Το Συνδικάτο Οικοδόμων Ρεθύμνου, με τη στήριξη της Επιτροπής Ειρήνης Ρεθύμνου, διοργανώνει, σύσκεψη το Σάββατο 31 Μάρτη και ώρα 19:30 στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου με θέμα:
«Οι εξελίξεις στο Αιγαίο και τα Βαλκάνια: Έλληνες και μετανάστες εργάτες, ενωμένοι ενάντια στα σχέδια των ιμπεριαλιστών!»
Τον εναρκτήριο χαιρετισμό θα απευθύνει ο πρόεδρος του Συνδικάτου και κεντρικός εισηγητής θα είναι ο Λεωνίδας Μπουρμπάκης, μέλος του Εθνικού Συμβουλίου της ΕΕΔΥΕ (Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Ύφεση και Ειρήνη) και πρόεδρος της Επιτροπής Ειρήνης Ρεθύμνου. Θα ακολουθήσει συζήτηση και παρεμβάσεις από Έλληνες και μετανάστες, εργάτες. Στην ανακοίνωση-κάλεσμα του το Συνδικάτο Οικοδόμων αναφέρει:
«Απευθύνουμε κάλεσμα στους εργάτες και τους άνεργους, στους νέους και τις νέες, στους ανθρώπους των λαϊκών στρωμάτων, στου Έλληνες και τους μετανάστες εργάτες, που παρακολουθούν τις επικίνδυνες εξελίξεις στη γειτονιά μας και την ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Μεσογείου και της Μέσης Ανατολής. Εξελίξεις που κρατούν αναμμένο το φιτίλι του ιμπεριαλιστικού πολέμου στη Συρία, μετά και τη στρατιωτική επέμβαση της Τουρκίας, αλλά και στην Παλαιστίνη, την Υεμένη, τη Λιβύη μέχρι και τη ΝΑ Ουκρανία.
Απευθυνόμαστε σε όσους παρακολουθούν με ανησυχία την κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας στο Αιγαίο και την Κύπρο με τις συνεχείς προκλήσεις, μέχρι και το πρόσφατο επεισόδιο με τον εμβολισμό σκάφους στα Ίμια, αλλά και η σύλληψη των δυο Ελλήνων στρατιωτών. Σε όσους δεν βλέπουν με καλό μάτι τις συζητήσεις που ανοίγουν στα Βαλκάνια και ειδικά με την κυβέρνηση των Σκοπίων και της Αλβανίας.
Όσα συμβαίνουν γύρω μας, χτυπούν κυριολεκτικά καμπάνες. Έχει ξεσπάσει ένας νέος κύκλος ανταγωνισμών ανάμεσα στα κυριότερα ιμπεριαλιστικά κέντρα και τις αστικές τάξεις της περιοχής για το ποιος θα κατακτήσει νέες θέσεις για τα δικά του μονοπώλια και τις στρατηγικές του επιδιώξεις. Είναι μέρος του σχεδίου για την έξοδο από την κρίση και την ανάκαμψη των κερδών για τους μονοπωλιακούς ομίλους. Βαδίζουμε στον ένατο χρόνο της καπιταλιστικής οικονομικής κρίσης και δεν μπορούν να την ξεπεράσουν. Η κρίση του 1929-1932 θυμίζουμε ότι ξεπεράστηκε με τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.
Συγκρούονται ΗΠΑ, χώρες τις ΕΕ με τη Ρωσία και την Κίνα. Παρεμβαίνουν και διεκδικούν μερίδιο καπιταλιστικές δυνάμεις όπως η Τουρκία, το Ισραήλ, οι χώρες του Κόλπου.
Τα Βαλκάνια έχουν μεγάλη στρατηγική σημασία, γιατί είναι κόμβος μεταφοράς Ενέργειας και εμπορευμάτων και αποτελούν μεγάλη αγορά, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε στρατιωτικούς εξοπλισμούς.
Η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, αξιοποιώντας τους τριγμούς που υπάρχουν τη δεδομένη στιγμή στις σχέσεις ΗΠΑ-ΝΑΤΟ με την Τουρκία, επιδιώκει να γίνει «σημαιοφόρος» της επιθετικής πολιτικής του ΝΑΤΟ και των ΗΠΑ στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο, τη Μέση Ανατολή και τη Βόρεια Αφρική.
Μετατρέπει όλη την Ελλάδα σε βάση εξορμήσεων για τις ΗΠΑ. Παραχωρεί νέες βάσεις και λιμάνια, όπως της Αλεξανδρούπολης και της Θεσσαλονίκης. Ξοδεύει 2,4 δισ. ευρώ για τις ΝΑΤΟικές δαπάνες και είναι στη δεύτερη θέση μετά τις ΗΠΑ. Συνεργάζεται με κράτη-δολοφόνους, όπως το Ισραήλ και τη Σαουδική Αραβία.
Η συμμετοχή της Ελλάδας, και καμίας άλλης χώρας, στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ δεν είναι παράγοντας ασφάλειας για το λαό, το αποδεικνύει η πορεία των ελληνοτουρκικών σχέσεων.
Η γεωπολιτική αναβάθμιση που «ευαγγελίζονται» δεν έχει καμία σχέση με την ειρήνη και την ασφάλεια των λαών. Η κυβέρνηση διεκδικεί για λογαριασμό του κεφαλαίου μερίδιο από το πλιάτσικο και τη λεία.
Οι εργάτες, που δουλεύουμε στην Ελλάδα, Έλληνες και μετανάστες, να κλείσουμε τα αυτιά μας στο εθνικιστικό δηλητήριο της αστικής τάξης κάθε χώρας και να παλέψουμε εναντίον τους, γιατί αυτοί δημιουργούν τη δυστυχία, τον πόλεμο, τη φτώχεια. Οι μεγαλοεπιχειρηματίες, τόσα χρόνια χτίζουν μεγαθήρια από τον ιδρώτα μας, πλουτίζουν από τη δουλειά μας ενώ εμείς περιπλανιόμαστε μία στη δουλειά, μία στην ανεργία. Τώρα θέλουν να βάλουν εμάς, τους λαούς της περιοχής, να φαγωθούμε μεταξύ μας, πάλι για τα δικά τους συμφέροντα.
Οι λαοί μπορούν να βαδίσουν τον δικό τους ελπιδοφόρο δρόμο της κοινής πάλης, για να διώξουν τους ιμπεριαλιστές από τα Βαλκάνια και την ευρύτερη περιοχή, για να ανατρέψουν το βάρβαρο εκμεταλλευτικό σύστημα που γεννά φτώχεια και πολέμους.
Συνάδελφοι, συσπειρωθείτε στο συνδικάτο, είναι το όπλο μας ενάντια σε αυτούς που μας εκμεταλλεύονται.
Ο αγώνας μας για το μεροκάματο, για τα ένσημα και για την σύνταξη πρέπει να συμβαδίσει με τον αγώνα για:
Απεμπλοκή της Ελλάδας από τους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς και πολέμους, καμιά αλλαγή των συνόρων και των συνθηκών που τα καθορίζουν, αποδέσμευση από ΝΑΤΟ και ΕΕ με τους λαούς νοικοκύρηδες στον τόπο τους.
Να μην επιτρέψουμε να γίνουν τα παιδιά μας κρέας στα κανόνια των ιμπεριαλιστών».