Εικαστικές δημιουργίες και ζωγραφιές που αναφέρονται στη φύση, σε τοπία και στο περιβάλλον αλλά και εργασίες των παιδιών στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, διακοσμούν τις αίθουσες, τους διαδρόμους αλλά και τον αύλειο χώρο του Γυμνασίου Ατσιποπούλου.
Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές σε συνεργασία με τους καθηγητές τους, αποφάσισαν να δώσουν χρώμα στο κτίριο που στεγάζονται και ταυτόχρονα να εκθέσουν τις δημιουργίες τους που με πολλή όρεξη και ταλέντο έφτιαξαν για να αποτυπώσουν σε χαρτί τις σκέψεις τους, αλλά και τα όσα διδάχτηκαν στο μάθημα των εικαστικών και της Τεχνολογίας.
Ξεχωρίζει μάλιστα μια μακέτα που κατασκεύασαν τα παιδιά για να παρουσιάσουν τη λειτουργία μιας σύγχρονης μονάδας παραγωγής.
Παράλληλα, οι γκρίζοι τοίχοι στον αύλειο χώρο έδωσαν τη θέση τους σε πολύχρωμα σχέδια τύπου γκράφιτι, που δίνουν μια χαρούμενη και ζεστή νότα στο σχολείο τους.