Βγήκαν οι ποινές των ποδοσφαιριστών των τοπικών μας πρωταθλημάτων από την Επιτροπή της Πειθαρχικής της Ένωσης. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο ποδοσφαιριστής Βαγγέλης Σωπασής του Τάλου Μελιδονίου που του είχε επιβληθεί μία αγωνιστική τιμωρίας εξέτισε ήδη την ποινή του καθώς την Τετάρτη που μας πέρασε, δεν αγωνίστηκε απέναντι στα Λιβάδια όπου η ομάδα του ηττήθηκε με 2-0.
Ας δούμε λοιπόν ποιές είναι οι ποινές από τα παιγνίδια του Σαββατοκύριακου:
Α’ κατηγορία (5ης αγωνιστικής):
1) Στον ποδοσφαιριστή Ευάγγελο Σωπασή του σωματείου Τάλως Μελιδονίου επιβάλλει: Ποινή αποκλεισμού μίας (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή «10 ευρώ». Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά (επικίνδυνο παίξιμο κατά αντιπάλου)} – στον αγώνα πρωτ/τος Α΄κατηγορίας ΑΟ Ασή Γωνιά – Τάλως Μελιδονίου της 06-11-2021.
2) Στον ποδοσφαιριστή Νικόλαο Γύπαρη του σωματείου ΑΟΝ Aστέρα επιβάλλει: Ποινή αποκλεισμού μίας (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή «10 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ.1 περιπτ. (α) εδάφιο (I) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανάρμοστη διαγωγή σε θεατές (λεκτικός) διαπληκτισμός σε φιλάθλους αντίπαλης ομάδας} – στον αγώνα πρωτ/τος Α΄κατηγορίας Ρεθυμνιακός ΑΟ – ΑΟΝ Αστέρας της 05-11-2021.
3) Στον ποδοσαιριστή Κωνσταντίνο Χρυσαφόπουλο του σωματείου ΑΟ Άρη Περιβολίων επιβάλλει: Ποινή αποκλεισμού τεσσάρων (4) αγωνιστικών ημερών και χρηματική ποινή «40 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ.1 περιπτ. (δ) εδάφιο (IΙ) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περιπτ. (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα για βλασφημία των Θείων} – στον αγώνα πρωτ/τος Α΄κατηγορίας Αστέρας Περ. – Άρης Περ. της 06-11-2021.
Β΄ Κατηγορία (2ης αγωνιστικής):
1) Στον ποδοσφαιριστή Θεοδώσιο Σακελλαρίδη του σωματείου Φλόγα Ρουστίκων με επιβάλλει: Ποινή αποκλεισμού (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή «10 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 7 παραγ. 2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με την παραγ. (3) του ιδίου άρθρου καθώς και με την παραγ. 2 περιπτ. (δ) του άρθρου 10 του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα (έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά- παράβαση των κανόνων του παιχνιδιού (Laws of the game of game)} – στον αγώνα πρωτ/τος Β΄ Κατηγορίας ΑΓΟΔΑ-Παναρκαδικός – Φλόγα Ρουστίκων της 06-11-2021.