Κινητοποίηση υπάρχει σ’ όλα τα σωματεία του Ρεθύμνου για τις μεταγραφές, οι οποίες έχουν ήδη ξεκινήσει.
Στον Άρη εν προκειμένω, ήδη έχουν ανακοινωθεί οι παραμονές των Στέλιου Βογιατζιδάκη, Νικολάου Θεοδωρμανωλάκη και φυσικά του αρχηγού της ομάδας, Νικολάου Καψαλάκη.
Στόχος της ομάδας του Ρεθύμνου είναι να μπορέσει να συνεχίσει με τον ίδιο κορμό και μάλιστα με την ίδια φιλοσοφία (αγωνιστική και θεωρητική) αφού στο τιμόνι της ομάδας παραμένει για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης.
Η διοίκηση του Άρη έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στο σκεπτικό με το οποίο πορεύεται ο έμπειρος κόουτς. Τα δείγματα γραφής άλλωστε στη διετία που πέρασε είναι γνωστά.
Συν τοις άλλοις, οι κιτρινόμαυροι προωθούν παίκτες από τις ακαδημίες τους σε ομάδες όπως λ.χ. τα προηγούμενα χρόνια ήταν ο Λογιάκης και πέρυσι ο Κουτσάκης. Αμφότεροι είχαν αγωνιστεί, σε διαφορετικές αγωνιστικές περιόδους στην Κ19 της Επισκοπής με ιδιαίτερη επιτυχία. Ο πρώτος επέστρεψε όπως και ο δεύτερος αλλά στην περίπτωση του Κουτσάκη, ο νεαρός στόπερ αναμένεται να αποχωρήσει εκ νέου από τη βάση του, αφού ίσως γίνει κάτοικος Ηρακλείου επιλέγοντας τις εκεί σπουδές τους για τα αμέσως επόμενα χρόνια.
Η υπάρχουσα κατάσταση στο αγωνιστικό τμήμα
Ο Αντώνης Κουτσάκης, μέσα από το πρωτάθλημα Νέων Κ19 της Φούτμπολ Λιγκ όπου αγωνίστηκε με τα χρώματα της Επισκοπής, άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και στους ανθρώπους του Ερμή οι οποίοι έχουν εκδηλώσει ένα πρώτο ενδιαφέρον, προκειμένου να τον εντάξουν στο δυναμικό τους. Ο Αντώνης Κουτσάκης είναι κι από τους μόνους που αγωνίζονται στο Ρέθυμνο, τον οποίο επιθυμούν οι Ζωνιανοί να τον κάνουν «δικό τους».
Από ‘κει και πέρα, στις βλέψεις του Μιχάλη Δεληγιαννάκη είναι να αποκτηθεί ένας στόπερ, καθώς υπάρχει αβεβαιότητα για το αν θα συνεχίζει να αγωνίζεται ο Μιχάλης Σαριδάκης, για το αν θα παραμείνει ο Μαγιάφας, ενώ Αλέξης Χασιώτης έχει ήδη κάνει μια πρώτη κουβέντα με τον Ποσειδώνα Γερανίου. Φυσικά, στην ομάδα είναι βέβαιο ότι θα παραμείνουν και τη νέα σεζόν οι κεντρικοί αμυντικοί, Μιχελιδάκης, Δασκαλάκης.
Στον Άρη βρίσκονται σε αναζήτηση ενός ακόμη γκολκίπερ. Στην ομάδα παραμένουν οι Βογιατζιδάκης, Πολιουδάκης, ενώ αναμένεται να προωθηθεί ένας ή και δύο τερματοφύλακες από την ακαδημία με τους Φωτόπουλο, Μπολμπόφσκι να βρίσκονται στα υπ’ όψιν…
Κατά τα άλλα, όλοι οι παίκτες που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα που τέλειωσε, έχουν εκδηλώσει το ενδιαφέρον τους να παραμείνουν στον σύλλογο.
Με Νίκο Ζωιδάκη «ανοίγει» τη σεζόν
Επίσης, εκτός από τα της προετοιμασίας, στη διοίκηση της ομάδας του Ρεθύμνου που εδρεύει στα Περβόλια, έχουν τρέξει και τη χοροεσπερίδα τους. Όπως κάθε νέα χρονιά, έτσι και φέτος, θα ανοίξει με κρητικούς παραδοσιακούς χορούς σε σχολείο της περιοχής. Το συγκρότημα του Νίκου Ζωιδάκη θα διασκεδάσει τους φίλους αλλά και τους θαμώνες, οι οποίοι θα ανταποκριθούν στο κάλεσμα της ομάδας στις 4 Αυγούστου.
Τέλος, οι ακαδημίες του συλλόγου συνεχίζουν να τρέχουν μέχρι το τέλος του Ιουνίου. Η ημερομηνία λήξης της σεζόν δεν έχει δοθεί ακόμα, καθώς τα τμήματα συνεχίζουν να συμμετέχουν σ’ όλα τα πρωταθλήματα και στα τουρνουά όπου καλούνται…