Το ενδιαφέρον των φίλων του σκακιού, και όχι μόνο, προκάλεσε το τουρνουά που έλαβε χώρα στο σκακιστικό στέκι στην παραλία. Ένα τουρνουά που διεξήχθη στα πλαίσια της ευρωπαϊκής εβδομάδας κινητικότητας και περιελάμβανε δύο κατηγορίες, άνω των 13ών και κάτω των 13ών ετών.
Συγκεκριμένα, στην κατηγορία 13+ νικητής αναδείχθηκε ο Σιμ Ντουλκού και την 2η θέση πήρε η Μέγκου Παναγούλα. Στην 13-, την πρωτιά πήρε ο Μάνος Τζανάκης που παράλληλα αναδείχθηκε 3ος στη συνολική κατάταξη. Στην 2η θέση ο Μανώλης Φραϊδάκης και στην 3η ο Γιώργος Σιβαρόπουλος, ισοβαθμώντας με Ιωάννα Χρυσού και Οδυσσέα Φαρσάρη.
Από κει και πέρα και όσον αφορά τις δράσεις του Σκ.Ο.Ρ., ολοκληρώθηκε η α’ φάση των ομαδικών Εφήβων-Νεανίδων. Ο ρεθεμνιώτικος Όμιλος πήρε την 3η θέση στον Όμιλο Δυτικής Κρήτης, μένοντας μία νίκη μακριά από την πρόκριση στο φάιναλ-4.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μιχάλης Πελαντάκης, Γιώργος Καβούνης, Μανώλης Δασκαλάκης, Μάνος Τζανάκης, Ειρήνη Τριπολιτάκη, Ιωάννα Χρυσού και Εύα Γουμενάκη.