Άρον άρον εγκατέλειψαν κοπάδι 60 προβάτων, ζωοκλέφτες που εντοπίστηκαν από αστυνομικούς του ΤΑΕ Ρεθύμνου τη νύχτα της Δευτέρας, σε δύσβατη περιοχή στα Χάρκια Αρκαδίου να οδηγούν τα κλεμμένα ζώα με κατεύθυνση προς τα Αρκαδιώτικα Όρη. Στη διάρκεια της αστυνομικής επιχείρησης μάλιστα, φαίνεται πως οι ζωοκλέφτες δεν δίστασαν να πυροβολήσουν κατά των αστυνομικών, όταν αντιλήφθηκαν πως τους είχαν εγκλωβίσει, προκειμένου να γίνει εφικτή η διαφυγή τους.
Σύμφωνα με πληροφορίες, περίπου στις 10:30 το βράδυ της Δευτέρας αστυνομικοί του ΤΑΕ Ρεθύμνου που περιπολούσαν με τζιπ στην ευρύτερη περιοχή της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου, κι ενώ εκινούντο σε αγροτικό δρόμο μεταξύ των χωριών Καβούσι και Χάρκια, αντιλήφθηκαν σε κοντινή απόσταση, αλλά σε δύσβατο για τα οχήματά τους σημείο, μια περίεργη κινητικότητα ανθρώπων και ζώων.
Προκάλεσε υποψίες στους αστυνομικούς ένα τέτοιο σκηνικό, καθώς τις νυχτερινές ώρες οι κτηνοτρόφοι δεν μετακινούν τα ζώα τους, γι’ αυτό τον λόγο και ενημέρωσαν τους προϊσταμένους τους, βέβαιοι ότι πρόκειται για περιστατικό ζωοκλοπής και ζήτησαν ενισχύσεις.
Στην περιοχή έφτασαν συνάδελφοί τους του ΤΑΕ Μυλοποτάμου προκειμένου να επιχειρήσουν από κοινού κατά των ζωοκλεφτών. Οι αστυνομικοί σχεδόν στα τυφλά λόγω της ώρας κινήθηκαν κατά του σημείου που βρισκόταν τα ζώα και οι δράστες προειδοποιώντας τους να ακινητοποιηθούν. Το σκοτάδι ήταν εχθρός των αστυνομικών αλλά σύμμαχος των ζωοκλεφτών, καθώς προκειμένου να αποφύγουν τη σύλληψή τους φέρονται να πυροβόλησαν επανειλημμένα στον αέρα προειδοποιητικά, ενώ ακολούθησαν πυροβολισμοί στον αέρα και από την πλευρά των ανδρών των ΤΑΕ. Οι ζωοκλέφτες εγκλωβίστηκαν από τις δυνάμεις των αστυνομικών, ωστόσο επωφελούμενοι από το σκοτάδι κατάφεραν να διαφύγουν, εγκαταλείποντας όμως τα ζώα που οδηγούσαν, σε μια χαράδρα.
Ομάδα αστυνομικών παρέμεινε στο σημείο μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες, οπότε με το πρώτο φως της μέρας κατάφεραν να προσεγγίσουν το σημείο που βρισκόταν τα πρόβατα, όπου τα καταμέτρησαν και στη συνέχεια τα οδήγησαν σε ασφαλές μέρος.
Όπως από τις έρευνες διαπιστώθηκε χθες το πρωί, τα ζώα είχαν κλαπεί από το χωριό Μέση και ανήκαν σε δυο κτηνοτρόφους (40+20 αντίστοιχα), στους οποίους και αποδόθηκαν.
Την προανάκριση για την υπόθεση ζωοκλοπής διενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, ενώ σε εξέλιξη βρίσκονται οι έρευνες για τον εντοπισμό και τη σύλληψη των δραστών.
Κορωνοϊός: Οι ΗΠΑ ενέκριναν για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer
Η ρυθμιστική αρχή υγείας των ΗΠΑ ενέκρινε για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer για την Covid. Όπως μεταδίδει το...