Η κορυφή δεν αλλάζει… Η ΑΕΜ προχώρησε στην 22η νίκη της και έτσι δεν χρειάστηκε πολύ για να ψάξει να βρει τον 22ο θησαυρό της νίκης στο πρωτάθλημα επικρατώντας αυτή τη φορά της Καλύβου στο γήπεδο Περάματος.
Η ομάδα του Κώστα Κιάσσου προελαύνει και αφού περάσει το καρναβάλι του Ρεθύμνου, στις 13 Μαρτίου που θα επαναρχίσει το πρωτάθλημα θα συναντήσει τον Ρεθυμνιακό στο τελευταίο παιγνίδι που μπορεί ίσως να παιχθεί το απόλυτο για τη μυλοποταμίτικη ομάδα.
Ο Ρεθυμνιακός έφτασε κι αυτός τις 19 νίκες σε 22 παιγνίδια (σε κάθε άλλη περίπτωση, αυτό το επίτευγμα θα θεωρούνταν πορεία πρωταθλητισμού) κερδίζοντας στο μεγάλο ντέρμπι της Σοχώρας με 0-2 (αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενος) τον Αστέρα. Εκεί πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλης Αντίοχος που σημείωσε δύο όμορφα τέρματα και οι τερματοφύλακες (Παπαδάκης και Δημητριάδης) που κράτησαν το σκορ σε ποδοσφαιρικά όρια.
Η μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής όμως, ήρθε από τα πιο χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας… Ο ΠΑΟ Αλφάς κέρδισε με 2-1 τον Αστέρα Περάματος επιτυγχάνοντας την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΑ με 0-2 από τον Τάλω στους Αρμένους, η ομάδα του Σταύρου Καλαϊτζιδάκη αποσπάστηκε ξανά 5 βαθμούς από τη διακεκαυμένη ζώνη.
Στα υπόλοιπα παιγνίδια, ο Άρης πέρασε «τρένο» από το Γεράνι με το εντυπωσιακό 1-4 φτάνοντας τις 7 νίκες στα τελευταία 8 παιγνίδια ενώ, η 3η θέση προφανώς έχει πάρει κλίση προς τα Ζωνιανά αφού ο Ερμής του Στέλιου Κοζανίδη δεν χαρίστηκε της ΝΕΑΡ κερδίζοντας με το άνετο 8-1.
Μάχες είχαμε και στα στρώματα μεταξύ 10ης και 13ης θέσης εκεί όπου τα Λιβάδια επικράτησαν του Σπηλίου με 2-0.
Τέλος, μεγάλη ήταν και η νίκη της ΕΑΠ με 4-2 επί του Ψηλορείτη! Σ’ όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ΕΑΠ έχει ένα ματς λιγότερο όπως και οι Αστέρας Π., Ερμής και Τάλως.
Ας δούμε το α’ μέρος της 22ης αγωνιστικής:
Αστέρας Ρ. – Ρεθυμνιακός 0-2
Με τον Βασίλη Αντίοχο να αποτελεί τον μεγάλο πρωταγωνιστή του ντέρμπι με τα δυο γκολ που πέτυχε ο φιλοξενούμενος Ρεθυμνιακός, επικράτησε του ελλιπή Αστέρα Ρεθύμνου, στη Σοχώρα με 0-2, παραμένοντας 2ος στον βαθμολογικό πίνακα της Α’ ΕΠΣΡ, με την ολοκλήρωση και της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σε μια συνάντηση που είχε ρυθμό, φάσεις, αλλά και έναν άτυπο «διαγωνισμό» σεμιναριακών αποκρούσεων από τους δύο τερματοφύλακες Παπαδάκη και Δημητριάδη, οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη κόντρα στο συγκρότημα του Ηλία Ασπρομάτη, που παρά τα προβλήματα σύνθεσης, στάθηκε ανταγωνιστικό στον τάπητα του γηπέδου του περιφερειακού δρόμου.
Ο Αστέρας θα έχει το πρώτο σουτ στην συνάντηση με τον Ρότζεν στο 16′, όμως οι παίκτες του Νίκου Καραδάκη θα είναι εκείνοι που θα χάσουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 19′. Ο Βλαστός θα γυρίσει την μπάλα από δεξιά, ο Κοντορινάκης θα πεταχτεί στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Παπαδάκης όχι απλά θα πραγματοποιήσει μεγάλη απόκρουση αλλά χτυπώντας την μπάλα και στον πρώην συμπαίκτη του θα την στείλει να περάσει άουτ. Στο 35′ μάλιστα θα έχει μια ακόμη σημαντική απόκρουση σε σουτ του Κριτσωτάκη, ενώ ο «συνάδελφός» του Δημητριάδης θα διατηρήσει με τα πόδια το 0-0 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (44′) σε ένα «γεμάτο» σουτ του Ρότζεν.
Οι ίδιοι πρωταγωνιστές θα δημιουργήσουν και την πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη. Στο 50′ μετά από μπαλιά του Τζαγκαράκη ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Αστέρα Ρεθύμνου θα μπει από δεξιά στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ που θα επιχειρήσει, θα αποκρούσει εξαιρετικά σε κόρνερ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
Το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση του 56′, με τον Ρεθυμνιακό 3′ αργότερα, να αποτελεί μια άλλη μορφή «Νέμεσις» στις ευκαιρίες των «κυανοκίτρινων». Ο Σιόρε που πήρε την τελευταία στιγμή την θέση του Άννι που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση, στην αρχική 11αδα του Ρεθυμνιακού, (σ.σ. κι ο Ρεθυμνιακός δεν συνάντησε λίγα προβλήματα στον αγώνα καθώς και από το 9′ είχε αντικατασταθεί ο τραυματίας Αντουράκης με τον Κοντορινάκη όπως αποχώρησε αναγκαστικά και ο Κουδουνάκης στο 73′), θα σεντράρει από τα δεξιά και ο Αντίοχος από κοντά στο δεύτερο δοκάρι, δεν θα δυσκολευτεί να δώσει προβάδισμα 0-1 στους «κυανόλευκους».
Χωρίς να υπάρχει κάτι άξιο αναφοράς στο μεσοδιάστημα, οι φιλοξενούμενοι θα διπλασιάσουν τα επιτεύγματα τους δέκα λεπτά αργότερα με μια «πανομοιότυπη» φάση. Ο Βλαστός θα επιχειρήσει σουτ μέσα από την περιοχή, τα απλωμένα πόδια των Βουτσά και Μαραθιανού θα κοντράρουν την μπάλα και εκείνη θα καταλήξει στον αμαρκάριστο Αντίοχο που θα διπλασιάσει τα προσωπικά και ομαδικά επιτεύγματα διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.
Ο Αστέρας Ρεθύμνου θα έχει ακόμη μια πολύ σημαντική φάση να μειώσει το σκορ και να δώσει μια άλλη συνέχεια στην συνάντηση στο 84′. Ο Ρότζεν θα δοκιμάσει ένα ακόμη ισχυρό σουτ, όμως η μπάλα θα χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημητριάδη που στο 73′ είχε προλάβει να κάνει μια ακόμη σωτήρια επέμβαση σε σουτ του νεαρού μεσοεπιθετικού των γηπεδούχων.
Καλή η διαιτησία για ένα ματς με τέτοιες ιδιαιτερότητες από τον Γ.Ε. Σταυρουλάκη, που είχε για βοηθούς τους Συργούνη και Σκούτα.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Η. Ασπρομάτης) :Παπαδάκης, Κασσέλας (64′ Γιαννόπουλος), Σαρρής, Βουτσάς, Μαραθιανός (77′ Μπουρνέλης), Πετρίδης, Τσακάλι, Κλειδής, Ρότζεν, Χατζιάδης (68′ Σπυριδάκης), Τζαγκαράκης (62′ Δημήτρη).
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Ν. Καραδάκης) : Δημητριάδης, Αντουράκης (9′ λ.τ. Κοντορινάκης), Κουδουνάκης (73′ Κυριακόπουλος), Δασκαλάκης, Ταμάμης, Σιόρε, Βλαστός, Καψαλάκης, Μερτίρι (46′ Μαρουλάκης), Κριτσωτάκης (80′ Πλεύρης), Αντίοχος.
ΑΕΜ – Κάλυβος 1-0
Νίκη Νο «22» ήταν αυτή που πέτυχε η ΑΕΜ χθες στο γήπεδο Περάματος απέναντι στην Κάλυβο. Βέβαια τούτη τη φορά, μπορεί να ήταν και η πιο δύσκολη που πέτυχε στο πρωτάθλημα καθώς οι τρεις βαθμοί κατακτήθηκαν χάρη σ’ ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Δημήτρη Μυρθιανό στο 73′.
Η ΑΕΜ με τον Κώστα Κιάσσο κανονικά στον πάγκο της, παρουσίασε και πάλι μία ομάδα που είχε πολλή κίνηση με ή χωρίς μπάλα, είχε την υπεροχή και στα 90 λεπτά αλλά οι φάσεις που δημιούργησε δεν ήταν οι κραυγαλέες όπως μας έχει συνηθίσει στο παρελθόν. Αυτό συνέβη διότι, η Κάλυβος μπορεί να είχε μεν παθητικό ρόλο στο παιγνίδι όμως «της έβγαιναν» οι αλληλοκαλύψεις, αμυνόταν σθεναρά και είχε σταθερό τον τερματοφύλακά της, τον Γ. Κλάδο.
Η ΑΕΜ λοιπόν δεν μπόρεσε να σκοράρει στο α’ ημίχρονο. Με την είσοδο όμως του Λέσι έγινε ακόμη πιο κινητική στα πλάγια, ακόμη πιο επικίνδυνη και η παραγωγή ευκαιριών ήταν πιο ραγδαία. Προηγουμένως βέβαια, ο Γιώργος Βελονάκης είχε δύο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ από κοφτές παράλληλες μπαλιές στη μικρή περιοχή. Φτάσαμε στο 73′ λοιπόν για να μπει στην περιοχή ο Λέσι και να ανατραπεί με τον κ. Σταυρουλάκη Ρ. να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Μυρθιανός που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν ψύχραιμος κι έκανε το 1-0 αποβάλλοντας το όποιο άγχος για τους γηπεδούχους.
Στο 83′ όμως, πέναλτι ζήτησε και η Κάλυβος όταν ο Νύκταρης μπήκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΜ και μαρκαρίστηκε από τον Σηφάκη με τον κ. Σταυρουλάκη να διατάζει να συνεχιστεί ο αγώνας.
Η διαιτησία: Σταυρουλάκης Ρ., Φραγκιαδάκης, Αραμπόπουλος.
ΑΕΜ (Κιάσσος): Δημαράκης, Σηφάκης, Πρινιανάκης (67′ Λέσι), Λουμπάκης, Δροσάκης (46′ Μέμος), Μυρθιανός, Δελήμπασης, Βιτώρος, Γαρεφαλάκης, Μονιάκης, Βελονάκης.
ΚΑΛΥΒΟΣ (Βασιλείου): Κλάδος, Νύκταρης, Αντωνόπουλος, Σταρράς, Κατσαμάς, Χνάρης, Αντιασβίλι Γκ., Χαριτάκης (87′ Αντιασβίλι Κ.), Σπανουδάκης Α. (65′ Θεοδωράκης), Καρδαμίτσης, Σπανουδάκης Μ..
ΟΦΑ- Τάλως Μελιδονίου 0-2
Γρήγορο φινάλε έγραψε το στόρι του αγώνα στους Αρμένους. Ο Τάλως Μελιδονίου, με δύο τέρματα μέχρι το α’ τέταρτο του ματς, καθάρισε τους τρεις βαθμούς, έφτασε στην 8η θέση τον Ποσειδώνα με 32 βαθμούς ενώ από την άλλη μεριά, ο ΟΦΑ βυθίστηκε εκ νέου 5 βαθμούς κάτω από τον ΠΑΟ Αλφάς.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τον πλήρη αιφνιδιασμό κι από εκεί και πέρα έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος. Πρώτα στο 6′ ο Σωπασουδάκης έβγαλε μια σέντρα και ο Λαγουδάκης άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι, παρά την ψυχρολουσία του 0-1 προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ όμως ο Τσακάλι στο 8΄ σούταρε λίγο άουτ.
Δεν πέρασαν από εκείνη τη στιγμή 4 λεπτά και ο Κελαϊδής με βολέ έφερε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ο Κρανιωτάκης να κάνει καλή υποδοχή και με ωραίο σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 0-2.
Ο Τάλως είχε καταφέρει αυτό που ήθελε. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ισορροπήσουν και με πρωταγωνιστή αλλά και μοιραίο παίκτη τον Τσακάλι, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 35′ μόνο που και πάλι σούταρε δυνατά αλλά άστοχα.
Στην επανάληψη οι «κόκκινοι», ο ΟΦΑ μη έχοντας κάτι άλλο να χάσουν, πίεσαν, δημιούργησαν δύο καλές στιγμές αλλά δεν ευτύχησαν να ξαναμπούν στο ματς.
Ο Τσόλα και ο Μάνσε είχαν καλά σουτ στο 73′ και στο 75′ αντίστοιχα τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.
Η διαιτησία: Βοσκάκης, Βασίλογλου, Βλαχάκης.
ΟΦΑ (Γιώργος Κτιστάκης): Ε. Κολυβάκης, Κονδύλης, Καράλης (57′ Γερωνυμάκης), Κουρκουνάς (46′ Ν. Κολυβάκης), Αβντίαν (65′ Λεονάρντο), Βρόσγος (80′ Γαλερός), Τσόλας, Λεκάκης, Γ. Βογιατζάκης, Τσακάλι, Μάνσε.
ΤΑΛΩΣ (Στεφανάκης): Κελαϊδής, Βασσάκης, Καβράκης (46′ Βαρδιάμπασης), Λαγουδάκης, Ψαρουδάκης, Σωπασής, Κρανιωτάκης (78′ Κολλαρετάκης), Σωπασουδάκης (75′ Σταρράς Γ.Γ.), Χριστουλάκης, Χριστοδούλου, Κουγιουμτζής (85′ Λαδιανός).
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
ΑΕ Μυλοποτάμου – Κάλυβος 1-0
(73′ (πεν.) Μυρθιανός)
Αστέρας Ρ. – Ρεθυμνιακός 0-2
(59′, 69′ Αντίοχος)
Ε.Α.Π. – Ψηλορείτης 4-2
(13′, 18′ Ζότο, 64′ Βλαϊκούδης, 79′ Φιορέντζης – 33′, 42′ Κόκκαλης)
ΠΑΟ Αλφάς – Αστέρας Περάματος 2-1
(32′ Τσαλόλης, 71′ Κ. Κλάδος – 41′ Μπαμπουλάκης)
ΟΦ Αρμένων – Τάλως Μελιδονίου 0-2
(6′ Λαγουδάκης, 12′ Κρανιωτάκης)
Ερμής Ζωνιανών – ΝΕΑΡ 8-1
(1′ Ρουμπάκης, 7′ (πεν.) Θόρια, 17′ Μάλι, 39′ Σκουτέλης, 52′ (αυτογκόλ) Κασιάρας, 72′, 88′ Ντ. Ματαραγκάσι, 79′ Ν. Ζερβός – 43′ Βασσάδακης)
Ποσειδώνας- Άρης Ρ. 1-4
(65′ Ι.Σ. Σηφακάκης – 34′ Σεφουλάι, 39′ Σκουλούδης, 84′, 86′ Καργάκης)
Λιβάδια – Σπήλι 2-0
(7′ Ζερβός Μ., 73′ Κωστάκης)
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. ΑΕ Μυλοποτάμου 66 22-0-0 114-9
2. Ρεθυμνιακός 57 19-0-3 67-13
3. Ερμής Ζωνιανών* 47 15-1-5 55-16
4. Αστέρας Ρ. 44 14-2-6 63-30
5. Αστέρας Περ.* 40 12-4-5 43-24
-. Άρης Ρ. 40 12-4-6 60-30
7. Κάλυβος 37 10-7-4 42-20
8. Ποσειδώνας 32 10-2-10 29-39
-. Τάλως Μελ.* 32 10-2-8 40-42
10. Ε.Α.Π.* 23 6-5-10 21-37
11. Ψηλορείτης 22 6-4-12 32-46
12. Λιβάδια 21 5-3-14 24-56
13. Σπήλι 19 6-1-15 24-53
14. ΠΑΟ Αλφάς 13 4-1-17 17-94
15. ΟΦ Αρμένων 8 2-2-18 11-64
16. ΝΕΑΡ 3 1-0-21 12-84
* Ερμής Ζ., Αστέρας Περ., Τάλως Μελ. και ΕΑΠ έχουν από ένα ματς λιγότερο.
Η επόμενη (23η) αγωνιστική
Ρεθυμνιακός – ΑΕ Μυλοποτάμου
Τάλως Μελιδονίου – Ερμής Ζ.
Αστέρας Π. – Αστέρας Ρ.
Άρης Ρ. – ΠΑΟ Αλφάς
ΝΕΑΡ – ΕΑΠ
Ποσειδώνας – ΟΦ Αρμένων
Σπήλι – Ψηλορείτης
Κάλυβος – Λιβάδια