Το 3-0 απέναντι στον Φωστήρα είναι σκορ που δίνει πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση στους Ρεθυμνιώτες έπειτα από ένα μακρύ διάστημα προετοιμασίας με επίπονες προπονήσεις και διαδοχικούς φιλικούς αγώνες.
Η αλήθεια είναι ότι, τα αποτελέσματα των παιγνιδιών που έδωσαν οι κυανόλευκοι μέσα στον Αύγουστο και τον Σεπτέμβρη δεν ήταν τα αναμενόμενα. Το αγωνιστικό πλάνο της ομάδας όμως δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο (μόνο κάποιες μικροπαραλλαγές του 4-3-3 σε 3-4-3).
Επίσης ένα σημαντικό στοιχείο ήταν ότι, ο Κώστας Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε πέντε παίκτες από την περσινή ομάδα. Η χρησιμοποίηση του Καλογεράκη αποτέλεσε μια μικρή έκπληξη, όμως τόσο ο Χανιώτης γκολκίπερ όσο και οι Πουλάκης, Σουμπασάκης, Δελήμπασης και Βελονάκης έδειξαν μεγάλο ζήλο κυνηγώντας την κάθε φάση ξεχωριστά σα να ήταν η τελευταία του αγώνα.
Μεγάλη ήταν και η βοήθεια του Σελινιωτάκη που ήρθε στο 40’ να καλύψει κάποιους κενούς χώρους που ίσως δημιουργούνταν μετά την αποβολή του Βελονάκη.
Χαλάρωμα αλλά και φιλικό
με τον ΟΦ Αρμένων
Ο Κώστας Ανυφαντάκης τόσο στο τέλος του αγώνα όσο και στην χθεσινή προπόνηση έδωσε σε όλους τους παίκτες του συγχαρητήρια και τους παρέπεμψε στο να κάνουν καλή ζωή, γιατί τα δύσκολα μόλις τώρα ξεκινούν.
Φυσικά αναφέρθηκε και στα τεχνικά θέματα εφιστώντας την προσοχή σε κάποιους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι υπέπεσαν σε μικρά ατομικά λάθη, τα οποία όμως δεν φάνηκαν τόσο ελέω της καλής αλληλοκάλυψης.
Η Επισκοπή μπροστά της έχει και πάλι εντός έδρας τον Ηρακλή Ψαχνών που είναι πολύ ενισχυμένος.
Ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός άλλωστε επεσήμανε ότι ο αγώνας με τον Φωστήρα δεν ήταν παρά μόνο μία νίκη, τίποτε παραπάνω.
Χθες η προπόνηση περιελάμβανε χαλάρωμα για όλους εκείνους που αγωνίστηκαν με τον Φωστήρα.
Αυτοί που αγωνίστηκαν λιγότερο από ένα 20λεπτο αλλά και εκείνοι που δεν πήραν καθόλου χρόνο συμμετοχής, έδωσαν φιλικό αγώνα στο ΔΑΚ Γάλλου με τον ΟΦ Αρμένων.
Σουμπασάκης:
«Έχουμε ανάγκη τη στήριξη
των φιλάθλων»
Καλύτερος όλων όμως ήταν ο Δημήτρης Σουμπασάκης. Ο 25χρονος που ξεκινούσε βασικός από την προετοιμασία,
![](/uploads/news/02-10-2013/DOC.20131001.253599.soubasakis 2.jpg)
έδειξε σαν έτοιμος από καιρό. Οι καλύψεις του στην δεξιά πλευρά, η πίεση στον χώρο όταν χανόταν η μπάλα και τα τρεξίματά του στο «ανοικτό» γήπεδο όταν κι όπου έπρεπε, έκαναν δύσκολη του δουλειά των αντιπάλων του. Εξυπακούεται πως το ιστορικό γκολ που πέτυχε (είναι ο παίκτης που σημειώνει το πρώτο τέρμα της Επισκοπής στην Φούτμπολ Λιγκ) έδωσε άλλη ψυχολογία τόσο στον ίδιο όσο και στους συμπαίκτες του.
Ο Μίμης δεν θα μπορούσε να μη μιλήσει μετά από μία τέτοια εμφάνιση. Κράτησε βέβαια χαμηλό προφίλ για το γκολ που πέτυχε και στάθηκε στην παρουσία του κόσμου που είναι αναγκαία όπως επισημαίνει…
«Ήταν μία ιδανική πρεμιέρα για μας μετά τα άσχημα αποτελέσματα στα φιλικά που δώσαμε.
Μετά το προβληματικό ξεκίνημα, καταφέραμε κι ανταποκριθήκαμε πετυχαίνοντας ένα δεύτερο τέρμα. Με την επίτευξη ενός 3ου τέρματος, όλα τέλειωσαν.
Όσο για τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, να ξέρει ότι έχουμε ανάγκη την στήριξή του.
Τέλος, είμαι πολύ χαρούμενος που πετυχαίνω το πρώτο γκολ της Επισκοπής στην Φούτμπολ Λιγκ αλλά σημασία έχει να κερδίζει η ομάδα».
Λεοντίου:
«Δεχθήκαμε γρήγορα τέρματα»
Όσον αφορά τον Φωστήρα, η αλήθεια είναι ότι είδαμε λίγα πράγματα. Πέρα από τον Κουλιμπαλί που δεν μπορούσε
![](/uploads/news/02-10-2013/DOC.20131001.253600.leontiou-mataisen 3.jpg)
να δώσει λύσεις στο κέντρο, μονάχα ο Σωτήρης Λεοντίου (διακρίνεται στη φώτο αριστερά) πρόλαβε να φανεί με την είσοδό του στο β’ ημίχρονο.
Ο 28χρονος μέσος εστίασε τους λόγους της ήττας της ομάδας του στα γρήγορα τέρματα που δέχθηκε (25’-28’).
Η… πριμαντόνα της ομάδας των Πετραλώνων πρόσθεσε ότι το παιγνίδι δεν ήταν τόσο τεχνικό και πως η Επισκοπή πήρε δίκαια το «τρίποντο.
«Δεν έγινε καλό παιγνίδι λόγω του αέρα πιστεύω. Δυστυχώς δεχθήκαμε δύο σχετικά γρήγορα τέρματα. Μετά την αποβολή προσπαθήσαμε να πετύχουμε ένα τέρμα και να μειώσουμε. Δεν τα καταφέραμε. Καλή επιτυχία στην Επισκοπή στη συνέχεια του πρωταθλήματος».
Ερωτηθείς για την παρ’ ολίγον συμφωνία μέσα στο καλοκαίρι με την Επισκοπή, ο έμπειρος χαφ απάντησε: «Πράγματι ήρθαμε πολύ κοντά με την Επισκοπή αλλά τελικά δεν καρποφόρησε η συμφωνία που θέλαμε».