Στα πλαίσια μιας νέας φιλοσοφίας με σκοπό την παροχή ψυχαγωγίας στο κοινό μέσω συναυλιών, τα Μουσικά Σύνολα του Αυτοτελούς Γραφείου Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Ν.Π.Δ.Δ., προγραμματίζουν συναυλία την Κυριακή 26 Ιουνίου 2016 και ώρα 18:00 μ.μ. έως 19:15 μ.μ. στον Δημοτικό Κήπο.
Η συναυλία θα περιλαμβάνει έργα των: A. Piazzolla – George Gershwin – M. Williams – James Horner – F. Kuchler κ.ά.
Στη συγκεκριμένη συναυλία θα συμμετέχει το Σύνολο Εγχόρδων του Δημοτικού Ωδείου και το Κουϊντέτο Κλαρινέτων της Δημοτικής Φιλαρμονικής.
Επίσης η Μικτή Χορωδία του Δήμου Ρεθύμνης παρουσιάζει τη Μουσική Εκδήλωση «Τα τραγούδια για την Προσφυγιά» τη Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016 και ώρα 20:30 στην Αίθουσα «Παντελής Πρεβελάκης». Η μουσική εκδήλωση θα περιλαμβάνει γνωστά τραγούδια όπως: Ξενιτιά – Τζιβαέρι – Σαν τον Μετανάστη – Ξενιτεμένο μου πουλί κ.ά.
Οι συναυλίες εντάσσονται στα πλαίσια των μουσικών δράσεων του Αυτοτελούς Γραφείου Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Δήμου Ρεθύμνης (Κοινωνική Πολιτική και Μουσική Παιδεία).