Με τη συμμετοχή 250 αθλητών-τριών πραγματοποιήθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» το 2ο Τοπικό Πρωτάθλημα Ρεθύμνου Okinawa Karate. Οι αθλητές-τριες των τεσσάρων σωματείων του Νομού, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αποκόμισαν χρήσιμες εμπειρίες και κέρδισαν το χειροκρότημα των θεατών.
Οι αγώνες είχαν τον χαρακτήρα γιορτής, μιας και εκτός του συναγωνιστικού κομματιού, πραγματοποιήθηκαν επιδείξεις και αρκετά χάπενινγκ. Αθλητές όλων των ηλικιών διαγωνίστηκαν στα «Κάτα», αποδεικνύοντας το τεχνικό τους επίπεδο. Στον αγώνα «Κούμιτε» χάρισαν θέαμα, επιδεικνύοντας υψηλού επιπέδου αγωνιστικό επίπεδο. Την παράσταση έκλεψαν οι μικροί αθλητές, κατηγορίας «Junior», που συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνες Okinawa Karate.
Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος τα παρακάτω αθλητικά σωματεία που εδρεύουν στο Νομό Ρεθύμνης: Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου (Π. Κανακαράκης), Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου (Β. Συνολάκης), Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου (Γ. Δημητρόπουλος) και Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών «Πολυδάμας» Σπηλίου (Ν. Κόνδυλας).
Το 2ο Τοπικό Πρωτάθλημα υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης, η οποία «αγκαλιάζει» πάντοτε τις αθλητικές διοργανώσεις του Παγκρατίου, του Okinawa Karate και του Ju Jitsu. Επίσης, οι αγώνες διεξήχθησαν υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος (Κλάδος Άθλησης της οποίας είναι το Okinawa TE TAI), αλλά και με τη συνεργασία του Τμήματος Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης, όπως και της Anek Lines που είναι ο ακτοπλοϊκός χορηγός των τοπικών συλλόγων. Πολύτιμη ήταν επίσης η προσφορά των χορηγών του πρωταθλήματος. Τέλος, οι διοργανωτές ευχαρίστησαν θερμά τους εθελοντές που στελέχωσαν τις γραμματείες και κάλυψαν τις ανάγκες διαιτησίας των αγώνων.
Δηλώσεις
Παναγιώτης Κανακαράκης (προπονητής του Αθλητικού Συλλόγου Ρεθύμνου και επικεφαλής του Okinawa Karate στην Κρήτη): «Το τοπικό πρωτάθλημα αποτέλεσε παράδειγμα υγιούς ερασιτεχνικού αθλητισμού. Οι αθλητές και οι προπονητές των συλλόγων, που έλαβαν μέρος, επέδειξαν άριστη συμπεριφορά, με αποτέλεσμα οι αγώνες να κυλήσουν απολύτως ομαλά και οι θεατές να ευχαριστηθούν. Το πρωτάθλημα ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε. Να εντάξουμε δηλαδή παιδιά, τα οποία βρίσκονται σε πρώιμο αγωνιστικό στάδιο, στις αθλητικές διοργανώσεις».
Γιάννης Δημητρόπουλος (προπονητής του Αθλητικού Συλλόγου Ατσιποπούλου): «Οι αγώνες ήταν μια πολύ καλή εμπειρία για όλους, καθώς στην ουσία πρόκειται για ένα πρωτάθλημα εκπαιδευτικού χαρακτήρα. Τα παιδιά κάθε ηλικίας έχουν τη δυνατότητα να περάσουν καλά και να ευχαριστηθούν με τη συμμετοχή τους, ενώ αθλητές μεγαλύτερης ηλικίας και υψηλού αγωνιστικού επιπέδου από τοπικούς συλλόγους, έχουν μια καλή ευκαιρία να διεισδύσουν στη διαιτησία και να αποκομίσουν χρήσιμα συμπεράσματα που θα τους βοηθήσουν στην περαιτέρω αθλητική τους πορεία».
Βαγγέλης Συνολάκης (προπονητής της Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου): «Το Τοπικό Πρωτάθλημα ήταν μια πολύ καλή εμπειρία για τους αθλητές των συλλόγων του Ρεθύμνου που συμμετείχαν σε αυτό. Είναι μια διοργάνωση με χαρακτηριστικά γιορτής, που διεξάγεται σε απολύτως αθλητικά και φιλικά πλαίσια, καθώς βασικό μέλημά μας είναι να ευχαριστηθούμε και να διασκεδάσουμε όλοι, μετά από μια κοπιαστική χρονιά με έντονη αγωνιστική δραστηριότητα.
Γενικότερα, ήταν μια διοργάνωση υψηλού αγωνιστικού και οργανωτικού επιπέδου, με μεγάλη συμμετοχή αθλητών, γεγονός που αποδεικνύει ότι το Okinawa Karate είναι ένα άθλημα με γερές βάσεις και ελπιδοφόρο μέλλον.
Ευχαριστούμε την Περιφέρεια Κρήτης- Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, υπό την αιγίδα της οποίας διεξήχθη η διοργάνωση. Είναι σημαντικό οι τοπικοί φορείς να περιβάλλουν τους συλλόγους και τις διοργανώσεις μας με εμπιστοσύνη.
Επίσης, ευχαριστούμε το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης για την στήριξη και τη συνεργασία, την Anek Lines που μας υποστηρίζει στις ακτοπλοϊκές μετακινήσεις, καθώς και όλους τους χορηγούς του πρωταθλήματος.
Βεβαίως ευχαριστούμε την Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος υπό την αιγίδα της οποίας διεξήχθη το πρωτάθλημα. Τέλος, τους εθελοντές (διαιτητές, γραμματείες) που πρόσφεραν πολύτιμες υπηρεσίες όπως και όλους τους Συλλόγους για την υποδειγματική συμμετοχή τους».
Νεκτάριος Κόνδυλας (προπονητής του Αθλητικού Συλλόγου «Πολυδάμας»): «Το φετινό πρωτάθλημα ήταν μια όμορφη συνάντηση όπου μικροί και μεγάλοι αθλητές είχαν την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητές τους στο καράτε. Μπράβο σε όλους για τη συμμετοχή και τις επιτυχίες και μπράβο στους γονείς και συγγενείς για την υπομονή και την υποστήριξη».