O 10ος ποδηλατικός αγώνας «Βασίλης Δαμβόγλου» πραγματοποιήθηκε για μία ακόμη χρονιά στον τόπο της γενέτειράς του, στις Μαργαρίτες Μυλοποτάμου.
Μέσα από την όλη εκδήλωση που έχει και πολιτιστικές προεκτάσεις, οι ποδηλάτες της Κρήτης έκαναν πετάλι στη μνήμη του, καθώς ο ίδιος αποτελούσε κομμάτι του συγκεκριμένου αθλήματος φορώντας τη φόρμα του Τάλως ΑΝΕΚ Lines που ήταν άλλωστε και το σωματείο που διοργάνωσε τον αγώνα.
Υπό την αιγίδα του Δήμου Μυλοποτάμου λοιπόν και με την αρωγή της πολιτιστικής οικολογικής εταιρίας που φέρει το όνομα του τιμώμενου, την τοπική Κοινότητα, την Πολιτιστική Κίνηση, την Ενορία και τους κατοίκους των Μαργαριτών, τους χορηγούς, «Κεραμείον» και «Bean Studio», καθώς και όλους όσοι συνέβαλαν στην ομαλή λειτουργία της εκδήλωσης, πραγματοποιήθηκε ο ποδηλατικός αγώνας, ο οποίος μάλιστα εντάχθηκε στο Πρωτάθλημα Κρήτης.
Λύση συνεργασίας ΠΑΣ – Λυραντωνάκη – Ήρθε ο Βαρβεράκης
Σ’ ό,τι αφορά τα γενικότερα νέα της ποδηλασίας, ο ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας με τον Στέφανο Λυραντωνάκη. Η επίσημη τοποθέτηση του συλλόγου αναφέρει τα εξής: «Ο ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» ανακοινώνει την λήξη της συνεργασίας μας μετά από 2,5 χρόνια με τον προπονητή Στέφανο Λυραντωνάκη, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για τις πολύτιμες υπηρεσίες και γνώσεις που μας μετέφερε. Του ευχόμαστε να είναι υγιής και κάθε επιτυχία σε ό,τι κάνει».
Λίγο μετά αναρτήθηκε μέσω του λογαριασμού που διατηρεί ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος στο fb η ανακοίνωση της αντικατάστασης του απερχόμενου προπονητή από τον Γιώργο Βαρβεράκη αναφέροντας: «Ο ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» καλωσορίζει στην οικογένειά του στην θέση του Α προπονητή τον Γιώργο Βαρβεράκη. Γιώργο καλωσόρισες στην παρέα μας».