Δυστυχώς οι διαμαρτυρίες δεν σταμάτησαν ούτε αυτή την αγωνιστική σε Α’ και Β’ τοπικό. Αν φυσικά αναφερόμασταν σε διαμαρτυρίες και μόνο, δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Λίγο το δίκιο των ποδοσφαιριστών, λίγο η διαιτησία που φέτος δεν έχει ξεκινήσει με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα και πολύ δε περισσότερο με τις συμπεριφορές ορισμένων ποδοσφαιριστών και παραγόντων οι οποίοι θα πρέπει να περιοριστούν στο ελάχιστο, έφεραν εκνευρισμό εντός αγωνιστικού χώρου. Αποτελέσματα αυτών ήταν οι κόκκινες κάρτες. Πέρυσι τέτοια εποχή (6η αγωνιστική) δεν είχαμε ούτε μία κάρτα για ανάρμοστη συμπεριφορά παρά μόνο για αγωνιστικούς λόγους.
Ο Γιώργος Χαραλαμπάκης και Μανώλης Σπαχής εν προκειμένω, ήταν οι παίκτης που πλήρωσαν τον εκνευρισμό τους με 7 και 4 αγωνιστικές αντίστοιχα στο ματς με την ΕΑΠ, ενώ το σωματείο τους θα κληθεί να πληρώσει και 110 ευρώ. Η Πειθαρχική Επιτροπή συνεδρίασε την περασμένη Τρίτη και έλαβε αποφάσεις βάσει του ΚΑΠ όπου και επικύρωσε ομόφωνα τις παρακάτω ποινές:
Α’ Κατηγορία:
1) Στον ποδοσφαιριστή Εμμανουήλ Μασαούτη του σωματείου ΑΟ Ποσειδώνα επιβάλλει, ποινή αποκλεισμού μιας (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 7 παραγ. 2 περίπτ. (α) σε συνδυασμό και με την παραγ. (3) του ιδίου άρθρου 10 του Πειθαρχικού Κώδικα (αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά κατά αντιπάλου ποδοσφαιριστή) – στον αγώνα ΑΟ Ποσειδώνας – ΟΦ. Αρμένων στις 29-10-2017.
2) Στον ποδοσφαιριστή Εμμανούλ Σπαχή του σωματείου Αετός Ανωγείων επιβάλλει, ποινή αποκλεισμού τεσσάρων (4) αγωνιστικών ημερών και χρηματικό πρόστιμο «40 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ. 1 περίπτ. (δ) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για υβριστική συμπεριφορά του λόγω προς τον Α’ βοηθό διαιτητή (τον εξύβρισε) – στον αγώνα ΕΑΠ – Αετός Ανωγείων στις 28-10-2017.
3) Στον ποδοσφαιριστή Γεώργιο Χαραλαμπάκη του σωματείου Αετός Ανωγείων επιβάλλει: Α) Ποινή αποκλεισμού πέντε (5) πέντε αγωνιστικών ημερών και χρηματικό πρόστιμο «50 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ. (1) περιπτ. (ε) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα. (Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για απόπειρα βιαιοπραγίας σε βάρος του διαιτητή (προσπάθησε να τον κτυπήσει συγκρατηθείς από τους συμπαίκτες του). Β) Με ποινή αποκλεισμού (4) αγωνιστικών ημερών και χρηματικό πρόστιμο «40 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ. 1 περίπτ. (δ) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα (Διότι μετά τη λήξη του αγώνα εξεδήλωσε υβριστική συμπεριφορά λόγω σε βάρος του διαιτητή (τον εξύβρισε με ακατονόμαστες φράσεις). Συνολική επιβαλλόμενη συγχωνευτική ποινή κατ’ εφαρμογή του άρθρου 10 παραγ. (3) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα. Ποινή αποκλεισμού: (5+2=7 Αγωνιστικές ημέρες και χρηματικό πρόστιμο «70 ευρώ») – στον αγώνα ΕΑΠ – Αετός Ανωγείων στις 28-10-2017.
Β’ κατηγορία:
Στον ποδοσφαιριστή Ηλία Φίλια του σωματείου Φλόγα Ρουστίκων επιβάλλει, ποινή αποκλεισμού μιας (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ. 1 περίπτ. (α) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανάρμοστη λεκτική του διαγωγή προς τον Διαιτητή (του απηύθυνε χαρακτηρισμό μειωτικό της προσωπικότητας του) -στον αγώνα Φλόγα Ρουστίκων -Λίβας ΑΣ στις 29-10-17.