Μείζων σκοπός του Συλλόγου Ρεθυμνίων Αττικής «το Αρκάδι» είναι η διάσωση και διατήρηση του Κρητικού πολιτισμού, αναπόσπαστο κομμάτι του οποίου είναι η γλώσσα του Κρητικού λαού. Μετρούν χρόνια οι εκ μέρους του Συλλόγου προσπάθειες ευαισθητοποίησης του κρητικού λαού σχετικά με την ανάγκη διατήρησης της γλώσσας του, ώστε μαζί της να παραμείνουν ζωντανά τα ήθη και τα έθιμά του. Μετρούν χρόνια και οι εκκλήσεις προς το Πανεπιστήμιο Κρήτης ώστε να ενταχθεί το μάθημα διδασκαλίας της κρητικής διαλέκτου στους φοιτητές των Παιδαγωγικών και καθηγητικών Τμημάτων.
Οι συνθήκες ωρίμασαν και αρχής γενομένης από το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 θα προσφέρεται το μάθημα «Οι νεοελληνικές διάλεκτοι στην εκπαίδευση: η περίπτωση της κρητικής διαλέκτου» από του Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης.
Στόχος του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών με τα δομικά χαρακτηριστικά των νεοελληνικών διαλέκτων γενικά, ξεκινώντας από την κρητική διάλεκτο, και τους πιθανούς τρόπους ένταξης των τελευταίων στην εκπαίδευση. Με δεδομένο ότι οι νεοελληνικές διάλεκτοι συνιστούν πλήρη γλωσσικά συστήματα, ίσης αξίας με την Κοινή Νεοελληνική (ΚΝΕ), θα διερευνηθούν, καταρχάς, οι τυπολογικές και δομικές ομοιότητες και διαφορές καθώς και τα όρια των αποκλίσεων μεταξύ των νεοελληνικών διαλέκτων και της ΚΝΕ δίνοντας έμφαση στην κρητική διάλεκτο η οποία αποτελεί την κυριαρχούσα ομιλούμενη διαλεκτική ποικιλία της Κρήτης. Επιπλέον, χρησιμοποιώντας, τα πορίσματα εκτεταμένων πρόσφατων μελετών, θα εξεταστούν τρόποι με τους οποίους οι διάλεκτοι, πρωτίστως η κρητική, μπορούν να ενσωματωθούν στην εκπαίδευση, συγκεκριμένα, στη γλωσσική διδασκαλία, ώστε να αναδειχτεί η αξία των διαλέκτων ως γλωσσικών συστημάτων, ως κωδίκων επικοινωνίας και, κατά συνέπεια, ως θυλάκων πολιτισμικής κληρονομιάς, διαφύλαξης της τοπικής ιστορίας και φορέων πολιτισμική ταυτότητας. Στο πλαίσιο του μαθήματος θα χρησιμοποιηθούν οι υπάρχουσες ψηφιακές πλατφόρμες και ιστοσελίδες διαλεκτικών γλωσσικών δεδομένων προκειμένου να διερευνηθούν οι τρόποι διδασκαλίας, διάδοσης και διάσωσης των διαλέκτων, ενώ δυναμική θα είναι η παρουσία και ο ρόλος διαλεκτόφωνων ομιλητών από διαφορετικές περιοχές της Κρήτης.
Σύλλογος Ρεθυμνίων Αττικής «το Αρκάδι»