Η αγωνιστική σεζόν ολοκληρώθηκε πριν λίγες ημέρες και οι καλοκαιρινές διακοπές ξεκίνησαν. Περισσότερο φυσικά για τους αθλητές, καθώς προπονητές και διοικούντες κάνουν ήδη τις πρώτες σκέψεις εν όψει της νέας χρονιάς. Σαφώς και στόχος τους είναι η δημιουργίας ενός ακόμα πιο δυνατού ρόστερ, μιας και μετά από πολλά χρόνια αρκετοί θα είναι οι πρωταγωνιστές που θα παραμείνουν στο «κεραμιδί» ρόστερ.
Οι άνθρωποι της ΚΑΕ πάλεψαν αρκετά το περασμένο καλοκαίρι και φέτος απολαμβάνουν τους καρπούς. Πάλεψαν για να δημιουργήσουν έναν αξιόλογο και δυνατό ελληνικό κορμό και μάλιστα όχι μόνο για έναν χρόνο. Χάρης Γιαννόπουλος, Ανδρεάς Χριστοδούλου και Θωμάς Κώττας έχουν σίγουρη θέση στο ρόστερ της νέας χρονιάς.
Τα λόγια για τον αρχηγό είναι περιττά, καθώς αισθάνεται Ρεθεμνιώτης και η ερχόμενη σεζόν θα είναι η 3η του στην ομάδα. Έχει δεθεί με τον κόσμο, ηγείται εντός και εκτός παρκέ και φυσικά η απόδοσή του στα πλέι οφ και δη στα ματς με τον Κολοσσό ήταν καταλυτική. Κάθε προπονητής μπορεί να νιώθει σιγουριά για το καλό κλίμα στα αποδυτήρια και παράλληλα για μία αξιόπιστη λύση όταν η μπάλα… καίει. Ο Χάρης Γιαννόπουλος υπέγραψε πέρυσι 2ετές συμβόλαιο και μάλιστα φέτος θα παραμείνει στην πόλη και θα γυμνάζεται στο «Μελίνα Μερκούρη».
Το «κεφάλαιο» Ανδρέας Χριστοδούλου είναι πολύ σημαντικό για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα. Ο νεαρός γκαρντ είχε μία μεστή, γεμάτη σεζόν που ουσιαστικά ήταν η πρώτη της καριέρας του. Απέδειξε πως έχει τα προσόντα και τις δυνατότητες να σταθεί και μάλιστα με αξιώσεις στην κατηγορία. Και ο ίδιος ξέρει πως πρέπει να δουλέψει πολύ περισσότερο και πάνω σε συγκεκριμένα κομμάτια του παιχνιδιού του. Πρωτίστως στο σουτ και στη συνέχεια στις αποφάσεις του εντός παρκέ. Αν καταφέρει και απειλεί με συνέπεια από μέση και μακρινή απόσταση και παράλληλα ανταπεξέλθει για μερικά λεπτά στον “1”, τότε θα μπορεί να σταθεί σε μία πολύ μεγαλύτερη ομάδα. Έλληνες αθλητές με τέτοια προσόντα και έκρηξη σπανίζουν.
Τέλος, ο 3ος… της παρέας είναι ο Θωμάς Κώττας. Ο νεαρός σέντερ δεν κατάφερε να παρουσιάσει την απαιτούμενη σταθερότητα, ενώ τον άφησε πολύ πίσω ο τραυματισμός στο φινάλε του α’ γύρου. Χρειάζεται εξίσου αρκετή δουλειά και κυρίως στις τοποθετήσεις εντός ρακέτας. Και σε άμυνα και σε επίθεση. Σίγουρα θα πάρει περισσότερο χρόνο τη νέα χρονιά και οι άνθρωποι της ομάδας περιμένουν πάρα πολλά από τον πρώην σέντερ του ΠΑΟΚ.
Ειλημμένη απόφαση η παραμονή Φιτζπάτρικ
Ο MVP του Ρέθυμνο Cretan Kings. Ο άνθρωπος που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κανονικό «πολυεργαλείο» για κάθε προπονητή και πολύτιμος συμπαίκτης. Ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ αποτέλεσε την πρώτη περυσινή καλοκαιρινή μεταγραφή και μέσα στη σεζόν έβαλε… φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην επιτυχημένη πορεία της ομάδας. Οι διοικούντες έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι, ενώ και ο ίδιος δεν διστάζει να τονίζει πως δεν θέλει να πάει πουθενά και πως θέλει να παραμείνει κάτοικος Ρεθύμνου.
Οι διοικούντες έχουν πάρει την απόφασή τους και αναμένεται να ενεργοποιήσουν την οψιόν στο συμβόλαιό του, η οποία προβλέπει την ανανέωση για έναν ακόμα χρόνο. Λήγει στις 30 Ιουνίου, αλλά οι Ρεθεμνιώτες αναμένεται να το κάνουν πολύ νωρίτερα.
Συνεπώς, το Ρέθυμνο Cretan Kings της νέας περιόδου θα έχει τον περυσινό βασικό κορμό και αυτό πραγματικά είναι μεγάλη υπόθεση. Και αγωνιστικά και από πλευράς προσαρμογής… των νέων κομματιών του παζλ.
Σύντομα θα ξεκαθαρίσει η παραμονή ή όχι του Νίκου Βετούλα
Ο Πατρινός τεχνικός ανέλαβε την ομάδα σε μία δύσκολη περίοδο, αλλά κατάφερε και την οδήγησε σε μία σειρά επιτυχιών και δη μέχρι τον Β’ γύρο των πλέι οφ. Οι διοικούντες θέλουν να του παραδώσουν τα ηνία και για τη νέα χρονιά, ενώ και ο ίδιος θέλει να παραμείνει στην ομάδα. Το όλο ζήτημα, όμως, «κολλάει» στο ότι ο Νίκος Βετούλας έχει επαγγελματικές υποχρεώσεις στην Πάτρα. Αυτές τις ημέρες προσπαθεί να διευθετήσει κάποια θέματα και στη συνέχεια θα καθίσει στο ίδιο τραπέζι με τον Κωστή Ζομπανάκη και τον Ηρακλή Μανουκαράκη. Το ραντεβού δεν θα αργήσει και άπαντες περιμένουν με αγωνία τις εξελίξεις. Οι πιθανότητες παραμονής είναι μοιρασμένες.
Ερωτηματικό για Άρνολντ, Τάλτον, Λέμον
Τα συμβόλαια των Άρνολντ, Τάλτον και Λέμον ολοκληρώθηκαν, με τους ανθρώπους της ομάδας να μένουν ευχαριστημένοι από την προσφορά τους. Στον πρώτο αναμένεται να κατατεθεί πρόταση για ανανέωση της συνεργασίας, αλλά με μειωμένες αποδοχές. Πρέπει να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες και γι’ αυτό πήραν μία τέτοια απόφαση. Δεν αποκλείεται, όμως, να την αποδεχτεί μιας και του αρέσει πάρα πολύ η ζωή στο Ρέθυμνο και γενικότερα η λειτουργία της ομάδας. Μεγάλο ρόλο στην απόφασή του θα παίξει και η παραμονή Φιτζπάτρικ.
Από κει και πέρα, ο Νίκος Βετούλας επιθυμεί την παραμονή και του Τάλτον και του Λέμον. Θεωρεί πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ τους και τη νέα σεζόν θα παρουσιαστούν ακόμα καλύτεροι και φυσικά πιο έμπειροι στο σκληρό ελληνικό πρωτάθλημα. Συνεπώς, πολλά θα εξαρτηθούν από το αν ο Πατρινός τεχνικός παραμείνει στο τιμόνι της ομάδας.
Αποχαιρετάει ο Σάφτενααρ- Επιστρέφει ο Έντουαρντς
Ο Ρόλαντ Σάφτενααρ παρέμεινε για 3 χρόνια στο Ρέθυμνο, με την θητεία του να περνάει από… χίλια κύματα. Από το εκπληκτικό ξεκίνημα, στον ξαφνικό τραυματισμό, στην 2ετή ανανέωση, στην αντικατάσταση από τον Κράβιτς (!!!) και ξανά στην επιστροφή στις επάλξεις. Ο κύκλος του Ολλανδού σέντερ έκλεισε και ήδη αναζητά το νέο προορισμό στην καριέρα του. Από τα καλύτερα παιδιά που έχουν περάσει από την ομάδα, τιμώντας το συμβόλαιό του.
Από κει και πέρα, στο Ρέθυμνο θα επιστρέψει ο Μπράντον Έντουαρντς. Ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ – σέντερ παραχωρήθηκε δανεικός μεσούσης της σεζόν σε ομάδα της Ελβετίας, αλλά η προετοιμασία θα τον βρει ξανά στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι άνθρωποι της ομάδας πιστεύουν πολύ στις ικανότητές του και αναμένεται να τον στηρίξουν τη νέα αγωνιστική σεζόν.
Επίσης, πρόταση ανανέωσης θα κατατεθεί και στον Χριστόφορο Ραζή. Ο Κύπριος γκαρντ είχε συγκεκριμένο ρόλο, αλλά σε μία ομάδα χρειάζονται 12 παίκτες. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει η περίπτωση του Ηλία Θεοδωρίδη και δη το αν θα παραμείνει στην ομάδα ή θα παραχωρηθεί σε άλλο σύλλογο για να πάρει χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη, στην ΑΕΚ θα επιστρέψει ο Καμπερίδης, καθώς ο δανεισμός του ολοκληρώθηκε.