Σε δύο μέρη χώρισε τις δύο αγωνιστικές (11η και 12η) για την επικύρωση ποινών σε σωματεία και παράγοντες, η Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου.
Η εν λόγω επιτροπή έλαβε υπ’ όψιν της τα στοιχεία που είχε (φ.α. και συμπληρωματικές εκθέσεις) και προέβη στις παρακάτω ποινές. Η μεγαλύτερη εξ αυτών αφορά την τιμωρία του παράγοντα του Ερμή, Νίκου Παρασύρη που δέχθηκε πρόστιμο 150 ευρώ και θα εκτίσει 6 αγωνιστικές (ήδη έχει εκτίσει τις 2) απαγόρευσης εισόδου στον αγωνιστικό χώρο. Αναλυτικά:
Για την 11η αγωνιστική
1) Στον παράγοντα του σωματείου ΑΟ Ψηλορείτης κ. Δημήτριο Κουρμούλη ποινή «έγγραφης επίπληξης» (Άρθρο 11,6,2 και 1 του Πειθαρχικού Κώδικα. Αποβολή για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση Διαιτητή) Για τον αγώνα ΑΟ Ποσειδώνας – ΑΟ Ψηλορείτης στις 2-12-2018.
2) Στο σωματείο ΑΟ Ποσειδώνας Χρηματικό πρόστιμο «100» ευρώ (Άρθρο 15 παραγ. 3 και 6 του Πειθαρχικού Κώδικα – Ρίψη αντικειμένων στο αγωνιστικό χώρο).
Για τον αγώνα ΑΟ Ποσειδώνας – ΑΟ Ψηλορείτης στις 2-12-2018.
3) Στον παράγοντα του σωματείου Ερμής Ζωνιανών κ. Νικόλαο Παρασύρη. Συγχωνευτική ποινή: Α) Χρηματικό πρόστιμο «150» ευρώ.
Β) Απαγόρευση εισόδου στον αγωνιστικό χώρο έξι (6) αγωνιστικές ημέρες. (Άρθρο 11,6,2,1 και 4 παραγ. 5 (υποτροπή) του Πειθαρχικού Κώδικα. Αποβολή για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση Διαιτητή – εξυβριστική συμπεριφορά σε βάρος των Διαιτητών).
Για τον αγώνα ΑΟΝ Αστέρας Ρ. – Ερμής Ζ. στις 2-12-2018.
2) Στον προπονητή του σωματείου Ερμή Ζωνιανών Αντώνιο Λεκάκη ποινή «έγγραφης επίπληξης». (Άρθρα 11, 6, 2, 1 και 1 του Πειθαρχικού Κώδικα – Αποβολή για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση Διαιτητή.
Για την 12η αγωνιστική:
1) Στον προπονητή ΑΟ Σπηλίου κ. Χαρ. Παπαδάκη ποινή «έγγραφης επίπληξης» (Άρθρα 11,6,2 και 1 του Πειθαρχικού Κώδικα). Αποβολή για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση Διαιτητή). Για τον αγώνα Α’ κατηγορίας Τάλως Μελιδονίου – ΑΟ Σπηλίου στις 9-12-2018.
2) Στον παράγοντα του σωματείου ΑΟ Μελάμπων (φροντιστή) κ. Λουκά Βασιλείου ποινή «έγγραφης επίπληξης» (Άρθρα 11,6,2 και 1 του Πειθαρχικού Κώδικα. Αποβολή για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση Διαιτητή).
3) Στον παράγοντα του σωματείου ΑΟ Μελάμπων, εκπρόσωπο κ. Κωνσταντίνο Τζανακάκη:
Α) Χρηματικό πρόστιμο «80» ευρώ και Β) Απαγόρευση εισόδου στον Αγωνιστικό χώρο τεσσάρων αγωνιστικών ημερών. (Άρθρα 11, 6, 2 και 1 του Πειθαρχικού Κώδικα. Εξυβριστική – λεκτική συμπεριφορά προς τους Διαιτητές). Για τον αγώνα Β’ κατηγορίας ΑΟ Μελάμπων – ΑΟ Ασή Γωνιάς στις 9-12-2018.
4) Στο σωματείο Ερμή Ζωνιανών: Συνολική Συγχωνευτική Ποινή: «130» ευρώ. (Με αναγνώριση ελαφρυντικών) (Άρθρα: 15 παραγ. 3 και 1 σε συνδυασμό με παραγ. 6 του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα – Ρίψη αντικειμένου από οπαδό – εξύβριση Διαιτητών από οπαδούς). Για τον αγώνα Α’ κατηγορίας ΑΕ Μυλοποτάμου – Ερμής Ζωνιανών στις 8-12-2018.