Το 20o κουρούμπελο μετρά αντίστροφα και πλην του στησίματος της όλης διοργάνωσης από τον Στέλιο Κουνδουράκη, οι ομάδες επιδιώκουν να «παίξουν» με τον χρόνο για να κλείσουν τις μεταγραφές τους. Πολλά, είναι αλήθεια ότι, ακούγονται στο χώρο των ομάδων για το πήγαιν’-έλα των παικτών. Η κάθε μία απ’ αυτές -και δεν είναι λίγες- θέλει να φτιάξει ένα αχτύπητο ρόστερ που να φτάσει ψηλά. Δεν απομένει ούτε μήνας από την έναρξη του φετινού επετειακού τουρνουά μπιτς – βόλεϊ και οι, Μπακαλόγατος, Metropolis και Ανατολίτικο (φαβορί για τον τίτλο) δεσπόζουν στο παζάρι των μεταγραφών.
Τις δικές της κινήσεις βέβαια κάνουν, η ταβέρνα «Ζαμπία» και το beach bar Aiolos, αλλά και οι υπόλοιπες ομάδες που θέλουν να πρωταγωνιστήσουν με κάθε τρόπο φέτος.
Άπαντες γνωρίζουν ότι η προβολή θα είναι πολύ μεγάλη φέτος και θέλουν να κάνουν το καλύτερο δυνατό για να προχωρήσουν όσο πιο μακριά γίνεται στη διοργάνωση.
Ένα είναι σίγουρο… Οι ομάδες προετοιμάζουν το έδαφος για να δούμε ωραία παιχνίδια που θα «δροσίσουν» το φίλαθλο κοινό στην παραλία του Ρεθύμνου.
Οι τελικοί δε, κρύβουν πολλές εκπλήξεις με το θέαμα να μοιάζει εξασφαλισμένο από τώρα.
Κάθε χρόνο, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει νικητή και πρωταθλητή ακόμα κι αν αυτός έχει το καλύτερο ρόστερ του τουρνουά. Τα παραδείγματα είναι πολλά και το πιο τρανταχτό ήταν το περσινό. Ομάδες όπως, το Κατσαρολάκι, ο Μπακαλόγατος αλλά και το Ανατολίτικο βγήκαν εκτός τίτλου, οι δύο πρώτοι στον προημιτελικό και τον ημιτελικό αντίστοιχα και στον τελικό ο τρίτος. Έτσι και φέτος, αν οι ομάδες κάνουν το καλύτερο δυνατό για το ρόστερ τους, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ποιος θα σηκώσει την κούπα.
«Γκάζι με το καλημέρα» Μπακαλόγατος και Metropolis
Ο καλύτερος αμυντικός και MVP του περσινού τελικού, ο Γιώργος Κοσκινάς, λέγεται ότι οδεύει προς τον Μπακαλόγατο από την ομάδας του Metropolis. Μεταγραφή «βόμβα» από τους πρωταθλητές του 2015. Το Metropolis με τη σειρά του, πήρε τον Γιώργο Γκαγκάλα από την Ζαμπία, τον Αντριάν Κόλα (θα παίξει πρώτη φορά στο κουρούμπελο, αξιόλογος παίχτης μπιτς βόλεϊ) και μαζί με τον Τεφτσή και τον Περπινάκη, έχουν τα φόντα να υπερασπίσουν τον περσινό τίτλο τους στο μέγιστο μάλιστα.
Στον Μπακαλόγατο, εκτός του Κοσκινά, ακούστηκε και η έλευση του Μανούσου Μποντζολάκη από τα Χανιά (εκτός των Μιχελάκη, Λίτο και Μπουρμπάκη που έχουν ήδη στην ομάδα αλλά και του Μάνου Παπαδάκη στη θέση του πασαδόρου (μεταγραφή από το Ανατολίτικο). Αν διασταυρωθεί η τελευταία πληροφορία, η ομάδα θα αποτελεί ένα ακαταμάχητο φαβορί όπου όποιος αντίπαλος πέσει πάνω της, θα είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει κάτι από το ματς.
Για το Ανατολίτικο ακούστηκαν ότι, μετά την αποχώρηση του Μάνου Παπαδάκη, μαζί με τους Λαδάκη, Μπονατάκη και Διαμαντάκη, έρχεται ο Κυριάκος Μπεμπής, ο Γιάννης Μπαχλιτζανάκης αλλά και ο Αχιλλέας Μαγριπλής από το Ηράκλειο. Επίσης μελετάται και ένα όνομα-έκπληξη στη διοργάνωση, αυτό του Νίκου Ζουπάνη αλλά είναι υπό σκέψη αν θα πραγματοποιηθεί η μεταγραφή από πλευράς Γιώργου Λαδάκη.
Η ονοματολογία συνεχίζεται για την συγκεκριμένη ομάδα, καθώς ενδιαφέρουν πολύ οι Γιώργος Μονιάκης, Μενέλαος Κοκκινάκης και ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης. Μέχρι στιγμής όμως, δεν είναι επιβεβαιωμένο από καμία ομάδα όσο κι αν ακούστηκαν ότι είναι ήδη κλεισμένοι με κάποιες απ’ αυτές.
Ανεξάρτητα από το ποιος θα πάει πού, το 20ο κουρούμπελο έχει ήδη ξεκινήσει και συναρπάζει ευχάριστα. Οι ομάδες θα είναι σίγουρα δυνατές και μένει να δούμε πως «θα τα φέρει βόλτα» η κληρωτίδα μέσα από τα γκρουπ των ισχυρών και των αδύνατων στους δύο ομίλους που θα δημιουργηθούν.