Σερβίς δόθηκε στο ετήσιο τουρνουά μπιτς βόλεϊ, «Κουρούμπελο» το οποίο συγκέντρωσε 18 ομάδες σε δύο ομίλους και φυσικά αρκετό κόσμο στην παραλία του Ρεθύμνου.
Για άλλη μία σεζόν πραγματοποιείται ένα τόσο μεγάλο τουρνουά, το οποίο απολαμβάνει της εμπιστοσύνης των αθλητών του μπιτς βόλεϊ επί 18 ολόκληρα χρόνια. Υπάρχουν φυσικά τα νέα πρόσωπα αλλά υπάρχουν και οι… μαθουσάλες του τουρνουά που δεν γίνεται να λείψουν από μία τέτοια διοργάνωση.
Ως γνωστό, το τουρνουά διεξαγάγεται σε δύο ομίλους με τον Α’ να κάνει πρεμιέρα, όπου ανέδειξε δύο νικητές (Machu – Picchu και Fortezza Club) με καθαρά σετ (2-0) σετ και στον β’ έναν (Cactus), κατά συνέπεια, τους πρώτους τρεις πόντους για τις τρεις εκ των έξι ομάδων που αγωνίστηκαν.
Ας δούμε όμως τι συνέβη στα πρώτα αυτά ματς:
Machu – Picchu – Romeo 0-2 (19-21, 17-21)
Ανεξάρτητα με το τί είχε ειπωθεί και το αν θα έδινε τελικά το «παρών» η ομάδα του Machu Picchu στην πρεμιέρα, όχι μονάχα αγωνίστηκε αλλά «έδειξε εξ αρχής τα δόντια της» στον πρώτο της αντίπαλο. Το Machu – Picchu μοιάζει να διεκδικεί πρωταγωνιστικό ρόλο και θα κυνηγήσει όπως φαίνεται νίκες στα περισσότερα παιχνίδια του ομίλου του. Στο εν λόγω ματς, ξεκίνησε αρκετά δυνατά και μετά το αρνητικό 8-13, το «γύρισε» σε 14-14 για να αλλάξουν στο 17-18 οι ομάδες γήπεδο. Όλα ήταν ρευστά για τη συνέχεια. Χωρίς τον Λεμπιδάκη το Romeo&Family προσπάθησε να βρει τα «πατήματά» του, αφού σα νέα ομάδα που ήταν, φάνηκε ότι χρειάζονται να διορθώσουν κάποια κακώς κείμενα.
Παρ’ όλα αυτά, με το 19-21 έστω και δύσκολα, το 1ο σετ πήγε στο Romeo & Family. Στο 2ο σετ είχαμε ξανά το ίδιο σκηνικό, ένα αμφίρροπο παιχνίδι με πολλές φάσεις όπου αυξάνονταν ο χρόνος διάρκειας του παιχνιδιού. Στο 7-7 και στο 15-13 γύρισαν οι ομάδες δείχνοντας ότι το Machu Picchu θέλει να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη όμως, αφού από 15-13 έγινε 15-20 με πολλά λάθη και κακές επιλογές στις επιθέσεις. Το σετ έληξε 17-21 και με 0-2 σετ πήρε το 3ποντο το Romeo & Family.
Vienna-Fortezza (16-21, 13-21) 0-2
Το Fortezza, μπήκε στο φετινό… πάρτι του μπιτς βόλεϊ και με το «καλημέρα» έφτασε στην πρώτη του μεγάλη νίκη. Μπορεί να μην είχε συμβεί μέχρι σήμερα αλλά γι’ αυτές τις στιγμές ζουν στο Κουρούμπελο.
Βέβαια, είναι γεγονός ότι το Vienna κατέβηκε στον αγώνα με κάποιες ελλείψεις.
Τα παλικάρια του παλιού λιμανιού όμως, το ήθελαν, το πίστεψαν και εν τέλει, το πήραν. Και μάλιστα με 2-0 σετ και ένα καθαρό τρίποντο. Στο 1ο σετ γύρισαν οι ομάδες στο 7-7 και στο 12-16 για το Fortezza για να το κάνουν δικό τους τελικά με 16-21.
Στο 2ο σετ η κυριαρχία τους ήταν καθολική. Σ’ αυτό συνετέλεσαν και τα πολλά λάθη από το Vienna (που αγωνίστηκε με δύο γυναίκες στην σύνθεσή του), και γύρισαν γήπεδα στο 4-10 και 11-17. Το 13-21 αποτέλεσε αδιάψευστο μάρτυρα της διαφοράς που υφίσταντο ανάμεσα στις δύο ομάδες. (Χθες, το Fortezza θα αγωνιζόταν απέναντι στο Minibar σε ένα ντέρμπι που θα άφηνε εντυπώσεις και πολλά σχόλια).
Cactus-Minibar (21-10, 21-11) 2-0
Το Cactus έδειξε πολύ δυνατό και χωρίς τον Σπιταδάκη ο οποίος, σημειωτέον, έκατσε στον πάγκο. Και δίχως όμως καν στο γήπεδο τον «Βαγγέλη-Θανάση» κέρδισε με το άνετο 2-0 σετ κατακτώντας ένα καθαρό τρίποντο. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Minibar αξίζει συγχαρητήρια για την προσπάθειά της.
Το πιο σημαντικό ήταν ότι τα παιδιά της ομάδας το ευχαριστήθηκαν. Με 10 και με 11 πόντους αντίστοιχα σε κάθε σετ, ήταν αδύνατο, να τρομάξουν το Cactus που με τη σειρά του πήρε τα δύο σετ και ευελπιστεί σε πιο δυνατά παιχνίδια για τη συνέχεια.