Στον αγώνα μνήμης για τον Λούη Τίκα (Ηλία Σπαντιδάκη) έτρεξαν φίλοι αθλητές του δρόμου, είτε ως ανεξάρτητοι, είτε μέσα από το σωματείο το οποίο ανήκουν. Σε μια διαδρομή 10.500μ., οι συμμετέχοντες έκαναν μια μεγάλη προσπάθεια, καθώς οι θερμοκρασίες ήταν οριακές για τέτοιες διοργανώσεις. Με πλήρη άπνοια και το θερμόμετρο να αγγίζει τους 36 βαθμούς, οι αθλητές κυριολεκτικά ξεπέρασαν τον εαυτό τους και η αλήθεια είναι πως στον 2ο φετινό δρόμο, ήταν πολλοί αυτοί που το έκαναν πράξη.
Το μήνυμα που άφησε ως παρακαταθήκη ο Ρεθεμνιώτης αγωνιστής, Ηλίας Σπαντιδάκης (Λούης Τίκας στην Αμερική), έγινε άξιο αναφοράς και προσπάθειας μέσα απ’ αυτή την αγωνοθεσία, καθώς υπήρξε πρωτεργάτης του αγώνα των ανθρακωρύχων στην Αμερική, που πάλεψαν για ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς και αξιοπρεπή ζωή γι’ αυτούς και τα παιδιά τους, το οποίο είναι: «Την ιστορία αξίζει να τη μελετάμε επειδή ακριβώς επαναλαμβάνεται. Τα γεγονότα του παρελθόντος μας δίνουν το μήνυμα για το πώς πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε στο παρόν και στο μέλλον».
Οι 68 δρομείς που άντεξαν στη ζέστη, άνδρες και γυναίκες, παρατάχθηκαν στη γραμμή της εκκίνησης μπροστά από την είσοδο της Ιερής Μονής Αρκαδίου στις 18.30.
Μετά την αναφορά που έγινε στα γεγονότα, που οδήγησαν τον -πρωτεργάτη του ξεσηκωμού των σκλάβων ανθρακωρύχων- Λούη Τίκα, στη δολοφονία του και την τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του, οι αγωνιζόμενοι ξεκίνησαν και περνώντας από τα χωριά της περιοχής, Αμνάτο και Κυριάνα, άρχισαν να τερματίζουν μετά από 10,5 χλμ στη Λούτρα.
Οι πρώτοι άνδρες
Στους άνδρες είχαμε στην πρώτη τριάδα της κατάταξης τρία από τα μεγαλύτερα ονόματα σε επίπεδο Κρήτης αλλά και σε Πανελλαδικό επίπεδο και είναι:
1ος ο Χρήστος Χατζάκης-Καζάνης,
2ος ο Μανώλης Σηφάκης,
3ος ο Μιλτιάδης Καμπιτάκης.
Οι πρώτες γυναίκες
Στις γυναίκες, στις πρώτες θέσεις τερμάτισαν τρεις πολλά υποσχόμενες και πολύ καλές αθλήτριες του Κρητικού δρομικού κινήματος οι:
1η η Ειρήνη Σαρρή
2η η Sabrina Collet και
3η η Ειρήνη Ραπτάκη.
• Η οργανωτική επιτροπή των αγώνων δεν λησμόνησε να ευχαριστήσει για την πολύτιμη βοήθειά τους, τον Δήμο Ρεθύμνου, την Τροχαία Ρεθύμνου, τους εθελοντές Σαμαρείτες, το ΕΚΑΒ Ρεθύμνου, την Ιερά Μονή Αρκαδίου, τους πολιτιστικούς συλλόγους Λούτρας και Αμνάτου, τον Σύλλογο Ενεργών Πολιτών Ρεθύμνου ΣΥΝΠΟΛΙΣ και την Παγκρήτια Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων.
Η γενική κατάταξη «2ος δρόμος Λούης Τίκας»
Οι πρώτοι «10»
Ονομ/νυμο Χρόνος
1. Χρήστος Καζάνης-Χατζάκης 33:07”
2. Μανώλης Σηφάκης 34:02”
3. Μίλτος Καμπιτάκης 34:40”
4. Μανώλης Φιλιππάκης 38:38”
5. Ιάννης Φασουλάς 39:51”
6. Κωνσταντίνος Μανιουδάκης 41:02”
7. Σιμόν Μάδερ 41:14”
8. Νίκος Δουρουντάκης 41:42”
9. Ράφαελ βαν ντεν Μπροκ 41:59”
10. Μανώλης Γιακουμάκης 42:30”
Θέσεις 11-20:
11. Γιώργος Κανακάκης 42:55”,12. Ζαχαρίας Βασιλάκης 43:28”, 13. Eduardus Gkornard 43:32”, 14. Νικόλαος Παλάσης 44:18”, 15. Δημήτρης Λαχνιδάκης 44:36”, 16. Παναγιώτης Αϊβαλιώτης 44:56”, 17. Κωνσταντίνος Διρμιτζάκης 45:04”, 18. Μιχάλης Μπελιβανάκης 45:45”, 19. Νίκος Σκυριανόγλου 46:13”, 20. Ειρήνη Σαρρή 46:23”.
Θέσεις 21-30:
21. Ηλίας Φραγκιαδάκης 46:23”, 22. Νεκτάριος Στασινόπουλος 47:49”, 23. Ζαχαρίας Λαγουδάκης 47:49”, 24. Θωμάς Παπαδάκης 47:58”, 25. Ευάγγελος Δασκαλάκης 48:18”, 26. Γαβριήλ Συριανόγλου 48:26”, 27. Γιάννης Φωτάκης 48:52”, 28. Γιώργος Κατσούλης 49:43”, 29. Γιώργος Κανετάκης 49:46”, 30. Γιώργος Λιουδάκης 50:22”.
Θέσεις 31-40:
31. Γιάννης Βασιλάκης 50:42”, 32. Μάρκος Δερεδάκης 50:59”, 33. Μιχάλης Παπαδάκης 52:03”, 34. Στυλιανός Καλμπουτζάκης 52:17”, 35. Αντώνης Καλούρης 52:19”, 36. Γιώργος Σπυριδάκης 52:42”, 37. Κώστας Τσιάλιος 52:44”, 38. Σαμπρίνα Κολέτ 53:37”, 39. Δημήτρης Περβολιανάκης 53:48”, 40. Κωνσταντίνος Σπυριδάκης 53:55”.
Θέσεις 41-50:
41. Ειρήνη Ραπτάκη 54:47”, 42. Κωνσταντίνος Ιερωνυμάκης 55:33”, 43. Γιώργος Μακρυποδάκης 55:44”, 44. Φραγκίσκος Πετράκης 56:05”, 45. Αντώνης Μαθιουλάκης 56:25”, 46. Άγγελος Ζαγκλής 56:41”, 47. Γιάννης Βρουχάκης 56:41”, 48. Γιώργος Βεργίτσης 57:07”, 49. Ράνια Τελιοπούλου 57:14”, 50. Κώστας Μπαρπουνάκης 58:15”.
Θέσεις 51-60:
51. Γιώργος Σηφάκης 58:22”, 52. Δημήτριος Νινίκας 58:45”, 53. Μαρία Σκουρβουλιανάκη 1:01:16”, 54. Μιχάλης Κληρής 1:01:20”, 55. Βασιλική Λαναρίδου 1:03:31”, 56. Κωνσταντίνος Ακουμιανάκης 1:05:28”, 57. Μανώλης Αλεξόπουλος 1:05:28”, 58. Γιώργος Δρόγκουλας 1:05:38”, 59. Νικόλαος Αρχοντής 1:07:29”, 60. Μιχάλης Τσιτσιδάκης 1:07:47”.
Θέσεις: 61-68:
61. Πέτρος Ανδρουλιδάκης 1:09:09”, 62. Γιώργος Καλλέργης 1:11:33”, 63. Μαγδαληνή Σηφάκη 1:12:01”, 64. Γιάννης Βραβορίτης 1:12:48”, 65. Νικόλαος Τσιτσιδάκης 1:12:48”, 66. Αργυρώ Πλουμή 1:13:17”, 67. Παναγιώτης Θεοδώσης 1:15:51”, 68. Ευτύχης Κατάχης 1:15:55′.