Σε νέες σκακιστικές κόντρες θα αναλωθούν, μικροί και λίγο μεγαλύτεροι σκακιστές από την Α’θμια και τη β’θμια Εκπαίδευση Νομού Ρεθύμνου, εν όψει του 14ου Σχολικού πρωταθλήματος.
Αυτή την Κυριακή, από το πρωί στις 10:00 π.μ., μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων του Ν. Ρεθύμνου, θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν, να συναγωνιστούν, να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στο άθλημα των έξυπνων.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο ξενοδοχείο «Theartemis» εκεί όπου είχε λάβει χώρα το πρόσφατο, απόλυτα επιτυχημένο Παγκρήτιο πρωτάθλημα σκακιού. Οι νικητές θα κρίνονται στους πέντε γύρους. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν μαθητές-τριες που παρακολουθούν μαθήματα στο σκακιστικό όμιλο, μαθητές-τριες σε τμήματα των σχολείων τους ή ακόμα και αυτοδίδακτοι παίκτες.
Τρόποι προσέλκυσης νέων παικτών
Οι διοργανωτές, στην προσπάθειά τους να προσελκύσουν νέα παιδιά προκειμένου να μυηθούν στην τέχνη αυτού του γοητευτικού και παράλληλα απαιτητικού διανοητικά αθλήματος, εκτός από τις καθιερωμένες βραβεύσεις στους 3 πρώτους κάθε σχολικής τάξης, θα βραβεύσουν επιπλέον τους πρώτους που δεν είναι ενταγμένοι σε σκακιστικό σύλλογο, καθώς και τα πρώτα κορίτσια. Εννοείται πως, σε όλα τα παιδιά θα δοθεί τιμητικό δίπλωμα συμμετοχής.
Το σχολικό πρωτάθλημα διεξάγεται υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης, Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και με επιπλέον χορηγούς την ANEK Lines-Blue Star Ferries.