Αρκετές ήταν οι αποφάσεις τις οποίες είχε να επιλύσει η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣΡ γι’ αυτή την εβδομάδα, τόσο στους ποδοσφαιριστές όσο και στους παράγοντες και τα σωματεία.
Μέσα από την τελευταία συνεδρίαση της περασμένης Δευτέρας, επικύρωσε ομόφωνα τις παρακάτω ποινές:
A’ Κατηγορία:
1) Ο ποδοσφαιριστής Ιωάννης Σφενδύλης του σωματείου ΑΟ Ασή Γωνιάς, τιμωρείται με 1 αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», για παράβαση του άρθρου 10 παρ. 1 περιπτ. (α) εδάφιο IV σε συνδυασμό και με παρ. 2 περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθ. κώδικα γιατί σοβαρό επικίνδυνο παίξιμο-στον αγώνα ΑΟ Ασή Γωνιάς-ΑΟΝ Αστέρας τις 14-11-2015.
2) Ο ποδοσφαιριστής Ηλίας Χνάρης του σωματείου ΑΟ Ψηλορείτης, τιμωρείται με 1 αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», για παράβαση του άρθρου 7 παρ. 1 και 2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. κώδικα γιατί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για επικίνδυνο παίξιμο-στον αγώνα ΟΦ Αρμένων- ΑΟ Ψηλορείτης τις 14-11-2015.
3) Ο ποδοσφαιριστής Γιώργος Βογιατζιδάκης του σωματείου ΟΦ Αρμένων, τιμωρείται με 1 αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», για παράβαση του άρθρου 7 παρ. 1 και 2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. κώδικα γιατί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για επικίνδυνο παιχνίδι-στον αγώνα ΟΦ Αρμένων- ΑΟ Ψηλορείτης τις 14-11-2015.
Β’ Κατηγορία:
4) Ο ποδοσφαιριστής Άγγελος Παρασύρης του σωματείου Νέοι Ζωνιανών, τιμωρείται με 1 αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», για παράβαση του άρθρου 7 παρ. 1 και 2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. κώδικα -αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για επικίνδυνο παίξιμο-στον αγώνα ΑΟΝ Κεραυνός-Νέοι Ζωνιανών τις 15-11-15.
5) Ο ποδοσφαιριστής Διογένης Βεισάκης του σωματείου ΝΕΑΡ τιμωρείται με 1 αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», για παράβαση του άρθρου 7 παρ. 1 και 2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. κώδικα -αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά (παρατεταμένο τράβηγμα της φανέλα αντιπάλου)-στον αγώνα Τάλως Μελιδονίου – ΝΕΑΡ τις 15-11-15.
Επιβολές ποινών
ΑΟ Ψηλορείτης
Η Π.Ε. της ΕΠΣΡ επιπροσθέτως μερίμνησε και για τα όσα συνέβησαν εντός ή εκτός των «τεσσάρων γραμμών» και επέβαλλε ανάλογα τις κυρώσεις.
Εν προκειμένω, αφού έλαβε υπόψη της: Α) Το φ.α. και την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα Α’ κατηγορίας ΑΟ Ψηλορείτης-ΑΕ Ατσιπ-Πρινέ τις 8-11-2015, Β) Τη σχετική κλήση σε απολογία προς το εγκαλούμενο σωματείο, Γ) Το σχετικό απολογητικό υπόμνημα του εγκαλούμενου σωματείου, επιβάλλει, στο σωματείο ΑΟ Ψηλορείτης χρηματική ποινή «50,00» ευρώ για παράβαση του άρθρου 15 παραγ. 1 και σε συνδυασμό με το άρθρο 14 του Πειθαρχικού Κώδικα -Διότι οπαδός του σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου εκφωνούσε υβριστικά συνθήματα σε βάρος του διαιτητή (τον εξύβριζε με ακατονόμαστα λόγια).
Ποσειδώνας
Η Πειθαρχική Επιτροπή μέσα από την ίδια συνεδρίαση της 16-11-2015, αφού έλαβε υπόψη της: Α) Το φ.α. και την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα Α’ Κατηγορίας τοπικού Α’ κατηγορίας ΠΑΟ Αλφάς-ΑΟ Ποσειδώνας τις 8-11-2015, Β) Τη σχετική κλήση σε απολογία προς τον εγκαλούμενο, Γ) Το σχετικό απολογητικό υπόμνημα του εγκαλούμενου, επιβάλλει στον εκπρόσωπο της ομάδας ΑΟ Ποσειδώνα ποινή «προειδοποίησης» για παράβαση του άρθρου 5 και 6 και σε συνδυασμό και με το άρθρο 11 του Πειθαρχικού Κώδικα. (Διότι ως αξιωματούχος ομάδος αγωνιστικού χώρου απομακρύνθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου από τον Διαιτητή για έντονη Διαμαρτυρία σε απόφαση του).
Κλήσεις σε απολογία
Αση Γωνιά
Τέλος, ξέχωρα από τις επιβολές ποινών, είχαμε και τις κλήσεις σε απολογία για παράγοντες και προπονητές ενώπιον της ΕΠΣΡ. Έτσι λοιπόν, η ΠΕ έλαβε υπόψη της: Το φ.α. και την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα Α’ κατηγορίας ΑΟ Αση Γωνιά -ΑΟΝ Αστέρας τις 14-11-2015, καλεί σε έγγραφη απολογία σύμφωνα με το άρθρο 26 παραγ. 2 του Πειθαρχικού Κώδικα εντός: Τον προπονητή του σωματείου ΑΟ Ασή Γωνιά Πειθαρχικό παράπτωμα προβλεπόμενο από τα άρθρα 5 και 6 σε συνδυασμό με το άρθρο 11 του Πειθαρχικού Κώδικα (Γιατί απομακρύνθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου από τον Διαιτητή διότι διαμαρτυρήθηκε έντονα σε απόφαση του, (επιπλέον δε διότι επέδειξε λεκτική ανάρμοστη διαγωγή προς τον διαιτητή).
Ποσειδώνας
Η ΠΕ λαμβάνοντας επίσης το φ.α. και την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα Α’ κατηγορίας ΑΓΣΣΝ Φοίνικα-ΑΟ Ποσειδώνα τις 15-11-2015, καλεί σε έγγραφη απολογία σύμφωνα με το άρθρο 26 παραγ. 2 του Πειθαρχικού Κώδικα εντός: Το σωματείο ΑΟ Ποσειδώνα όπως νόμιμα εκπροσωπείται για Πειθαρχικό παράπτωμα προβλεπόμενο από το άρθρο 15 παρ. 1 σε συνδυασμό και με το άρθρο 14 του Πειθαρχικού Κώδικα, (Διότι οπαδός του εκφωνούσε υβριστικά συνθήματα κατά του Διαιτητή -τον εξύβρισε με ακατονόμαστα λόγια).
Φοίνικας
Τέλος, η Π.Ε. έλαβε υπ’ όψιν της και το φ.α. και την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα Α’ κατηγορίας ΑΓΣΣΝ Φοίνικας-ΑΟ Ποσειδώνας τις 15-11-2015, καλεί σε έγγραφη απολογία σύμφωνα με το άρθρο 26 παραγ. 2 του Πειθαρχικού Κώδικα εντός: Το σωματείο ΑΓΣΣΝ Φοίνικα όπως νόμιμα εκπροσωπείται για Πειθαρχικό παράπτωμα προβλεπόμενο από το άρθρο 15 παρ. 1 σε συνδυασμό και με το άρθρο 14 του Πειθαρχικού Κώδικα, Διότι: α) οπαδοί του εκφωνούσαν υβριστικά συνθήματα σε βάρος του β’ βοηθού διαιτητή (τον εξύβριζαν με ακατονόμαστα λόγια) και β) Στο 89΄ λεπτό του αγώνα οπαδοί του εκφωνούσαν κατ’ εξακολούθηση (πολλές φορές) υβριστικά συνθήματα σε βάρος των οργάνων Διαιτησίας (τους εξύβριζαν με ακατονόμαστα λόγια).