Πέρασαν 10 μέρες από το τελευταίο μας ρεπορτάζ σ’ ό,τι αφορά τους προπονητές της Α’ κατηγορίας. Τότε υπήρχαν 6 ομάδες που δεν εμφάνιζαν προπονητή στον… πάγκο τους.
Στο μεσοδιάστημα βρέθηκε μία. Η ομάδα που κινήθηκε για να καλύψει το κενό της ήταν η ΕΑΠ. Ο σύλλογος των κιτρινόμαυρων ανακοίνωσε τον Φ. Μουρτζανό που αντικατέστησε τον Δημήτρη Καραμπατζάκη ενώ θα έχει συνεργάτη τον Σ. Μανωλούδη.
Η θέση του προπονητή αποδεικνύεται ένα πολύπλοκο θέμα για τις διοικήσεις αλλά και για τους ίδιους τους τεχνικούς, καθώς όπως μπορείτε να παρακολουθήσετε στον πίνακα είναι λίγοι εκείνοι που έχουν μείνει για μεγάλο διάστημα υπό την ίδια σκέπη.
Προέχουν τα διοικητικά
Επιπροσθέτως, οι μοναδικές που είναι σε αναζήτηση είναι αυτές, της Δόξας Πλατανέ, του ΟΦ Αρμένων, του Ερμή Ζωνιανών, του ΠΑΟ Αλφάς και του Αετού Ανωγείων. Βέβαια όπως έχουμε επαναλάβει μέσα από τη συγκεκριμένη στήλη, για τις παραπάνω ομάδες (ανάμεσα σ’ αυτές πλέον και τα Λιβάδια) προέχει να γίνουν Γενικές Συνελεύσεις και οι προπονητές, έπονται.
Γενικότερα πάντως, οι αναδιατάξεις είναι πολλές στα εσωτερικά των ομάδων. Ίσως περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά.
Ως γνωστό σε 8 ομάδες (Αστέρας Ρ., Δόξα Πλ., Ερμής Ζ., ΟΦ Αρμένων, Λιβάδια, ΠΑΟ Αλφάς, Τάλως Μελιδονίου, Σπήλι (εφόσον παραμείνει)) είχαμε ή πρόκειται να έχουμε εκλογές.
Στεφανάκης ο πιο «παλιός»…
Πάντως, ως ένα απλό σχόλιο για το τι συμβαίνει στους πάγκους του τοπικού, ο πιο παλιός προπονητής που παραμένει σταθερός στην καρέκλα του είναι ο Μιχάλης Στεφανάκης. Ο 47χρονος τεχνικός δηλώνει «Μελιδωνιώτης» τα τελευταία τρία χρόνια με την τελευταία να είναι η πιο επεισοδιακή αλλά και αυτή που του κατοχύρωσε την παραμονή (έγιναν ελάχιστες μεταγραφές, είχε να διαχειριστεί ένα πολύ μικρό ρόστερ και έχοντας ξεκινήσει με -2 βαθμούς κατάφερε και σώθηκε τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος).
Οι αμέσως πιο «παλιοί» είναι ο Ανδρέας Τσουπάκης στο Γεράνι (μετράει μόλις έναν χρόνο στον πάγκο του Γερανίου) και ο Νίκος Μαθιουδάκης στα Λιβάδια το ίδιο διάστημα (ενώ ο Μ. Παπαδάκης της Καλύβου ήταν μεν στην ομάδα ως συνεργάτης του Δασκαλάκη και έγινε α’ προπονητής στη διάρκεια της σεζόν). Όλοι οι υπόλοιποι μετρούν από 6 μήνες και λιγότερο στους πάγκους των ομάδων τους.
Τέλος, θα πρέπει να τονίσουμε ότι στα Λιβάδια θα πρέπει να πραγματοποιηθούν εκλογές, να συγκροτηθεί σε σώμα του Δ.Σ. για να δοθεί και επίσημα το… χρίσμα στον 42χρονο τεχνικό, κάτι που το δικαιούται στο απόλυτο.
Ας δούμε παρακάτω πως έχει διαμορφωθεί ο πίνακας των προπονητών.
Α’ τοπικό πρωτάθλημα Ρεθύμνου
Ομάδα Προπονητής
ΑΕΜ: Κώστας Κιάσσος (αντικατέστησε Γ. Κόλτζο)
Αστέρας Περ.: Τάκης Μαρής (παρέμεινε)
Αστέρας Ρ.: Ηλίας Ασπρομάτης (αντικατέστησε Στέλιο Κοζανίδη)
Άρης: Μιχάλης Δεληγιαννάκης (αντικατέστησε Α. Παπαδάκη)
Αετός Ανωγείων: –
Δόξα Πλ.: –
ΕΑΠ: Φίλιππος Μουρτζανός (αντικατέστησε Δ. Καραμπατζάκη)
Ερμής Ζωνιανών: –
ΟΦ Αρμένων: –
Λιβάδια: Νίκος Μαθιουδάκης (παραμένει)
Κάλυβος: Μιχάλης Παπαδάκης (παρέμεινε)
ΠΑΟ Αλφάς: –
Ποσειδώνας: Ανδρέας Τσουπάκης (παρέμεινε)
Ρεθυμνιακός: Νίκος Καραδάκης (παρέμεινε)
Τάλως Μελιδονίου: Μιχάλης Στεφανάκης (παρέμεινε)
Ψηλορείτης: Λυκούργος Τζαγκαράκης (παρέμεινε)
Ανανέωσε ο Σπύρος Μανωλακάκης στον Ρεθυμνιακό
Στον Ρεθυμνιακό παρέμεινε ο Σπύρος Μανωλακάκης. Ο ταχύτατος αριστερός μπακ δεν είχε κανένα λόγο να μην αποδεχθεί την νέα πρόταση που του έκανε η διοίκηση των Ρεθύμνιων κι έτσι παραμένει το βασικό γρανάζι στην αριστερή πτέρυγα της ομάδας που φτιάχνει ο Νίκος Καραδάκης.
Ο σχεδιασμός της ομάδας βαίνει περίφημα μετά τις 4 ανανεώσεις (Γάσπαρη, Χατζηδημητρίου, Κριτσωτάκη, Πολιουδάκη) αλλά και τη μεταγραφή του Χρήστου Μερτίρι.
Η ανακοίνωση πάντως όπως εξεδόθη από την ομάδα των κυανόλευκων αναφέρει: «Προχωράμε λοιπόν τις ανανεώσεις. Αυτήν την φορά ο Σπύρος Μανωλακάκης ανανέωσε και για τη φετινή χρονιά την παραμονή του να στην ομάδα μας ώστε προσφέρει με την πολύτιμη εμπειρία του».
Η… ανανέωση των «11»
Μια ποδοσφαιρική ομάδα σε αριθμό ανανεώσεων του έμψυχου δυναμικού της συμπλήρωσε η Α.Ε. Μυλοποτάμου. Μετά την επέκταση της συνεργασίας της με τους Πιτσόκο, Δροσάκη, Μεταξάκη, Κουγιουμουτζή, Σκουλούδη, Παπαγιαννάκη, Βιτώρο, Δελήμπαση, Σανταμούρη και Μυρθιανό, το συγκρότημα του Περάματος με τις γνωστές λιτές, αλλά παράλληλα ουσιαστικές ανακοινώσεις της γνωστοποίησε ότι και ο Νίκος Σηφάκης θα συνεχίσει να φοράει τα «κυανοκίτρινα». Έτσι και ο γεννημένος το 1996 αμυντικός βρίσκεται και αυτός πλέον στα πλάνα του Κώστα Κιάσσου για την νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΡ. Η ανακοίνωση της ΑΕΜ: «Η ομάδα μας ανακοινώνει την επέκταση συνεργασίας της με τον 22χρονο (1996) αμυντικό, Νίκο Σηφάκη».