν στις 6:30 το απόγευμα τον θησαυρό.
Οι σαράντα δύο συνολικά ομάδες κλήθηκαν να λύσουν το μίτο της Αριάδνης και να ξετυλίξουν το κουβάρι της. Τίτλος του παιγνιδιού «Η επιστροφή». Ένα χειρόγραφο που παρέδωσε στην Αριάδνη ο παππούς της σε μεσαιωνική γραφή, ήταν το βασικό στοιχείο που είχαν στα χέρια τους οι ομάδες. Το παιγνίδι βασιζόταν στην ιστορία των κρητικών καραβιών που πήγαν να βοηθήσουν τους πολιορκημένους στην Κωνσταντινούπολη. Ανάμεσά τους ένας ρεθεμνιώτης καπετάνιος ο Ανδρέας, ο οποίος όμως πεθαίνει και έχει παραδώσει το λάβαρο της πόλης -το θησαυρό -στον Μανουήλ, ο οποίος και είναι ο ήρωας της ιστορίας των Μαλαγάνων.
Τα βήματα του Μανουήλ, φαροφύλακα που μόλις επέστρεψε στο Ρέθυμνο, έκρυψε το θησαυρό κλήθηκαν να ακολουθήσουν κυνηγοί του Ρεθύμνου.
Έχοντας επιστρατεύσει δεκάδες βιβλία που αφορούν στην ιστορία της πόλης και την παράδοσή της, ακονίζοντας το μυαλό τους, και κάνοντας τις απαραίτητες διασυνδέσεις οι «Γκουσγκούνηδες», κατάφεραν πρώτοι να βρουν την άκρη του νήματος και να οδηγηθούν στην περιοχή του Κουμπέ, πίσω από την εκκλησία του Αγίου Νικόλαου (κοντά στο κολυμβητήριο) όπου σε ένα ξύλινο κουτί (σεντούκι) βρισκόταν το λάβαρο της πόλης που ήταν και -ο θησαυρός των Μαλαγάνων.
Αξιοσημείωτο είναι ότι κάθε γρίφος αναλογούσε σε ένα κομμάτι του πάζλ για τον φάρο του Ρεθύμνου, το οποίο με το πέρας του παιχνιδιού πήραν ως αναμνηστικό όλες οι ομάδες.
Η σειρά κατάταξής τους, με βάση τους γρίφους που είχαν βρει οι ομάδες δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα από τους Μαλαγάνες μέχρι χθες το μεσημέρι. Το σίγουρο είναι ότι στη δεύτερη θέση, σύμφωνα με τους διοργανωτές, βρίσκεται η ομάδα των «Alter ego» και στην τρίτη θέση η ομάδα «Έκατσε η Κουτσή Κατσίκα».
Το κυνήγι -που μετρά 26 χρόνια ζωής αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού. Περισσότεροι από 3.000 κυνηγοί βρίσκονταν στους δρόμους της πόλης από τις 9:00 το πρωί της Κυριακής, προσπαθώντας να λύσουν τους, κατά κοινή ομολογία, ευφυέστατους-και σε κάποιες περιπτώσεις αρκετά δύσκολους γρίφους των Μαλαγάνων.
Αρχηγεία των ομάδων είχαν στηθεί σε κάθε γωνιά της πόλης. Μέλη των ομάδων βρίσκονταν εκεί, καθοδηγώντας συμπαίχτες τους που με Ι.Χ. και δίκυκλα όργωναν την πόλη για να λύσουν πρώτοι τους γρίφους που θα τους οδηγούσαν στον καλά κρυμμένο θησαυρό.
Το αρχηγείο των Μαλαγάνων βρισκόταν στο Δημαρχείο, όπου εκεί χτυπούσε η καρδία του παιγνιδιού, αφού κάθε ομάδα έπρεπε σε κάθε γρίφο να περάσει από τους Μαλαγάνες για να πάρει την σχετική έγκριση και να προχωρήσει στον επόμενο.
Το «παρών» στη φετινή διοργάνωση έδωσε και μία ιδιωτική Σχολή Μαγείρων από το Ηράκλειο, μέλη της οποίας μοίραζαν από το πρωί στους κυνηγούς λουκουμάδες.