Με τα μέλη της ομάδας «Μαλαγάνες» να πανηγυρίζουν τη νίκη τους, ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Ρέθυμνο το φετινό κυνήγι θησαυρού.
Στο παιχνίδι-θεσμό για την πόλη μας, το οποίο οργάνωσε η περσινή νικήτρια ομάδα «Έκατσ’ η Κουτσή Κατσίκα» συμμετείχαν χιλιάδες κυνηγοί σε 44 ομάδες, οι οποίες κλήθηκαν να ακολουθήσουν τα βήματα των μελών της οικογένειας του Παππού Ιεροκλή παίζοντας σε ένα παιχνίδι ευρηματικό, έξυπνο, με απαιτητικές ιστορικές γνώσεις και ταχύτητα στην πρακτική.
Οι οργανωτές είχαν φέτος την πρωτοτυπία να συνδέσουν το παιδικό, το γυμνασιακό, το διαδικτυακό και το κλασικό κυνήγι σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον πλαίσιο δράσης, που κορυφώθηκε την Κυριακή και έληξε μέσα στο Δημοτικό Κήπο, όπου ήταν θαμμένος ο θησαυρός, δηλαδή η ολοκληρωμένη φωτογραφία «της οικογένειας των φετινών ηρώων» της διοργάνωσης!
Οι προσωπογραφίες και το οικογενειακό δέντρο
Ο παππούς Ιεροκλής ήταν μπακάλης στις αρχές του περασμένου αιώνα. Με σειρά από κείμενα οι οργανωτές είχαν δώσει στοιχεία για τη ζωή των επιγόνων τους αλλά και φίλων τους έως τις ημέρες μας.
Οι ιστορίες αυτές, δηλαδή οι προσωπογραφίες μελών και φίλων της οικογένειας, ήταν η βάση πάνω στην οποία στήθηκε ολόκληρο το παιχνίδι της Κυριακής.
Για το λόγο αυτό, το βράδυ της Παρασκευής μετά το πάρτι έναρξης του μεγάλου κυνηγιού, οι ομάδες ελάμβαναν ένα κάδρο από πλεξ-γκλας πάνω στο οποίο βρισκόταν ένα οικογενειακό δέντρο, το οποίο σε διάφορα σημεία του είχε τις υποδοχές για να τοποθετηθούν τα διάφορα πρόσωπα της οικογένειας του παππού Ιεροκλή.
Αυτό το «Οικογενειακό Δέντρο» ήταν και το επίκεντρο του παιχνιδιού, καθώς γρίφο-γρίφο πραγματοποιούνταν και η αποκάλυψη των προσώπων που το αποτελούσαν αλλά και η μεταξύ τους σχέση.
Όλοι σιγά-σιγά άρχισαν να μπαίνουν στο «κάδρο του παιχνιδιού» για να σχηματιστεί στο τέλος το ολοκληρωμένο οικογενειακό δέντρο, το οποίο τελικά λειτούργησε ως «πυξίδα» για την εύρεση του θησαυρού.
Στο χορό των ομάδων
Το παιχνίδι μπήκε στην τελική ευθεία το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, όπου στο κέντρο «Άστρο» πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος χορός των ομάδων του κυνηγιού.
Φέτος έγινε ένα μεγάλο πάρτι, στο οποίο λόγω εορτής του Αγίου Βαλεντίνου οι διοργανωτές είχαν ζητήσει να φορούν όλοι οι συμμετέχοντες αξεσουάρ σε κόκκινο χρώμα και να είναι προετοιμασμένοι για χορό και διασκέδαση.
Ήταν ένα ωραίο, κεφάτο πάρτι, στο οποίο οι πρωταγωνιστές του κυνηγιού όπως ο «Στρατηγός Φερούκιος», η «Εμμανουέλλα» και άλλα «πρόσωπα» έδωσαν την αφορμή για διάφορα δρώμενα και παιχνίδια, τα οποία κατέληξαν στο να αναφωνήσουν όλοι οι «κυνηγοί» την άποψη ότι «είμαστε όλοι μια οικογένεια»!
Κατά τη διάρκεια του πάρτι έγινε και η βράβευση της ομάδας «Γκουσγκούνηδες», που κέρδισε το φετινό διαδικτυακό κυνήγι θησαυρού.
Στο τέλος κάθε ομάδα έλαβε το φάκελο με το κάδρο του οικογενειακού δέντρου.
Το γυμνασιακό κυνήγι και ο γάμος
Για πρώτη φορά στην ιστορία του κυνηγιού πραγματοποιήθηκε Γυμνασιακό Κυνήγι.
Η πραγματοποίησή του έγινε στο φρούριο φορτέτσα με τη συμμετοχή 34 ομάδων από τα Γυμνάσια του Δήμου Ρεθύμνου.
Η ιστορία ήθελε τον Ενετό Ρέκτορα να αναζητά γαμπρό για την μονάκριβη θυγατέρα του και οι ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ωραίο αγώνα για την κατάκτηση της καρδιάς της πολυπόθητης νύφης.
Τα παιδιά έπαιξαν και χάρηκαν μέσα στο φρούριο με γρίφους που τους οδηγούσαν στα μνημεία του με «οδηγό» τη μοναδική ιστορία του.
«Άξιος» της θυγατέρας του Ρέκτορα αναδείχθηκε ο «γαμπρός» της ομάδας «Χαμέμηλα» που αποτελούνταν από μαθητές του 2ου και του Πειραματικού Γυμνασίου.
Ο γάμος έγινε μέσα στο Τζαμί του κάστρου, που πριν την τουρκοκρατία ήταν Χριστιανικός Ναός.
Κατά την τελετή είχαν όμως προσκληθεί και οι ομάδες του μεγάλου παιχνιδιού. Οι εκπρόσωποί τους πέρασαν και ευχήθηκαν στο νέο ζευγάρι, λαμβάνοντας και την αντίστοιχη μπομπονιέρα τους.
Έτσι ξεκίνησε και το μεγάλο κυνήγι, με την μπομπονιέρα να αποτελεί την ταυτότητα τσεκαρίσματος για τις ομάδες στο παιχνίδι του απογεύματος της ίδιας ημέρας.
Η μπομπονιέρα περιείχε επίσης το γρίφο, που έδιδε τη δυνατότητα στις ομάδες να κερδίσουν ένα τζόκερ στο παιχνίδι της Κυριακής, δηλαδή, να περάσουν ένα από τους γρίφους χωρίς να τον λύσουν.
Χιουμοριστικά παιχνίδια
Το Σάββατο το απόγευμα ήρθε η ώρα των «μεγάλων».
Το παιχνίδι ακολούθησε μια σειρά από χιουμοριστικά παιχνίδια και φιλανθρωπικές πράξεις.
Σε σημεία με προτομές και αγάλματα όπως οι πλατείες Ηρώων Πολυτεχνείου, Κυρίας των Αγγέλων, Αγνώστου Στρατιώτη και αλλού, οι ομάδες ακολούθησαν την πορεία με βάση τα ραδιοφωνικά παραγγέλματα των οργανωτών, παραδίδοντας μεταξύ άλλων ρούχα για απόρους. Κάθε σημείο ήταν και δύο χάντρες για το στόλισμα της μπομπονιέρας, που αντί για κουφέτα περιείχε πολύχρωμες καραμέλες με τις στάμπες διαφόρων προτομών που στολίζουν την πόλη.
Καραμέλες και χάντρες στην μπομπονιέρα συμπληρώθηκαν, έτσι ώστε να είναι έτοιμος ο γρίφος για να παίξουν οι ομάδες την Κυριακή, κερδίζοντας το Τζόκερ που δικαιούνταν.
Με προϊόντα από τον μπακάλη!
Το παιχνίδι της Κυριακής ξεκίνησε με το Δημαρχείο να μετατρέπεται στο μπακάλικο του παππού Ιεροκλή.
Οι ομάδες με γρίφους συνδυασμένους με τα προϊόντα ενός μπακάλικου όπως φρούτα, αρωματικά βότανα, όσπρια, χαρτοπετσέτες, ταλκ, ρέγκες, κονσέρβες, μαρμελάδες και διάφορα αντίστοιχα έπρεπε να οδηγηθούν σε 26 σημεία της πόλης του Ρεθύμνου.
Η παλιά βιοτεχνία του Τσακίρη με τα ωραία τσιπς, ο χαρουπόμυλος του Ορφανουδάκη στην Καλλιθέα, το Δημοτικό Σχολείο στους Αρμένους με το βραβευμένο ντοκιμαντέρ, παλιά καφενεία, εστιατόρια και πολλά άλλα σημεία με τα οποία είναι συνδεδεμένα μνήμες και ωραίες ιστορίες του παλιού Ρεθύμνου, καθώς επίσης δρόμοι και αίθουσες που συνδέονται με ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Ηγούμενος Αρκαδίου Γαβριήλ Μαρινάκης, οι αθλητές Μαράκης και Τρυαντάφυλλος αλλά και οι ζωγράφοι της οικογένειας Μόσχου, αποτέλεσαν τη «διαδρομή» που συνδυάστηκαν με τα προϊόντα του μπακάλικου και αποκάλυπταν τη θέση των προσώπων που συνέθεταν το οικογενειακό δέντρο του Παππού Ιεροκλή.
Στον γρίφο του θησαυρού έφτασε μόνο μία ομάδα, αυτή των «Μαλαγάνων».
Έχοντας συμπληρώσει το οικογενειακό δέντρο έλαβε ένα φύλλο ημερολογίου της 16ης Φεβρουαρίου 2014, δηλαδή της Κυριακής του Ασώτου και το χάρτη της πόλης. Στο πίσω μέρος του ημεροδείκτη ήταν γραμμένη η εξής μαντινάδα: Κάνε του δέντρου τα κλαδιά δρόμους της πολιτείας, να βρεις τον εορτάζοντα της ημερομηνίας.
Έπρεπε να αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο δέντρο από το διάφανο κάδρο του και πάνω να τοποθετηθεί ο χάρτης της πόλης. Αμέσως γινόταν αντιληπτό, ότι η ανάπτυξη των κλαδιών του δέντρου, το οποίο ολόκληρη την ημέρα συμπλήρωναν οι ομάδες, αποτελούσαν το οδικό σύστημα του κέντρου της πόλης. Έπρεπε λοιπόν να προσαρμόσουν σωστά το χάρτη πάνω στα σημεία του δέντρου και με βάση την μαντινάδα να καταλάβουν ότι ο θησαυρό ήταν κρυμμένος στη θέση του οικογενειακού δέντρου, την οποία καταλάμβανε ο «Άσωτος Υιός» του παππού Ιεροκλή, δηλαδή ο Προκόπης.
Το σημείο του θησαυρού ήταν νότια του Δημοτικού Κήπου. Εκεί έφτασαν οι «Οι Μαλαγάνες» που ξέθαψαν την οικογενειακή φωτογραφία, που αποτέλεσε το φετινό θησαυρό.
Οι «Μαλαγάνες» είναι μια από τις παλιές καλές ομάδες του κυνηγιού, η οποία ωστόσο δεν είχε καταφέρει μέχρι φέτος να κερδίσει, παρά τις πολύ καλές θέσεις που κατακτούσε σχεδόν κάθε χρόνο.
Η νίκη της ομάδας χειροκροτήθηκε από όλους του κυνηγούς που έσπευσαν στο Δημαρχείο να τους συγχαρούν.
Οι «Μαλαγάνες» ανέλαβαν τώρα τη σκυτάλη για το επόμενο κυνήγι θησαυρού και οι ευχές όλων μας τους συνοδεύουν.
Η σειρά κατάληξης του κυνηγιού
1. Μαλαγάνες
2. Μπουμπούνες
3. Ανιχνευτές
4. Γαλάτες
5. Νάτα Κεφάτα
6. Αμελέτητοι
7. Alter Ego
8. Γκουσγκούνηδες
9. Σόι Αναμαζωξάρηδων
10. Οι Άλλοι
11. Αδιάφοροι – Αδιάφθοροι
12. Άρκαλοι
13. Boudalia
14.. Πλανήτες & Ανέστιοι
15. Τεμπελόσκυλα
16. Αργόσχολοι
17. Κρασοκουρούπες
18. Μαμούνες
19. Φευ…Γάτοι
20. Κάτι κουρασμένα παλληκάρια
21. Σκαραβαίοι
22. Γιαρέμηδες Club
23. Τοξοκρόταλοι
24. Πράσσειν Άλογα
25. Πάρε Φόρα Και Κουτούλα
26. Εμείς και Εμείς
27. Χοχλιοί
28. Αφόρτιστοι Club
29. Τα Ψαθούρια
30. Μαχμουρλήδες Πειρατές
31. Πόθεν…Αίσχος
32. Μπαγάσες
33. Ρεμπεσκέδες
34. Carnivaloi
35. Αντικαπνιστές Club
36. Δείξε στραβέ τ’ αλλήθωρου
37. Παίξε Γέλασε
38. Μάσα Σούρα
39. Τζιτζικοτρίχηδες
40. Περιηγητές Club
41. Outsiders
42. Αγγουροξυπνημένοι
43. Ανεμόμυαλοι
44. Φλου
Η σειρά των ομάδων του γυμνασιακού κυνηγιού
1. Χαμέμηλα
2. Ταραξίες (Ταραξάκο)
3. Ταπεινά χαμομηλάκια
4. Φλισκούνια
5. Μανουσάκια
6. Φλεγόμενη δάφνη
7. Οι Δροσερές μέντες
8. Δίκταμος
9. Τα θυμωμένα μήλα
10. Ριγανάτοι
11. Ο βασιλικός και οι λουίζες
12. Ορχιδέες
13. Φλογερή ανεμώνη
14. Τα Μαργαριτάρια
15. Κρίνοι
16. Ζιζάνια
17. Μεντάκιδες
18. Βασιλικές
19. Τσουκνίδες
20. Βασιλικοί
21. Πανικο-Βλητα
22. Τα θυμαράκια με τα ωραία τα μπλουζάκια
23. Αντ..Ιδια
24. Ντάλιες
25. Ασκολύμπροι
26. Τα 9 έξυπνα και ζόρικα φασκομιλάκια
27. Μαντζουράνες
28. Τα χαμομήλια του βουνού
29. Βαλεριάνες
30. Α…Θάνατοι
31. Ραδίκια..Ανάποδα
32. Δυόσμοι και μέντες
33. Αρισμαρί
34. Γαρύφαλλα