Τελικά θα χρειαστεί να διανύσουμε αρκετές από τις μέρες του Αυγούστου για να γνωρίζουν οι άνθρωποι της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου του Αστέρα Ρεθύμνου, αν θα αλλάξει κάτι από τον αρχικό σχεδιασμό-πείραμα που σκέφτεται να εφαρμόσει στους 4 Ομίλους της φετινής Β’ Εθνικής κατηγορίας η διοργανώτρια ΕΠΟ.
Κι αυτό γιατί, η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων συμμετοχής στην δεύτερη ιεραρχικά κατηγορία των Εθνικών πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου γυναικών είναι η 21/8 και μέχρι τότε, αλλά και ίσως και λίγες ημέρες αργότερα να υπάρξουν ανακατανομές και αναθεώρηση σκέψεων και πλάνων από την διοργανώτρια αρχή. Γιατί, κάτι η κρίση, κάτι η δυσκολία ανεύρεσης χορηγιών που θα στηρίξουν την προσπάθεια κάποιων γυναικείων ομάδων να μετέχουν στις κατηγορίες ίσως μας φέρουν μπροστά σε φαινόμενα αδυναμίας συμμετοχών, ακόμη και ομάδων που «κουβαλούν» ιστορία στο άθλημα. Δεν είναι άλλωστε άγνωστα παρόμοια συμβάντα ακόμη και σε αντρικά συγκροτήματα.
Ο Βόλος… πλησιάζει την Κρήτη
Ο μέχρι τώρα σχεδιασμός που επικρατεί είναι οι «κυρίες του Αστέρα» μαζί με τους άλλους δυο εκπροσώπους της Κρήτης στην Β’ Εθνική, τον Εργοτέλη που υποβιβάστηκε από την Α’ Εθνική κατηγορία και τα Χανιά που προβιβάστηκαν από τον Όμιλο της Μεγαλονήσου, της Γ’ να μετέχουν στον 3ο όμιλο της φετινής σεζόν, όπου σίγουρα θα αντιμετωπίσουν τις εκπροσώπους της Θεσσαλίας, Βόλος 2004 και Μαγνησιακός ΑΣΒ. Μάλιστα η ΕΠΟ… προνόησε για τις υπόλοιπες τρεις ομάδες που θα ολοκληρώσουν τον 8μελή φετινό όμιλο, στις εκπροσώπους της Αττικής να έχουν το δικαίωμα επιλογής, σε ποιον από τους 3ο και 4ο Όμιλο (νησιά) θέλουν να μετέχουν. Μια δυνατότητα που πραγματικά προκαλεί αρκετά ερωτήματα. Με το μεγαλύτερο φυσικά της επιβολής ομίλου για τις ομάδες Κρήτης, Θεσσαλίας και νησιών και της επιλογής για τις Αθηναϊκές και Πειραϊκές ομάδες.
Οι Αθηναίοι και οι υπόλοιποι…
Και αν για κάποιους η διαφοροποίηση αυτή μπορεί να μοιάζει «τοπικιστική γκρίνια» δεν θα αργήσει να φανεί και εντός των αγωνιστικών χώρων, ότι ο 3ος όμιλος με τους Κρητικούς εκπροσώπους, ένας εκ των οποίων (Εργοτέλης) αγωνιζόταν μέχρι πέρσι στα «σαλόνια» των πρωταθλημάτων του γυναικείου ποδοσφαίρου, ένας δεύτερος, έστω και νεοφώτιστος (Αστέρας Ρεθύμνου), διεκδίκησε μέχρι και λίγο πριν το τέλος του πρωταθλήματος την άνοδό του, είναι σαφώς πιο δυνατός και ανταγωνιστικός, συμπεριλαμβανομένου και των ομάδων της Θεσσαλίας, από τον 4ο των νησιών, όπου ο Σταυρός Καλυθίων Ρόδου είναι νεοφώτιστος, ο Διαγόρας Ικαρίας κατάφερε να εξασφαλίσει την τελευταία αγωνιστική την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ και οι Τριάντες Ιαλυσού Ρόδου «πάλεψαν» σκληρά μέχρι και την «αυλαία» του περσινού πρωταθλήματος, για να μετέχουν και την νέα χρονιά στην Α’ Εθνική. Έτσι, η επιλογή για τους πιο φιλόδοξους, εκείνους που ψάχνουν την παρουσία στην Α’ Εθνική, είναι «φως-φανάρι». Αποτέλεσμα; Το ερώτημα «ποιον όμιλο να διαλέξω» μοιάζει να έχει σαν απάντηση με το ουτοπικό «πόσο βαστάει η τσέπη μου για μια άνοδο στην Α’ Εθνική».
Οι 8 με το δικαίωμα επιλογής…
Άρα, όταν θα έρθει η ώρα της «κρίσης» ή αλλιώς της τελικής απάντησης, τότε 8 εκπρόσωποι του Λεκανοπεδίου, ανάλογα με τον προγραμματισμό τους, αλλά και τα μεγαλεπήβολα ή μικρότερου βαθμού σχέδιά τους θα αποφασίσουν με πιο πιθανό γνώμονα το βαλάντιό τους.
Η Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου, Νέες Ατρομήτου, Ολυμπιάδα Υμηττού, Νέοι Δραπετσώνας, Καλαμάκι-Άλιμος, Βριλήσσια, Αγία Παρασκευή και Πήγασος Θριασίου, έχουν λίγες ημέρες χρόνο ακόμη για να σκεφτούν πού θα καταλήξουν. Γιατί σύμφωνα με τον σχεδιασμό της ΕΠΟ όλοι οι παραπάνω έχουν το δικαίωμα επιλογής. Όσο και αν αυτό εμφανίζεται για τους νησιώτες και τους Θεσσαλούς «κάπως»…
Εξάλλου και οι μεν και οι δε, τις ίδιες δαπάνες θα έχουν. Μήπως το πιο δημοκρατικό μέσο της κλήρωσης θα ήταν και το πιο δίκαιο…;