Μεγάλα «θύματα» της σκληρής δημοσιονομικής πολιτικής τα τελευταία οκτώ χρόνια της κρίσης δηλώνουν οι συνταξιούχοι, οι οποίοι έχουν υποστεί δώδεκα περικοπές στο εισόδημά τους, που σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει το 50%, ενώ σε απόλυτους αριθμούς, όπως λένε, τα τέσσερα μνημόνια μόνο από τους συνταξιούχους αφαιρούν πόρους που ανέρχονται σε 60 δις ευρώ.
Φανερά αγανακτισμένοι από την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, η οποία έχει μετατρέψει την καθημερινότητά τους σε «Γολγοθά», αφού, όπως λένε, αδυνατούν να ανταποκριθούν στα προς το ζην, ενώ ανύπαρκτη είναι και η ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη. Οι ίδιοι δηλώνουν απόμαχοι της εργασίας όχι όμως και της ζωής, γι’ αυτό ενώνουν τις δυνάμεις τους και κατεβαίνουν για μια ακόμα φορά στους δρόμους για να στείλουν ένα ηχηρό μήνυμα αντίδρασης απέναντι στην κυβερνητική πολιτική οργανώνοντας συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας σε όλη τη χώρα.
Στην Κρήτη η μεγάλη συγκέντρωση παγκρήτιου χαρακτήρα θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 10:30 το πρωί στη πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη, όπου μέλη των σωματείων και από τους τέσσερις νομούς θα δώσουν το παρόν σε μια κινητοποίηση, που στόχο έχει να στείλει ένα ηχηρό μήνυμα αντίδρασης και αντίστασης.
Στο πλαίσιο της σημερινής κινητοποίησης βρίσκονται από χθες στο Ρέθυμνο εκπρόσωποι από την Πανελλήνια Ομοσπονδία ΙΚΑ και ΟΑΕΕ, οι οποίοι θα συμμετέχουν στην συγκέντρωση και στη διάρκεια συνέντευξης τύπου χθες απηύθυναν ανοιχτό κάλεσμα στους συναδέλφους τους να αγκαλιάσουν μαζικά την κινητοποίηση.
Ο Δήμος Κουμπούρης, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας ΙΚΑ ανέφερε μεταξύ άλλων: «Οι συντάξεις μας που περικόπτονται, οι κοινωνικές δαπάνες, τα δικαιώματά μας για την υγεία και όλα όσα χρειάζονται για να ζούμε με αξιοπρέπεια έχουν «τσακιστεί» από όλες τις κυβερνήσεις. Διεκδικούμε τα χρήματα που έχουμε πληρώσει με κόπο, δεν τα χρωστάμε σε κανέναν δανειστή. Είναι χρήματα που έχουν βγει από το μεροκάματο του εργαζόμενου μέσα στα εργοστάσια, σε χώρους δουλειάς από δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους, που με κόπο εργάστηκαν για να έχουν μια αξιοπρεπή σύνταξη και μια αξιοπρεπή διαβίωση. Η σημερινή κυβέρνηση συνέχισε την πολιτική των προηγούμενων κυβερνήσεων. Ψήφισε νέα μνημόνια και έρχεται να μας ισοπεδώσει, την στιγμή που μας έλεγε ότι θα εφαρμόσει διαφορετικές πολιτικές, ότι θα σκίσει τα μνημόνια και μας έλεγε ότι θα μας δώσει την 13η σύνταξη. Αντί για αυτό βλέπουμε συνέχιση πολιτικών που είναι ακόμα πιο βάρβαρες, εξυπηρετεί τα μεγάλα συμφέροντα και η πολιτική της είναι «θανατηφόρα». Απορρίπτουμε την πολιτική της, διεκδικούμε μέχρι τέλους αυτά που έχουμε πληρώσει, γιατί είμαστε απόμαχοι της δουλειάς και όχι απόμαχοι του αγώνα. Θέλουμε επίσης να δώσουμε μια απάντηση στην κυβέρνηση και για την «θανατηφόρα» προπαγάνδα της, καθώς λέει να μην ανησυχούμε και ότι πλέον θα έρθει η ανάπτυξη. Η ανάπτυξη για εμάς είναι μια «φούσκα», ένα ψέμα κυριολεκτικά, γιατί έρχεται ουσιαστικά να μας αφαιρέσει ότι εμείς πληρώσαμε για να το πάρουν τα μεγάλα συμφέροντα, όπως πήραν μέχρι σήμερα τα αποθεματικά των ασφαλιστικών μας ταμείων με τα κουρέματα. Ανάπτυξη δηλαδή που θα αφήνει εμάς χωρίς συντάξεις και τα παιδιά μας θα δουλεύουν ανασφάλιστα με 300 ευρώ. Αυτή την ανάπτυξη την επιστρέφουμε στην κυβέρνηση. Επίσης μας λέει να μην ανησυχούμε για το χρέος, γιατί θα γίνει ρύθμιση. Αλήθεια ποιος το πληρώνει το χρέος μέχρι σήμερα; Εμείς το πληρώσαμε με αυτά που αφαίρεσαν από τις συντάξεις μας, με αυτά που κούρεψαν από τα ασφαλιστικά μας ταμεία. Φαίνεται ότι η κυβέρνηση έχει υπογράψει αιματοβαμμένα πλεονάσματα τα οποία δεν θα τελειώνουν σχεδόν ποτέ και θα είμαστε υποχρεωμένοι μια ζωή να τα πληρώνουμε. Η μόνη διέξοδος είναι να αγωνιστούμε και να σαλέψουμε όλοι μαζί ενωμένοι και οι νέοι και οι εργαζόμενοι για να αντιπαλέψουμε τις πολιτικές αυτές και η παραγωγική διαδικασία να υπηρετήσει τις δίκες μας ανάγκες».
Ο Μανόλης Ραλλάκης, γραμματέας Πανελλήνιας Ομοσπονδίας ΙΚΑ είπε: «Τα τρία προηγούμενα μνημόνια στοίχισαν μόνο στους συνταξιούχους 40 δις ευρώ και το 4ο μνημόνιο στοιχίζει 20 δις ευρώ. Δηλαδή οι συνταξιούχοι καλούνται μέσα σε έξι χρόνια να πληρώσουν 60 δις ευρώ. Αυτός είναι ο λογαριασμός για τον οποίο οι συνταξιούχοι πρέπει να αντιδράσουν».
Ο Διονύσης Σβορώνος, γενικός γραμματέας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας ΟΑΕΕ, τόνισε: «Είναι η τρίτη μεγάλη κινητοποίηση των συνταξιούχων της χώρας με συγκεκριμένες διεκδικήσεις, που δεν έχουν να κάνουν μόνο με εμάς τους συνταξιούχους, αλλά και τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Οφείλουμε να μπούμε σε μια διαδικασία με όρους κινήματος, ώστε να ανατρέψουμε αυτές τις πολιτικές και αυτή την κατάσταση την δύσκολη, η οποία συνεχίζεται και με αυτή την κυβέρνηση που κάποιοι πίστεψαν ότι θα άλλαζαν κάποια πράγματα».
Κάλεσμα στους συνταξιούχους να κατέβουν μαζικά σήμερα στους δρόμους απηύθυνε ο πρόεδρος του Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ Ρεθύμνου, Λευτέρης Κοτσαρίδης: «Το «έγκλημα» σε βάρος των συνταξιούχων έχει ολοκληρωθεί και είμαστε υποχρεωμένοι μέσα από αγώνες να αντιδράσουμε και να ανατρέψουμε τις πολιτικές αυτές. Έχουμε κάνει πολύ μεγάλη οργάνωση για την επιτυχία της παγκρήτιας κινητοποίησης και καλώ όλους τους συναδέλφους να δώσουν το παρόν στην πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη στις 10:30 το πρωί» ανέφερε.
Από την πλευρά του ο Γιώργος Αρχοντάκης, πρόεδρος συνταξιούχων Δημοσίου Νομού Ρεθύμνου τόνισε: «Αντιδρούμε για την μετατροπή του κράτους πρόνοιας σε κράτος φιλανθρωπίας. Οι συνταξιούχου Έλληνες έχουν καταβάλλει βαρύ τίμημα σε αυτή την δημοσιονομική προσαρμογή χωρίς να φταίνε. Είναι «θύματα» της πολιτικής αυτής, δεν είναι προνομιούχοι. Από το 2010 μέχρι σήμερα έχουμε χάσει από 20-50% στις 12 περικοπές που έχουν γίνει και έχουν επιβληθεί σε κύριες και επικουρικές συντάξεις στην υγειονομική περίθαλψη και την δραματική μείωση του αφορολόγητου. Μόνο η περικοπή της προσωπικής διαφοράς που θα προκύψει από τον επαναϋπολογισμό των συντάξεων θα φτάσει τα 300 ευρώ κατά τους ειδικούς και η πλειονότητα των συνταξιούχων θα ζει μετά το 2019 με περικομμένο εισόδημα κατά 20%».
Ο πρόεδρος του σωματείου ΟΑΕΕ Ρέθυμνου, Νικόλαος Πολοπετράκης, ανέφερε: «Θα αγωνιστούμε ενάντια στα νέα μέτρα για τις περικοπές των συντάξεων και πρέπει όλοι να είμαστε ενωμένοι και σε αγωνιστική ετοιμότητα και να μην λείψει κανείς από την παγκρήτια συγκέντρωση».