Παντού μυρίζει πλέον Χριστούγεννα… ακόμα και στους ποδοσφαιρικούς στίβους, ακόμη και σε περιόδους όπου άλλοι πάνε κι άλλοι έρχονται εν όψει της μεταγραφικής περιόδου που επίκειται. Η διακοπή του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, δίνει την ευκαιρία για ένα reload σε όλα τα επίπεδα.
Από αυτόν τον κανόνα, εξαίρεση δεν θα μπορούσε να αποτελέσει ο Ερμής, ο οποίος ήδη ανακοίνωσε τους τρεις αποχωρήσαντες ποδοσφαιριστές. Αυτοί είναι ο Αλέξανδρος Σεχολάρι που αναφέραμε και στο χθεσινό ρεπορτάζ, ο Γιώργος Μέμος και ο Μάνος Λογοθέτης.
Για τον πρώτο εξηγήσαμε τους λόγους που στον Ερμή περίμεναν περισσότερα και φυσικά η δεδομένη πενιχρή προσφορά του στο πρωτάθλημα. Στην περίπτωση του Γιώργου Μέμου, δυστυχώς δεν άνοιξε σχεδόν ποτέ χώρος για να περάσει στη βασική ενδεκάδα. Πρόκειται για έναν ταχύτατο παίκτη με πολύ καλή τεχνική αλλά φαίνεται πως ο ανταγωνισμός ήταν πολύ μεγάλος γι’ αυτόν.
Το ίδιο ισχύει για τον τρίτο της παρέας, τον Βασίλη Λογοθέτη. Και ο ίδιος είναι αλήθεια ότι, βλέποντας πως είναι πολύ δύσκολο να διεκδικήσει κάποια θέση στον βασικό κορμό, αναζήτησε μια άλλη ποδοσφαιρική στέγη προκειμένου να «βάλει παιγνίδια στα πόδια του».
Η ανακοίνωση των «τριών»
Η διοίκηση του Ερμή με ανακοίνωσή της τοποθετήθηκε επίσημα αναφέροντας τα εξής: «Ο Α.Ο. Ερμής Ζωνιανών ανακοινώνει το τέλος της συνεργασίας με τους ποδοσφαιριστές: Αλέξανδρο Σεχολάρι, Λογοθέτη Μάνο και Μέμμο Γεώργιο. Τους εύχεται κάθε επιτυχία σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο».
Χρειάζεται σίγουρες λύσεις
Η χθεσινή ήταν και η τελευταία προπόνηση για τους τρεις παραπάνω ποδοσφαιριστές που βρίσκονται σε αναζήτηση νέας ομάδας. Την ίδια στιγμή, στον Ερμή έχουν γυρίσει σελίδα και ψάχνουν να βρουν αντικαταστάτες με διάθεση προσωπικής και ομαδικής διάκρισης.
Διακρίνοντας ότι η ομάδα έχει ανεβάσει κατά πολύ τις απαιτήσεις της, βέβαιο είναι ότι θα προσφύγει σε λύσεις αρκετά πιο σίγουρες και εν ανάγκη, σε λύσεις που θα τις γνωρίζει εν πολλοίς ο νεαρός προπονητής.
Μια τέτοια είναι αυτή του Μωραΐτη που αναφέραμε και στο χθεσινό μας φύλλο, τον οποίο γνωρίζει από την κοινή τους θητεία στον Ηρόδοτο. Δεν αποκλείεται λοιπόν να υπάρξουν ανάλογες περιπτώσεις παικτών με τον Γιώργο Πετράκη, ει δυνατόν, να έχει πρότερη γνώση της κατάστασης της πορείας τους στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι.
Η τελευταία προπόνηση και η πενθήμερη άδεια
Στο μεταξύ ασχολούμενοι με κάτι πιο ανάλαφρο, ευχές για καλά Χριστούγεννα αντάλλαξαν ποδοσφαιριστές, προπονητικό επιτελείο και διοίκηση χθες καθώς ήταν η τελευταία προπόνηση πριν τον εορτασμό της «Θείας γέννησης». Ο Γιώργος Πετράκης γύμνασε κανονικά την ομάδα του και με το πέρας της προπόνησης, έδωσε πενθήμερη άδεια στους ποδοσφαιριστές του.
Οι παίκτες θα κληθούν να βρεθούν ξανά στο γήπεδο από την Τρίτη 27 Δεκεμβρίου. Πασιαλής, Τοπούζης και Γεωργούλης έχουν εξασφαλίσει επιπλέον ημέρες άδειας από την διοίκηση και το προπονητικό επιτελείο, καθώς διαμένουν αρκετά μακριά από το νησί μας.
Το κλίμα ήταν ευχάριστο, υπήρχε διάθεση στην προπόνηση και όπως είθισται να συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, τα χαμόγελα ήταν πλατιά εκφράζοντας όλοι τα καλύτερα για μια νέα δημιουργική χρονιά.
Μάλιστα ο σύλλογος απευθυνόμενος στο κοινό εξέδωσε και μια ευχητήρια ανακοίνωση αναγράφοντας τα παρακάτω: «Η ομάδα του Ερμή Ζωνιανών και όλο το τεχνικό επιτελείο σας εύχεται μια ευτυχισμένη και δημιουργική χρονιά με υγεία αγάπη και ευτυχία».