Μπορεί να βρισκόμαστε στο κατώφλι του 2017, το πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας όμως βρίσκεται λίγο πριν τα μισά του δρόμου. Παρ’ όλα αυτά, έχει δοθεί προς τα έξω ένα πολύ μεγάλο μέρος της εικόνας που αναμένεται να ολοκληρωθεί στις αρχές του επερχόμενου Μαΐου.
Το πρόγραμμα για τις εναπομένουσες αγωνιστικές του α’ γύρου δόθηκε από την ΕΠΣΡ και μένει να δούμε ποιος θα λάβει -έστω και άτυπα τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα και ποιος θα πάρει κομπιουτεράκια και θα προσθαφαιρεί βαθμούς μέσα από τις πιθανότητες νικών ή ηττών για να σώσει την κατηγορία.
Σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, η Επισκοπή πέρασε μπροστά έχοντας φυσικά σε απόσταση αναπνοής τον Αστέρα και τον Ρεθυμνιακό. Στην κορυφή πάντως προλάβαμε να τους δούμε και τους τρεις σ’ αυτές τις 13 αγωνιστικές.
Όσο για την ουρά, εκεί το πράγμα μπερδεύει. Γιατί μπορεί να είναι ο Κεραυνός και ο Ψηλορείτης οι πρώτοι υποψήφιοι όμως, ο Ιανουάριος φέρνει μεταγραφές και δεν γνωρίζουμε ακόμα ποιες θα είναι -και αν κάνουν- κινήσεις οι δύο αυτές ομάδες. Ήδη πάντως, ο Κεραυνός πραγματοποίησε το πρώτο του καλό «ντιλ». Ο 33χρονος τερματοφύλακας Γιώργος Παλιεράκης έδωσε τα χέρια προκαταβολικά με τη διοίκηση και τον προπονητή Στέλιο Κοζανίδη και είναι έτοιμος να πάρει θέση κάτω από τα δοκάρια επιστρέφοντας έπειτα από 10 χρόνια στο σωματείο.
Στον Ψηλορείτη που υπολείπεται ενός βαθμού των «καναρινιών» έχει ξεκινήσει μια σειρά από επαφές οι οποίες όμως δεν επιβεβαιώνονται για την ώρα. Ο Λ. Τζαγκαράκης θα επιληφθεί των θεμάτων αυτών για να μπορέσει η διοίκηση να «ζυγίσει» το οικονομικό βάρος και ανάλογα να προχωρήσει σ’ αυτά.
Για την ώρα όμως καλό είναι να ρίξουμε μια ματιά στο πλήρες πρόγραμμα που βρίσκεται τις ομάδες με υποχρεώσεις στην αρχή του νέου έτους.
Η μάχη για την κορυφή ως το φινάλε του α’ γύρου:
Επισκοπή (31β.): 14η Επισκοπή – ΟΦ Αρμένων και 15η Δόξα Πλατανέ – Επισκοπή.
Αστέρας (30β.): 14η Σπήλι – Αστέρας και 15η Αστέρας – Κεραυνός.
Ρεθυμνιακός (29β.): 14η Ρεθυμνιακός – Ψηλορείτης και 15η ΕΑΠ Ρεθυμνιακός.
Η μάχη για την παραμονή ως το φινάλε του α’ γύρου:
Κεραυνός (5β.): 14η Κεραυνός – Δόξα Πλατανέ και 15η Αστέρας – Κεραυνός.
Ψηλορείτης (4β.): 14η Ρεθυμνιακός – Ψηλορείτης και 15η Ψηλορείτης -ΠΑΟ Αλφάς.
Η 14η αγωνιστική:
Σάββατο 6/1/2018
Γηπ. Αρμένων, 15.00: Ρεθυμνιακός – Ψηλορείτης
Γηπ. Μελιδονίου, 15.00: Τάλως Μελιδονίου – Ποσειδώνας
Κυριακή 7/1/2018
Γηπ. «kido», 15.00: Κεραυνός – Δόξα Πλατανέ
Γηπ. Αρμένων, 15.00: Άρης – ΕΑΠ
Γηπ. «Θ. Βαρδινογιάννης», 15.00: Επισκοπή – ΟΦ Αρμένων
Γηπ. Ανωγείων, 15.00: Αετός Αν. – Κάλυβος
Δευτέρα 8/1/2018
Γηπ. Σπηλίου, 15.00: Σπήλι – Αστέρας
Ρεπό: ΠΑΟ Αλφάς
Η 15η αγωνιστική
Σάββατο13/1/2018
Γηπ. Αλφάς, 15.00: Δόξα Πλατανέ – Επισκοπή
Γήπεδο Γερανίου, 15.00: Ποσειδώνας – Άρης
Γηπ. Μελιδονίου, 15.00: Τάλως Μελιδονίου – Αετός Ανωγείων
Κυριακή 14/1/2018
Γηπ. «kido», 11.00: Αστέρας – Κεραυνός
Γηπ. Αλφάς, 15.00: Κάλυβος – Σπήλι
Γηπ. Φουρφουρά, 15.00: Ψηλορείτης – ΠΑΟ Αλφάς
Γηπ. Ατσιποπούλου, 15.00: ΕΑΠ – Ρεθυμνιακός
Ρεπό: ΟΦ Αρμένων