Όπως κάθε αρχή της εβδομάδας, έτσι και σ’ αυτή, η Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Σ.Ρ., «άνοιξε» το ποινολόγιό της κι αφού μελέτησε τα στοιχεία, που είχε στη διάθεσή της, στη συνεδρίαση της 23-3-2015, επικύρωσε ομόφωνα τις παρακάτω ποινές. Εκτός από τους ποδοσφαιριστές, τη μερίδα του λέοντος έκλεψαν οι παραβάσεις στο μεγάλο ντέρμπι του Περάματος από πλευράς φιλοξενουμένων.
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:
1) Ξενικάκης Φώτης, ποδοσφαιριστής του ΑΟΝ Αστέρας, τιμωρείται με (1) αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», γιατί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη), για έντονη διαμαρτυρία προς τον διαιτητή σε απόφασή του σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 2 περιπτ. (α) και παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. Κώδικα – στον αγώνα ΑΟΝ Αστέρας-ΑΟ Ψηλορείτης τις 21-3-2015.
2) Λουκάκης Στυλ. ποδοσφαιριστής του ΠΑΟ Αλφάς, τιμωρείται με (1) αγωνιστική και χρηματικό πρόστιμο «10 ευρώ», γιατί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη), για θέατρο (βουτιά), σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 2 περιπτ. (α) και παρ. (3) του ιδίου άρθρου του Πειθ. Κώδικα – στον αγώνα ΑΟΝ Αστέρας-ΑΟ Ψηλορείτης τις 21-3-2015.
Επιβολή ποινής
Ερμής Ζωνιανών
Στο ντέρμπι του Περάματος ανάμεσα στον τοπικό Αστέρα και τον Ερμή Ζωνιανών στις 22 Μαρτίου, η ΠΕ έλαβε υπ’ όψιν της, την έκθεση του παρατηρητή του αγώνα καθώς και το φ.α. κι ανέφερε τις παρακάτω κυρώσεις προς το Σωματείο του Ερμή Ζωνιανών:
1) Πριν την έναρξη του αγώνα και κατά τον χρόνο, που πραγματοποιούσαν την καθιερωμένη προθέρμανση τους τα όργανα Διαιτησίας, δύο (2) οπαδοί του συμπεριφέρθηκαν απειλητικά προς τον Διαιτητή (τον πλησίασαν και του απηύθυναν λεκτικές απειλές, ότι μετά το τέλος του αγώνα θα προβούν σε άσεμνες, έκνομες, ενέργειες σε βάρος συγγενικών του προσώπων) και ένεκα υποτροπής επιβάλλει: χρηματικό πρόστιμο εκατόν πενήντα «150 ευρώ», σύμφωνα με τα άρθρο 15 παρ. (1) και σε συνδυασμό με άρθρο 14 του Πειθαρχικού Κώδικα.
2) Για κατ’ εξακολούθηση ρίψη κροτίδων από οπαδούς του, εκτός αγωνιστικού χώρου στον παρακείμενο χώρο του γηπέδου, αλλά και εντός του αγωνιστικού χώρου με συνέπεια την προσωρινή διακοπή του αγώνα (για συστάσεις), χωρίς περεταίρω συνέπειες, καθώς και για ρίψη αντικειμένου (μπουκάλι με νερό) εντός του αγωνιστικού χώρου και ένεκα υποτροπής επιβάλλει: χρηματικό πρόστιμο εκατό πενήντα «150 ευρώ», σύμφωνα με τ’ άρθρο 15 παρ. (3) περιπτ. (α) και σε συνδυασμό με άρθρο 14 του Πειθαρχικού Κώδικα. Ήτοι επιβάλλει συνολικό χρηματικό πρόστιμο, «300 ευρώ».
3) Στον προπονητή της ομάδος Ερμή Ζωνιανών επιβάλλει: ποινή προειδοποίησης, διότι αποβλήθηκε από τον αγώνα από τον 4ο Διαιτητή, για ανάρμοστη διαγωγή (κάπνιζε στον πάγκο και παρά τις συστάσεις που του είχαν γίνει δεν συμμορφώθηκε), σύμφωνα με τα άρθρο 5 παρ. (1) περιπτ. (α) και σε συνδυασμό με άρθρο 6 του Πειθαρχικού Κώδικα.