Με αφορμή την αναστολή της κινητοποίησης που έκαναν την περασμένη εβδομάδα οι συμβασιούχοι- παρατασιούχοι της υπηρεσίας καθαριότητας του Δήμου Ρεθύμνης, εξέδωσαν την παρακάτω ανακοίνωση:
«Στις 26-3-2019 ως προσωρινοί εργαζόμενοι προχωρήσαμε στην κατάληψη του αμαξοστασίου του Δήμου Ρεθύμνης ως μοναδικό τρόπο να αναδείξουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε στη μη στήριξη της Δημοτικής Αρχής στον αγώνα που κάνουμε για την παραμονή στην εργασία μας μετά από τέσσερα χρόνια ομηρίας.
Στις 29/3 είχε προγραμματιστεί η αγωγή μας που όμως αναβλήθηκε. Εμείς προτάσσοντας το συμφέρον της πόλης έναντι στα καιρικά φαινόμενα, αναστείλαμε τον αγώνα μας και η αποκομιδή ξεκίνησε την ίδια μέρα παρόλο που στη 1/4/2019 εκδικάζονται τα ασφαλιστικά μέτρα για την παραμονή στην εργασία μας.
Ζητάμε τη συμπαράσταση της τοπικής κοινωνίας όχι μόνο στον αγώνα αλλά και στην εκδίκαση της κύριας αγωγής μας στις 17-5 και παρακαλούμε την κατανόησή σας στην επόμενη κινητοποίησή μας.
Ευχαριστούμε θερμά όσους συμπαραστάθηκαν στον αγώνα μας με κάθε τρόπο».