Κορυφώνεται σήμερα η κίνηση στην αγορά του Ρεθύμνου, καθώς πολλοί είναι οι καταναλωτές που σπεύδουν την τελευταία στιγμή να προμηθευτούν τα απαραίτητα για το πασχαλινό τραπέζι.
Ο καλός καιρός καθ’ όλη τη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας, οι πρώτοι τουρίστες που έφτασαν στην πόλη αλλά και οι ντόπιοι ενίσχυσαν την τοπική αγορά ικανοποιώντας τους επιχειρηματίες της πόλης, οι οποίοι μετά από μια μακρά περίοδο ύφεσης ευελπιστούν να αυξήσουν έστω και λίγο τις εισπράξεις τους την περίοδο των γιορτών.
Σε καμία περίπτωση όπως λένε δεν υπάρχουν τεράστια ποσοστά αύξησης κίνησης και τζίρου ωστόσο υποστηρίζουν ότι υπάρχει μια θετική ατμόσφαιρα με τη έννοια ότι οι καταναλωτές ακόμα και αν δεν προχωρήσουν σε μεγάλες αγορές κάνουν την βόλτα τους και δίνουν μια διαφορετική νότα στην αγορά.
Προτεραιότητα για τους καταναλωτές αποτελούν τα απαραίτητα για το πασχαλινό τραπέζι για αυτό και τα σουπερ μάρκετ, τα κρεοπωλεία, οι φούρνοι και τα μανάβικα είχαν την τιμητή τους αυτές τις ημέρες. Αν και φειδωλές στις αγορές τους οι νοικοκυρές φρόντισαν να εξασφαλίσουν ένα γενναιόδωρο πασχαλινό τραπέζι για τις οικογένειές τους. Παράλληλα, την τιμητική τους έχουν αυτές τις μέρες και τα παιδιά, για αυτό και οι αγορές σε καταστήματα με παιγνίδια, ρούχα, παπούτσια και φυσικά με λαμπάδες ήταν αυξημένες.
Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου, Γιώργος Πολιουδάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την φετινή εικόνα στην πασχαλινή αγορά τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Η κίνηση κορυφώνεται σήμερα και έχει αρκετό κόσμο. Ρεθεμνιώτες, τουρίστες, φοιτητές που επέστρεψαν στην πόλη του Ρεθύμνου, έχουν κατακλύσει το Ρέθυμνο. Η αγορά έχει κίνηση. Προτεραιότητα για τους καταναλωτές είναι το πασχαλινό τραπέζι, οι λαμπάδες των παιδιών, τα δώρα και ότι περισσέψει ξοδεύεται στην ένδυση και στην υπόδηση. Προς το παρόν είμαστε ικανοποιημένοι. Το πασχαλινό τραπέζι είναι λιγότερο φθηνό από πέρυσι και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά. Να κυλίσει όμορφα το Πάσχα και μετά να περάσουμε αμέσως στην τουριστική περίοδο, η οποία καλώς εχόντων των πραγμάτων, φαίνεται να είναι καλή. Ο καιρός είναι σύμμαχος. Ευχόμαστε σε όλους τους συναδέλφους και Ρεθεμνιώτες καλή Ανάσταση».
Λαμπάδες για όλα τα βαλάντια
Η «υποχρέωση» των νονών δεν μπορεί να μην τηρηθεί και αυτό το Πάσχα.
Τα καταστήματα με τις λαμπάδες είχαν την τιμητική τους, καθώς πολλοί καταναλωτές αναζήτησαν καλό και ταυτόχρονα οικονομικό δώρο για τα βαφτιστήρια τους. Σίγουρα, η τιμή έχει για τους ίδιους τώρα τον πρώτο λόγο, ωστόσο προσπαθούν να επιλέξουν ένα αισθητικά όμορφο κερί με κάποια διακόσμηση και να το εξασφαλίσουν σε καλή τιμή.
Λαμπάδες απλές, χειροποίητες, περίτεχνα διακοσμημένες ή ακόμα και λαμπάδες με ήρωες από κόμικς και από τηλεοπτικές σειρές που προτιμά το παιδικό κοινό, φιγουράρουν στα καταστήματα. Οι τιμές ξεκινούν από 0,30 λεπτά για ένα απλό κερί και φτάνουν και τα 40 ανάλογα με το παιχνίδι που αυτή θα έχει απάνω.
Οι περισσότεροι καταναλωτές ωστόσο φροντίζουν να αγοράσουν μια οικονομική λαμπάδα για την ημέρα της Ανάστασης, όπως προστάζει το έθιμο και να επενδύσουν λίγο περισσότερα σε παπούτσια ή ρούχα.
Η κα Φορτσάκη που χρόνια δραστηριοποιείται στο χώρο του κεριού και της λαμπάδας τόνισε πως η λαμπάδα αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι της πασχαλινής αγοράς όχι μόνον για τους μικρούς αλλά και τους μεγαλύτερους. «Η ροή του κόσμου είναι περίπου στα ίδια επίπεδα και με άλλες χρονιές. Φέτος έχουμε παρατηρήσει ότι ο κόσμος είναι λίγο περισσότερο πιεσμένος σε σχέση με άλλες χρονιές, διότι προσπαθούν να καλύψουν πρώτα τις υποχρεώσεις τους και τελευταία τα δώρα τους. Οι καταναλωτές κοιτάζουν πολύ τις τιμές. Εμείς έχουμε μεγάλη ποικιλία οπότε μπορούμε νε εξυπηρετήσουμε τον κάθε καταναλωτή ανάλογα με τις ανάγκες του. Γενικότερα ο κόσμος είναι λίγο διστακτικός και αυτό είναι μια πραγματικότητα. Οι νονοί σε γενικές γραμμές επιλέγουν την λαμπάδα κατά κύριο λόγο βάσει της ποιότητας και του γούστου τους. Θέλουν κάτι εντυπωσιακό και όμορφο για το βαφτιστήρι τους. Οι τιμές στις λαμπάδες ξεκινούν από 0,30 λεπτά έως 25 ευρώ. Συνήθως αν ο νονός επιλέξει μια φθηνή λαμπάδα θα αγοράσει ένα καλύτερο παπούτσι, ενώ αν επιλέξει μια ακριβή λαμπάδα, θα αγοράσει ένα πιο φθηνό παπούτσι» τόνισε.
«Οι Έλληνες είναι φειδωλοί στις αγορές τους. Τις σκέφτονται πολύ σοβαρά, διότι είναι φορτωμένοι και με άλλα κόστη καθημερινών αναγκών. Παρόλα αυτά βγαίνουν, κάνουν τη βόλτα τους, κοιτάζουν και ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα που έχουν ψωνίζουν. Αρχικά επιλέγουν μια λαμπάδα σύμφωνα με την τιμή, σε συνδυασμό με το γούστο τους. Σε δεύτερη μοίρα κοιτούν την ποιότητα γιατί η ποιότητα ανεβάζει την τιμή, δυστυχώς» ανέφερε ο κ. Μανόλης Μεταξάκης.
Η Κική Δριβάκου, επιχειρηματίας, μας είπε:
«Ο κόσμος θα διαθέσει χρήματα για την λαμπάδα είτε κάνοντάς την δώρο στο βαφτιστήρι του είτε για εκείνον. Οι τιμές έχουν μειωθεί έτσι ώστε να είναι πιο προσιτές. Οι περισσότεροι καταναλωτές επιλέγουν μια λαμπάδα βάσει της τιμής. Όλο και περισσότεροι άνθρωποι ρωτούν πρώτα την τιμή και έπειτα την ποιότητα. Συνήθως επιλέγουν μια οικονομική και σύμφωνα με τα γούστα τους λαμπάδα. Οι τιμές στις λαμπάδες κυμαίνονται από 5 μέχρι 17 ευρώ. Επομένως εξυπηρετούμε κάθε τσέπη και όλα τα γούστα».
Η Ελένη Σταυριδάκη, ιδιοκτήτρια καταστήματος με παιγνίδια τόνισε:
«Οι τιμές των λαμπάδων ξεκινούν από 4,5 ευρώ (στολισμένες) και φτάνουν μέχρι τα 35 ευρώ. Πρόκειται για στολισμένες χειροποίητες λαμπάδες από βιοτεχνίες που φτιάχνουν χειροποίητα κεριά. Οι διαφημιζόμενες λαμπάδες ξεκινούν από 10 έως 40 ευρώ. Κάποιοι καταναλωτές επιλέγουν φτηνές λαμπάδες ενώ κάποιοι άλλοι περισσότερο ακριβές. Αυτοί που έχουν την οικονομική δυνατότητα διαθέτουν αρκετά χρήματα ενώ άλλοι καταναλωτές που δυσκολεύονται οικονομικά επιλέγουν φθηνότερες λαμπάδες. Το σίγουρο είναι ότι αν οι νονοί δεν ρωτούσαν τα παιδιά και είχαν την επιλογή μόνοι τους οι νονοί θα επέλεγαν σίγουρα κάτι πιο οικονομικό. Βέβαια συγκριτικά με άλλα χρόνια όλο και λιγότεροι νονοί επιλέγουν να μην ρωτήσουν τα παιδιά για το τι λαμπάδα προτιμούν. Εκείνοι που επιλέγουν να ρωτήσουν το γούστο των παιδιών είναι και εκείνοι που συνήθως δίνουν περισσότερα χρήματα διότι οι επιλογές των παιδιών είναι πλέον κατευθυνόμενες από την τηλεόραση. Συνήθως επιλέγουν κάποιους ήρωες που βλέπουν στα παιδικά. Συνεπώς οι νονοί πληρώνουν τη διαφήμιση. Η διαφήμιση είναι ότι χειρότερο διότι ούτε εμείς έχουμε ποσοστά, δουλεύουμε ουσιαστικά για τις εταιρίες, αλλά και δεν αφήνουν το παιδί να επιλέξει ένα καλό δώρο».
Την τιμητική τους είχαν αυτές τις ημέρες και τα καταστήματα με παιδικά παπούτσια που όπως επιτάσσει το έθιμο προσφέρονται στα βαφτιστήρια μαζί με την λαμπάδα. Οι περισσότεροι νονοί και νονές προσπαθούν να συνδυάσουν στις αγορές τους την ποιότητα με την τιμή: «Την περίοδο αυτή βλέπουμε πολλούς νονούς και όλοι ψάχνονται. Κανένας δεν αφήνει τα παιδάκια χωρίς δώρο. Ακόμα και οι γονείς ψωνίζουν κάτι για το καλό στα παιδιά τους. φέτος έχουμε παρατηρήσει ότι ελάχιστοι καταναλωτές στέκονται στη τιμή. Οι περισσότεροι θέλουν να αγοράσουν κάτι ποιοτικό. Θέλουν να αγοράσουν ένα καλό και όμορφο παπούτσι γιατί πρόκειται για παιδιά τα οποία θέλουν να ευχαριστήσουν. Λίγοι οι οποίοι δεν έχουν καλή οικονομική άνεση κοιτούν πρώτα την τιμή και έπειτα την ποιότητα. Σχεδόν όλοι συμβαδίζουν αρχικά σύμφωνα με τα γούστα τους.
Τώρα, λόγω ημερών έχουμε βάλει ένα 10ήμερο προσφορών. Οι τιμές κυμαίνονται από 20-40 ευρώ. Εξαρτάται την ποιότητα του παπουτσιού, όμως θεωρώ ότι έχουμε τιμές για όλες τις τσέπες. Και λίγο πιο φθηνά και λίγο πιο ακριβά οπότε ο καθένας έχει τη δυνατότητα να επιλέξει σύμφωνα με την τσέπη του» ανέφερε η Άννα.
Από την πλευρά της η κα Μαρία, με κατάστημα παιδικών παπουτσιών τόνισε ότι οι τιμές ποικίλουν:
«Αναλόγως το πορτοφόλι του κάθε καταναλωτή κάνει και τα δώρα του για αυτό και υπάρχει μεγάλο εύρος τιμών στα προσφερόμενα προϊόντα. Οι καταναλωτές μπορούν να βρουν παπούτσι από 10 ευρώ έως και 40 ευρώ. Λόγω της οικονομικής κρίσης τα πολύ ακριβά παπούτσια δυστυχώς δεν έχουν ζήτηση. Τον πασχαλινό πακέτο είναι σύμφωνα με τη δυνατότητα του καθενός».
Στα 6 ευρώ η τιμή για τον πασχαλινό οβελία
Συνωστισμός επικρατεί στα κρεοπωλεία της πόλης. Φέτος οι τιμές σε αρνί και κατσίκι, σύμφωνα με τους εμπόρους είναι χαμηλότερες από πέρυσι αντιλαμβανόμενοι, όπως λένε, τις δυσκολίες των καταναλωτών. Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συλλόγου Κρεοπωλών, Μιχάλη Κυριακόπουλο, περισσότερα από 80.000 αρνιά εσφάγησαν στον νομό για να καλυφθούν οι ανάγκες των καταναλωτών, τα οποία όπως λέει διατίθενται σε πολύ χαμηλές τιμές.
«Φέτος οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και κυμαίνονται γύρω στα 6 ευρώ το κιλό για τα αρνιά και στα 6,90 ευρώ για το κατσίκι. Τα κομμάτια πάνε όλα στα 7,90 και 8 ευρώ. Ο κόσμος ψωνίζει. όμως αν δεν ήταν τόσο καλή και χαμηλή η τιμή θεωρώ ότι δεν θα υπήρχε κίνηση. Οι καταναλωτές ψωνίζουν από όλα τα είδη κρέατος αλλά έχουμε παρατηρήσει ότι έχει αυξηθεί αρκετά η ποσότητα του κοτόπουλου και του χοιρινού. Θα πάρει ας πούμε ένα κομμάτι αρνί και θα προσθέσει κοτόπουλο, πανσέτες, παϊδάκια επειδή είναι πιο φθηνά. Το αρνί οι νέες οικογένειες δεν το προτιμούν, τείνει να χαθεί από το Πασχαλινό τραπέζι. Παρατηρούμε δηλαδή ότι ο κόσμος ψωνίζει όμως δεν είναι όπως άλλα χρόνια. Είναι μειωμένη η κίνηση και όλοι προσπαθούν να δουν τι τιμή θα βγάλουν τα κρεοπωλεία και τα σούπερ μάρκετ, να συγκρίνει και μετά να αποφασίσει από που θα ψωνίσει επειδή η οικονομική δυσπραγία είναι μεγάλη».