Η θεατρική παράσταση «Οκτώ γυναίκες κατηγορούνται», βασισμένη στο ομώνυμο έργο του Ρομπέρ Τομά θα παρουσιαστεί στο θέατρο Ερωφίλη από την ομάδα «Από-δραση» του Πολιτιστικού Συλλόγου Ρεθύμνης το Σάββατο 4, την Κυριακή 5 και την Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου.
Υπόθεση
Σε μια μεγάλη εξοχική κατοικία, κάπου στα μέσα της δεκαετίας του ’50, μια οικογένεια και το υπηρετικό της προσωπικό κάνουν προετοιμασίες για τη γιορτή των Χριστουγέννων. Ξαφνικά ο οικοδεσπότης ανακαλύπτεται νεκρός στην κρεβατοκάμαρά του με ένα μαχαίρι στην πλάτη.
Εξαιτίας της κακοκαιρίας (αλλά και πιθανού σαμποτάζ) οι ένοικοι του σπιτιού μοιάζουν αποκλεισμένοι, χωρίς τα μέσα να επικοινωνήσουν με τον έξω κόσμο προτού ο καιρός επιτρέψει να πάει κάποιος στην κοντινότερη πόλη. Για να περάσει η ώρα, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να αναζητήσουν τον ένοχο ανάμεσά τους, μιας και η απομόνωση του σπιτιού καθιστά μάλλον αδύνατο το ενδεχόμενο να ήρθε κάποιος ξένος και να έκανε το στυγερό έγκλημα.
Ποιος είναι όμως ο δολοφόνος, ανάμεσα στα μέλη του σπιτιού, που ανήκουν όλα στο γυναικείο φύλο; Η σύζυγος, η κουνιάδα, η πεθερά, η καμαριέρα, η μαγείρισσα, η αδερφή ή κάποια από τις κόρες του θύματος; Προκειμένου να υπερασπιστεί καθεμία τον εαυτό της, στρέφεται ενάντια στο πρόσωπο για το οποίο κρύβει τη μεγαλύτερη χολή βγάζοντας στη φόρα ανομολόγητα μυστικά με καταιγιστικό ρυθμό. Κάθε γυναίκα έχει μια ιστορία να πει και τα δικά της μυστικά να κρύψει.
Διανομή
Γκάμπυ: Μαριάννα Κουγιτάκη
Λουίζα: Ειρήνη Γρηγοράκη
Αυγουστίνα: Ειρήνη Σοφουλάκη
Σιμόν: Μαρία Νικολακάκη
Γιαγιά: Παύλος Τζωρτζάκης
Σανέλ: Εύα Παρακεντάκη
Σουζάνα: Αθηνά Μουρνιανάκη
Κατρίν: Μαριάνθη Κανακαράκη
Συμμετέχουν: ο Νίκος Κισσανδράκης και η μικρή Αγγελική Καλυβιανάκη.
Συντελεστές
Επιμέλεια κοστουμιών- μουσικής: Απόστολος Κουγιτάκης
Ειδικές κατασκευές: Πόπη Τσιμισκάκη- Θανάσης Παπαθανασίου
Φώτα, ήχος: Αδερφοί Βερδινάκη «Πολύφωνο»
Γραφικές τέχνες- σχεδίαση αφίσσας: Θανάσης Παπαθανασίου
Υποβολείο: Νίνα Τσοτούλ
Στίχοι τραγουδιού τέλους: Απόστολος Κουγιτάκης
Πιάνο-διδασκαλία τραγουδιού: Θανάσης Παπαθανασίου
Ζωγραφική-πίνακες: Νίνα Τσοτουλίδου
Προσθήκη κειμένου αφηγητή: Γιώργος Καλογεράκης
Φωτογραφίες: Βούλα Φιλλιπάκη, Βαγγέλης Δεσποτάκης, Γιώργος Κατάκης
Βιντεο: Βαγγέλης Δεσποτάκης
Σκηνοθεσία: Απόστολος Κουγιτάκης
Εισιτήρια
Γενική είσοδος: 12 ευρώ
Προπώληση: 10 ευρώ στο κιόσκι Τεσσάρων Μαρτύρων στις 3-4 και 6 Σεπτεμβρίου.
Ώρα έναρξης 21.00
Σημ. Η θεατρική ομάδα Από-δραση ευχαριστεί και φέτος όλους όσοι βοήθησαν (χορηγούς) για να πραγματοποιηθεί η παράσταση στην δύσκολη αυτή περίοδο για τη τέχνη και όλο το κόσμο. Ευχαριστεί επίσης τον Δήμο Ρεθύμνης για την παραχώρηση του «θεάτρου Ερωφίλη» και τον Γιώργο Καλογεράκη για την αμέριστη συμπαράσταση του.